Už ste ochutnali veľkolepé vianočné trhy v Záhrebe? Výborná atmosféra a miestne špeciality nesklamú..

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Záhreb, vianočné trhy

K adventnému času plnému očakávania, radostí zo vzájomných stretnutí a tepla rodiny pri vianočnom stromčeku, nepochybne patria aj mestské vianočné trhy. Sú živé voňavé a majú naozaj magickú atmosféru. Mnohých z nás lákajú v tomto čase vianočné trhy v rôznych kútoch Európy. Na jeden takýto výlet vás pozývame. Isto neoľutujete…

Záhreb, vianočné trhy

Záhreb, hlavné mesto Chorvátska, sa svojou vianočnou výzdobou, adventným programom a bohatou ponukou tradičných chorvátskych vianočných pokrmov i nápojov, stal aj tento rok výhercom titulu Najlepší adventný trh v Európe podľa ankety portálu European Best Destinations. Verejné hlasovanie sa otvorilo 1. decembra a zúčastnilo sa ho viac ako 200 000 cestovateľov z viac ako sto krajín.

Vianočné trhy po celom meste

Mesto Záhreb láka neskutočnými svetelnými výzdobami, veľkolepými kultúrnymi podujatiami i fantastickými tradičnými dobrotami. Jeden z najkrajších a najznámejších symbolov Záhrebu, Park Zrinjevac, je ako stvorený na oddych. Jeho rozprávkový vzhľad vynikne najmä v adventnom čase, keď sa všetkých vyše dvesto stromov aleje rozsvieti vianočnými svetielkami a vytvoria magickú vianočnú atmosféru na stretávanie sa ľudí. Súčasne vytvoria priestor pre stánky s tradičnými dobrotami od chorvátskych starých materí. Gastronomická ponuka naozaj nezaostáva za tou kultúrnou.

Záhreb, vianočné trhy

Záhrebské vianočné trhy sú doslova kulinársky festival. Vôňa a chuť záhrebskej, slavónskej, vianočnej, konskej, zverinovej klobásy, kotloviny, pljeskavice, sarmy, bunceku, pašticady, záhrebského rezňa, bakalaru, fritulí či slaného a sladkého štrukl. Jedným z takýchto jedál sú krpice sa zeljem (slané cestoviny s kapustou), podávané so slaninkou či klobáskou, no nechýbajú ani poctivé domáce štrúdle s najrozličnejšími náplňami či tradičné perníky, punč a varené víno.

Záhreb, vianočné trhy

Svojou výnimočnosťou púta pozornosť vo vianočnom Záhrebe aj živý Betlehem. Každý rok v ňom vystupujú ľudia z protidrogovej komunity Cenacolo, ktorí kedysi bojovali s vlastnými závislosťami. V postavách Márie, Jozefa a ďalších zúčastnených tak autenticky stvárňujú narodenie Ježiša Krista a vyjadrujú možnosť vlastného znovuzrodenia prekonaním svojej závislosti.

Záhreb, vianočné trhy, klzisko

Súčasťou adventného Záhrebu je aj vianočná električka, ktorá vozí návštevníkov po hlavných uliciach s vianočnou výzdobou. Vianočnému trhu na Námestí kráľa Tomislava dominuje okrem koncertov aj veľké ľadové klzisko. Ak sa chcete pridať k mladým ľuďom a s teplým punčom v ruke si užiť niektorý z koncertov, pozrieť umelecké výstavy či vianočný film, jednoznačne zájdite na námestie s názvom Europski trg. Vzniklo tu na návrší doslova vianočné mestečko s výhľadom na celý Záhreb. Ďalšie vianočné centrum s nazvanom Vranyczany – Advent na Strossu oživujú najmä krásne vianočné koncerty.

Záhreb, vianočné trhy

Rozprávkové prostredie hotela Trakoščan

Ocenenie Best Christmas Market si chorvátske mesto Záhreb zaslúžilo pre svoje nádherné vianočné trhy už tretíkrát za sebou. Ak by ste sa aj vy nechali zlákať jeho atmosférou a užiť si najkrajšie obdobie v roku na magickom mieste, môžete sa ubytovať v neďalekom rozprávkovom a veľmi obľúbenom hoteli Trakošcan****.

Hotel Trakošcan

Hotel Trakošcan

Hotel Trakošcan

Hotel Trakošcan

Leží necelú hodinu autom od Záhrebu a ponúka príjemný komfort počas celého roka. V bezprostrednej blízkostí hotela sa nachádza impozantný hrad rovnakého mena. Patrí k najkrajším hradom Chorvátska. Jeho história siaha až do 13. storočia.

Hrad Trakošcan

Hrad Trakošcan

Hýčkanie v podobe dobrého jedla či hotelového wellnessu si môžete dopriať po výlete na vianočné trhy v Záhrebe, na neďaleký hrad Trakoščan, ktorý je významnou kultúrnou a historickou pamiatkou alebo do blízkeho historického mesta Varaždín so stredovekým vodným hradom. V okolí hotela sú výborné turistické a cyklistické trasy v neporušenej prírode.

Anna Konečná