Oravská galéria otvára nové výstavy: vyhľadávanú Máriu Medveckú dopĺňa Levitácia sochárskej zbierky.


4161   -   1
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Oravská galéria Slanický ostrov umenia otvára nové výstavy

Neistá doba plná pochybností, obáv a akútneho nedostatku finančných prostriedkov. Toto museli zohľadniť v Oravskej galérii a prijať také riešenie výstavnej dramaturgie, ktoré sú organizátori schopní zrealizovať s minimálnymi nákladmi. Galériu Márie Medveckej v Tvrdošíne po prvýkrát v histórii jej existencie od roku 1979 neotvorili. Oravská galéria bývala každý rok sprístupnená sezónne od apríla do začiatku októbra. Finančné zázemie jej vytváral Slanický ostrov umenia, no návštevnosť a turisti absentovali aj na Oravskej priehrade. Obidve vysunuté stále expozície sa dostali do problémov. Galéria Márie Medveckej zostala po štyridsiatich rokoch zatvorená. Umenie však aj napriek tomu v Oravskej galérii žije. 

Oravská galéria Slanický ostrov umenia otvára nové výstavy, Maria Medvecka

Stála expozícia v Tvrdošíne je počas hlavnej letnej sezóny dočasne reinštalovaná do Veľkej výstavnej siene Župného domu v Dolnom Kubíne. Pravidelným i náhodným návštevníkom ponúkame opätovné stretnutie s dielom Márie Medveckej, ktoré mali naposledy možnosť vidieť v roku 2014 pri príležitosti 100. výročia jej narodenia.

Neprehliadnite:
Slanický ostrov umenia víta svojich nedočkavých návštevníkov

Návštevníci uvidia jedno z ikonických diel umeleckého smeru tzv. socialistického realizmu – Odovzdávanie kontingentu. Nechýba Oravčiatko, Vietor na strniskách, mladé pokolenie, desiatky krajín a dreveníc vo všetkých fázach ročných období či portrét ľudového rezbára Štefana Siváňa. To je len zlomok diel, ktoré až do konca augusta ponúkame návštevníkom Oravskej galérie.

Oravská galéria Slanický ostrov umenia otvára nové výstavy, levitacia-1

Malá výstavná sieň

Výstavu Levitácia pripravila Oravská galéria v Malej výstavnej sieni v rámci cyklu výstav Pohľady do zbierok, ktorými  pri príležitosti 55. výročia vzniku predstavuje svoje bohaté a kvalitatívne výnimočné zbierky. Výstava prezentuje kolekciu sochárstva 20. storočia dvanástich slovenských autorov: Erna Masarovičová (1926 – 2008), Edita Maxonová (1934 – 2008), Juraj Meliš (1942 – 2016), Ján Hoffstädter (1951), Milan Lukáč 1962), Ján Ťapák (1962), Jozef Hobor (1959), Juraj Čutek (1957), Marián Komáček (1959) Igor Mosný (1959), Robert Szittay (1972), Ondrej 4. Zimka (1975). Poetický názov výstavy je prevzatý od rovnomenného objektu sochára Jána Ťapáka, ktorý získala galéria do zbierok v roku 2016. Akvizíciu podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.

2020_Vyhliadkové plavby, prehliadka expozícií na Slanickom ostrove umenia

www.oravskagaleria.sk
www.lodslanica.sk