Zaujímavosť, ktorá púta pozornosť čoraz viac: gejzír, travertínová kopa Sivá brada a Kaplnka sv. Kríža.


11993   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:

Prírodný úkaz so zvláštnym názvom Sivá brada neďaleko Spišského hradu. To je stručná charakteristika travertínovej kopy, ktorá vznikla pomalým usadzovaním minerálov. Nepretržite rastie približne už 10 000 rokov. V minulosti pod južnou stranou kopca dokonca existovali aj kúpele na liečbu chorôb tráviacej sústavy a látkovej premeny. Práve pri tvorbe kúpeľného vrtu bol nájdený pretlakový prameň, z ktorého dnes prúdi voda v podobe gejzíru.

V určitých časových intervaloch dosahuje gejzír výšku až troch metrov, inokedy buble na hladine jazierka, ktoré sa vytvorilo na severnej strane kopca, viditeľnej od cesty. Voda v tomto prameni je plná látok, ktoré sa po vyvretí usádzajú na okraji jazierka ako biely pramenit a po stvrdnutí ďalej vytvárajú travertínový kopec.

Okrem známeho gejzíru vyvierajú pod Sivou bradou aj ďalšie dva pramene bohaté na oxid uhličitý, údajne každý chutí inak. Všetky pramene sú pitné, nikomu ešte neublížili, práve naopak, hovorí sa, že tieto pramene sú liečivé. Jeden prameň je upravený ako studnička, ďalší vyviera v podobe gejzíru a tretí je ukrytý v kríkoch nad cestou.

Neprehliadnite:
7 jedinečností na východe krajiny je príležitosť na leto

Okrem tohto prírodného skvostu, na tomto mieste môžeme nájsť aj idylickú barokovú pútnickú kaplnku Sv. Kríža postavenú v roku 1675. V roku 1768 bola kaplnka prestavaná v rokokovom štýle. Na južnej strane, pred kaplnkou sa týči vysoký kamenný kríž, ktorý je dodnes veľkým lákadlom pútnikov. Kaplnka na kopci má svoje genius-loci. Keďže sa v okolí nenachádzajú žiadne iné budovy, je dominantou okolia. Napriek tomu však pôsobí osamelo a opustene. Podľa návštevníkov táto kombinácia dodáva miestu veľmi zaujímavú, melancholickú atmosféru.

Vďaka svojej unikátnosti bola v roku 1979 Sivá Brada vyhlásená za Národnú prírodnú rezerváciu. Zákon okrem travertínovej kopy ochraňuje aj miestnu vegetáciu, ktorá má suchomilný, slanomilný a močiarny charakter. Celková rozloha rezervácie je 19,55 ha. Napriek tomu že je lokalita chránená, stále patrí k najohrozenejším lokalitám na Slovensku.

Tip na celodenný výlet

Pešo sa môžete prejsť po zaujímavom turistickom chodníku. Začína sa na Spišskom salaši a cez Sivú bradu, Pažicu, Spišskú Kapitulu, Spišské Podhradie, Spišský hrad a travertínové kopy Sobotisko a Dreveník pokračuje až do obce Žehra. Pešia prechádza predstavuje celodenný program.

Video zdroj: www.myslovakia.sk
Viac zaujímavých videí nájdete na www.myslovakia.sk