Vybavenie na nočné videnie – potulky prírodou


3401   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Nočné videnie

 

Stále viac z nás si vie dobre oddýchnuť v naozajstnej prírode, túlaním sa nočnou krajinou sám, ale tiež na akciách pre skupinky záujemcov, ako je pozorovanie nočnej oblohy, astrologické podujatia hvezdární či pozorovanie prírody ako súčasť prírodného turizmu. Čarovné divadlo dokáže poskytnúť nielen fauna a flóra, ale aj hviezdnatá nočná obloha, pravda, ak sa na takéto výlety dobre pripravíte prístrojmi na nočné videnie.

Ak ste už raz absolvovali pobyt a pozorovanie nočnej krajiny alebo oblohy, určite si to budete chcieť zopakovať. Stačí krátky čas (2 až 4 hodiny) pozorovania oblohy v miestach bez svetelného smogu na to, aby ste si dôkladne vyčistili hlavu, preladili sa na iné myšlienky. Hvezdárne na nočných podujatiach majú, samozrejme, k dispozícii ďalekohľady na nočné videnie, ale ak sa chcete „túlať“ v tme aj individuálne, potrebujete si kúpiť vlastné vybavenie.

Nočné videnie

Nezmeškajte: Deň Hvezdárne v Partizánskom

Nočné videnie pracuje so zvyškovým svetlom, ktoré sa následne komplikovaných elektrochemickým procesom mení na svetlo, ktoré je viditeľné v okulári. V prípade nedostatku zvyškového svetla sa používajú IR lampy rôzneho výkonu a vlnovej dĺžky. V ponuke nájdete klasické nočné videnia generácie I+, generácie II+ a digitálne nočné videnia, ktoré v posledných rokoch získavajú stále väčšiu popularitu. Môžete ho použiť rôznym spôsobom, najčastejšie je to: pozorovanie z ruky, pozorovanie zo statívu, pozorovanie pomocou hlavovej násady a počas pohybu terénom v noci, fotografovanie a montáž na puškohľad cez rôzne adaptéry.

V ponuke v obchodoch aj v e-shopov je naozaj pestrý výber nočného videnia i príslušenstva k nemu – monokulárne, binokulárne, digitálne i ďalšie. Ak si neviete vybrať, poproste odborníka, aby vám pomohol vybrať také nočné videnia a príslušenstvo, ktoré bude spĺňať vaše očakávania.