Po meste na bicykli – bikesharing


3931   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Bikesharing

Požičiavania bicyklov (bikesharing) funguje v mnohých mestách po celom svete, napríklad v Paríži, Londýne, Prahe, Miláne, Ľubľane, Bruseli, Cambridgei, Helsinkách, v americkom Madisone a dokonca aj v mnohých čínskych mestách. U nás sa môžeme odviezť za poplatok okrem Bratislavy aj v Trnave a Nitre. Spustenie bikesharingu pripravuje tento rok Žilina a uvažujú o ňom aj v Košiciach.

Postupný vývoj bikesharing

Bikesharing

Foto: theguardian

V 60. rokoch minulého storočia sa pán Luud Schimmelpennink rozhodol rieši zhustenú dopravu a znečisťovanie ovzdušia v Amsterdame svojským spôsobom. Natrel niekoľko bicyklov bielou farbou a dal ich k dispozícii verejnosti. Ľudia sa mohli po meste bezplatne voziť na dvoch kolesách. Z rôznych dôvodov sa však tento systém neujal. Až v roku 1995 nápad pána Schimmelpenninka oprášili v dánskom hlavnom meste Kodani dizajnéri Wessung a Sadolin, ktorí spustili podobný projekt. Fungovalo to tak, že za určitý depozit si mohol záujemca požičať bicykel. Keď ho vrátil, peniaze získal späť. Všetky náklady spojené s prevádzkou hradila radnica za štedrého prispenia sponzorov. Ale anonymní (neregistrovaní) ľudia sa k cudzej veci správali macošsky – bicykle ničili. V roku 2013 preto prepracovali neosobný systém požičiavania na platenú verziu. Skôr ako si sadnete v Kodani na bicykel, musíte sa zaregistrovať a zaplatiť poplatok. Doprava na dvoch kolesách má tam v súčasnosti veľa priaznivcov medzi všetkými vekovými kategóriami. Premiestňujú sa pomocou nej tínedžeri, muži v oblekoch aj dámy v rokoch.

Ekologická doprava má budúcnosť aj v Bratislave

Bikesharing

Službu požičiavania žltých bicyklov, ktorá sa objavila vlani, Bratislavčania prijali s nadšením. Pokračuje v Bratislave aj tento rok, ale podľa upravených pravidiel, so zmeneným cenníkom, v ktorom nebudú chýbať zľavy pre študentov i seniorov. Do obehu sa dá viac bicyklov, aby „novinku“ mohol využiť každý záujemca. Pridaním ďalších bicyklov sa zvýši šanca, že v stojisku sa vždy nájde voľný bicykel. Vybudovaním nových stojísk, najmä pri železničných staniciach, sa vychádza v ústrety ľuďom prichádzajúcim do mesta vlakom. Bicykle sú opatrené systémom GPS, ktorý slúži na ich lokalizáciu pri prípadnej strate či krádeži.

Bude vás zaujímať: Kampaň Do práce na bicykli

Bikesharing

Požičiavanie bicyklov je živý proces, ktorý musí postupne „vychytať“ nedostatky, detské choroby a zdokonaliť celý proces, ale aj vychovávať občanov: Na jednej strane cyklistov k ohľaduplnosti voči bicyklom, na druhej strane vodičov, aby žlté bicykle v uliciach Bratislavy viac rešpektovali.

Jedinečnosť a úspech tejto služby sú nespochybniteľné. Má budúcnosť. Bicykle v uliciach našich miest potvrdzujú, že ľudia majú záujem hýbať sa a zároveň chrániť životné prostredie.

Foto: cyklokoalicia.sk