Neviete sa dočkať nových zážitkov? Máme tip: vrch Zobor je obľúbený cieľ jednodňovej turistiky

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Vrch Zobor

Vrch Zobor môže byť cieľom výletu s batohom na chrbte. Áno, tenoraz sa vyberieme do najbližšieho okolia Matky slovenských miest. Nitra a bezprostredné okolie mesta ponúka totiž možnosti, o akých ste doteraz možno ani netušili.

Najskôr faktografia

Podľa geomorfologického členenia Slovenska je strážca mesta – vrch Zobor – podcelkom krajinného celku Tribeč. Vrch patrí do Fatransko-tatranskej oblasti. Na juhu a západe je ohraničený Nitrianskou nivou a Nitrianskou pahorkatinou, na juhovýchode Žitavskou pahorkatinou. V severovýchodnom smere nadväzuje na podcelok Jelenec. Cieľ nových zážitkov sme si predstavili, výletu nič nebráni… Treba si už iba priať priaznivé počasie a ideme…

Trocha histórie

V dobe bronzovej tu bolo vybudované významné hradisko a v 11. storočí na Zobore stál tiež benediktínsky kláštor. Počas výstupu je tu stále čo obdivovať. Svoradov prameň, voľne prístupnú Svoradovu jaskyňu. Veľmi vzácnu Zoborskú lesostep a pri pyramíde Miléniový pamätník. A ešte jeden historický míľnik, presnejšiie “svedok” nedávnej minulosti: pozostatky nefunkčnej lanovky, ktorá začala premávať v roku 1970. Jej osud ja nateraz spečatený. Dokedy?

 Vrch Zobor

Možnosti dostupnosti

Záujmové územie patrí do povodia rieky Nitra. Komunikačne je dostupné hustou sieťou ciest rozličnej kategórie s možnosťou využitia tamojšej mestskej hromadnej dopravy a prímestských autobusových liniek premávajúcich do každej obce na obvode pohoria. Najväčšiu nadmorskú výšku dosahuje vrch Žibrica (617 m n.m.), druhým najvyšším vrchom je práve Zobor ( 587 m n.m.), najnižším miestom je dno rieky Nitra pri južnej hranici územia. Zobor je súčasťou Chránenej krajinnej oblasti Ponitrie a územia európskeho významu (ÚEV Zobor) európskej siete chránených území Natura 2000. Na vrchu Zobor bol okrem hradiska v 11. storočí vybudovaný aj kláštor.

Neprehliadnite:

KST, Rovná hoľa
Rovná hoľa odmení turistov nádhernou panorámou na okolitú nízkotatranskú krajinu

Turistické značenia

Ozaj, rozmýšľali ste niekedy počas túry nad takou samozrejmosťou, akou sú dobre známe a nenahraditeľné turistické značky? Na celom území krajiny sa používa jednotné turistické značenie, ktoré spĺňa podmienky pre bezpečný a spoľahlivý prechod terénu. Každý turista ocení kvalitu značenia v extrémnych situáciách, ktoré aj v malých horách môžu prichádzať náhle a nečakane. Turistickú značku s rozmermi 10 x 10 cm tvoria 3 rovnobežné pásy, z ktorých prostredný je červený, modrý, zelený alebo žltý. Oba krajné pásy sú biele. Turisti sa môžu stretnúť aj so značkou v tvare šípky a s významovými značkami, ktorých stred tvorí farebný symbol v bielom štvorci (značka k výhľadu, zrúcanine, prameňu, jaskyni alebo inému významnému objektu).

Vrch Zobor

Kto spočíta značky cestou na Zobor?

Pásové, tvarové a významové značky doplňujú texty na tabuľkách a smerovkách, ktoré sú upevnené na žltých oceľových smerovníkoch s červenou strieškou. Ostatné značky rôzneho tvaru, farby a veľkosti majú iný význam a nepatria do siete turistických značkovaných trás Klubu slovenských turistov. Pre pešiu turistiku je v oblasti Zobora vyznačkovaných a pravidelne udržovaných 14 trás v celkovej dĺžke 52, 5 km.

Foto: shutterstock
Viac na: www.kst.sk