Rovná hoľa odmení turistov nádhernou panorámou na okolitú nízkotatranskú krajinu

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
KST, Rovná hoľa

Rovná hoľa je turistickým cieľom pre mnohých turistov najmä v tomto ročnom období. Výstup na atraktívny nízkotatranský masív je pekná takmer celodenná vysokohorská túra, ktorú zvládnu aj menej zdatní a začínajúci turisti. Hoľa je rozložitý mohutný masív, zároveň ide o najvyšší bod rázsochy medzi Jánskou a Bocianskou dolinou. Hoci svojou výškou nepatrí medzi najvyššie vrcholy Nízkych Tatier, no svojím jedinečným kruhovým panoramatickým výhľadom očarí vari každého turistu. A vy sa môžete zaradiť medzi nich…

Samotný vrchol Rovnej hole má nadmorskú výšku 1723 m. Po nie veľmi náročnom výstupe na vrchol očarí výhľad na Západné a Vysoké Tatry. Jedinečný je pohľad na Ďumbier, na jeho strmé severné zrázy a žľaby ústiace v Ďumbierskom kotle. Ďalej na západe vidieť Chopok, masív Bôru. Na severe, okrem Tatier, sop zvedavý zrak na vápencovej hradbe Ohnišťa. Keď trochu zaostríme na okolitú prírodu o čosi viac, vidíme v jeho masíve aj skalné Okno. 

KST, Rovná hoľa
Na severe, okrem Tatier, spočinie zvedavý zrak na vápencovej hradbe Ohnišťa. Keď trochu zaostríme na okolitú prírodu o čosi viac, vidíme v jeho masíve aj skalné Okno. Rovná hoľa nič nedlhuje svojmu názvu a z jej vrcholu sa možno tešiť výhľadom na všetky svetové strany. Vysokohorská túra ponúka nezabudnuteľný a jedinečný výhľad na velikána hrdým menom Ďumbier.
Veď sa len pozrite…

Neprehliadnite:

Sezónne vlaky na podporu cestovného ruchu na Slovensku leto 2020
Mišov vrch a Kamenné vráta určite neminiete na ceste za tajomnou trhlinou v pohorí Tribeč

Odkiaľ kam a kade…?

Východiskovým bodom tejto túry je dobre známa banícka obec Vyšná Boca pod Čertovicou, odkiaľ sa vyberieme po žltej značke nahor smerom na Čertovicu. Prichádzame k rázcestiu do ústia Starobocianskej doliny. Tu odbočíme doprava na poľnú cestu. Prechádzame popri potoku Boca až ku rázcestiu pod Starou Bocou a pokračujeme až na výstup na Bocianske sedlo. Tam prechádzame na zeleno značenú turistickú cestu a stúpame až na Rovnú hoľu s kótou 1 723 m n.m. Na Rovnú hoľu je to odtiaľto dobrú hodinku putovania cez hustý porast kosodreviny. Tá nám v cieli ponúka z vďačnosti a za výdrž krásne výhľady.

KST, Rovná hoľa

Na severe nad plošinou Ohnišťa sa do výšky pyšnejú kompletné Tatry a na západnom horizonte sa môžeme kochať jedinečným pohľadom na masívny Ďumbier. A potom už iba cesta späť do Vyšnej Boce. Alebo ôžeme prípadne pokračovať cez sedlo Črchľa s cieľom Nižná Boca. Tak prajeme dobré počasie veselú myseľ.

KST

 

 


Pozvánku pripravil a na opatrnosť pri turistike vyzýva Tomáš Grman, Klub slovenských turistov – KST.

Text, foto a video: Tomáš Grman
Medzititulky: redakcia
Viac na: www.kst.sk