Hostia festivalu Hory a mesto – polárny cestovateľ, ultrabežkyňa aj fotiaci bajkeri a ich zážitky a skúsenosti

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Online rok ukončí festival Hory a mesto v bezpečí domova, K2 and Invisible Footmen (K2 a neviditelni pesiaci)

Online ročník festivalu Hory a mesto, ktorý diváci uvidia už od 19. do 23. mája 2021 na platforme KINO DOMA, prinesie aj inšpiratívne prednášky. Nosnou témou 21. ročníka je život v extrémnych podmienkach. Chceme sprostredkovať autentické príbehy miestnych ľudí z odľahlých kútov sveta a dozvieme sa o ich skúsenostiach s globálnym otepľovaním.

V prvej prednáške cestovateľ Martin Navrátil, ktorý navštívil viac ako 175 krajín sveta, zavedie divákov vo štvrtok 20. 5. o 20.hod. na najchladnejšie obývané miesto na svete – Ojmiakon (- 71 °C). Potom navštívime Čukotku i polárne stanice v Antarktíde. „Dobrodružné cestovanie je už neoddeliteľnou súčasťou festivalu. Prednášku obohatia Martinove osobné zdieľania zo slovenskej prvoexpedície cez Beringov prieliv,” uvádza zostavovateľka sekcie Soňa Oravcová.

 

Stíhame si zabehnúť aj ultrabeh

S ultrabežkyňou Júliou Batmendijnovou prebehneme Cestu hrdinov SNP v piatok 21. 5. o 20. hod. Julka v lete 2019 vytvorila rýchlostný rekord na 739 km dlhej trase. Trvalo jej to 11 dní a 18 hodín a svoje jedinečné zážitky z nej pretavila do reportážnej knihy O čom sníva raketový pes? Vo svojej prednáške priblíži ultrabeh. Ako ho zvládla, čo všetko mu predchádzalo, ako sa naň pripravovala a nad čím pri behaní rozmýšľala.

Neprehliadnite:
Festival Hory a mesto: tradície turistiky, horské chaty aj ochrana vody – témy festivalu 2021

Objavíme neobjavené lokality

V sobotu 22. 5. o 20. hod. dvaja fotiaci bajkeri Juro a Dáša známy aj ako Mountain Lovers priblížia svoju cestu do hôr, v ktorých nechali svoje srdcia. Od roku 2013 ponúkajú inšpiráciu na blogu www.mtnlovers.sk. Prostredníctvom príbehov, odohrávajúcich sa „mimo komfortnej zóny”, v odľahlých lesoch, na hrebeňoch hôr a v neobjavených lokalitách zitíme, že tu nič nedostaneme zadarmo.

Príspevok na rekreáciu

Šťastná dvojica dosiahla vrchol…

Stihneme aj paragliding

Na sobotu 22. 5. máme pripravenú ešte jednu prednášku. Bude v Amfiteátri v Bratilave – Rači od 20,30 hod. Jej hlavný aktér Juraj Koreň priblíži divákom svoje hobby, ktoré sa stalo životným štýlom – paragliding, horolezectvo, ich spojenie a cestovanie.,,Juraj sa špecializuje na disciplínu hike&fly, v ktorej absolvoval množstvo pretekov zväčša v Európe (X-pyr, X-Alps) a v Afrike (X-berg). K jeho expedičným počinom patria bivakové sólo prelety Alpami, Kaukazom, Himalájami či Karpatmi či sibírskym Altajom. Aj o tom bude jeho prednáška Letom, svetom bivakom,” doplnila programová riaditeľka festivalu Zuzana Greksáková.

Hory a mesto

Záhada z neba nad čiernym kontinentom

Prednášky budeme vysielať naživo z priestorov Kina Lumière v Bratislave, predpredaj vstupeniek a permanentiek sme už začali.

Okrem prednášok pripravujeme s ďalšími hosťami festivalu rôzne diskusie, sprievodné podujatia, fotosúťaž či lezecké preteky.

19. – 23. mája 2021 sa určite stretneme, miesto stretnutia: KINO DOMA!
Pripojte sa k prírode!

Foto: pixabay a archív

Viac na:
www.horyamesto.sk
www.facebook.com/festivalhoryamesto
www.instagram.com/horyamesto