Digitálny detox a pohybové rituály v prostredí domova. Pohybujte sa kontrolovane, ľahko a s eleganciou. Viete ako na to?


7667   -   2
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Pohybové rituály v prostredí svojho domova, Baris Yazar sport a cvičenie
Reklamy

Každý je v tomto čase odkázaný na vlastné pohybové aktivity medzi štyrmi stenami. Isto preto príde vhod pár užitočných námetov na pohybové cvičenia, ktoré zaručia sviežosť tela i ducha. Pri príležitosti Svetového dňa zdravia sme pripravili pre slovenských čitateľov lahôdku. Portál www.lexikon.sk exkluzívne oslovil britského odborníka na pohybovú kultúru a špeciálne cviky, ktoré – s ohľadom na aktuálnu digitálnu realitu – smelo môžeme nazvať: digitálny detox a pohybové rituály @bambubodies s Barisom Yazarom.

Pohybové rituály v prostredí svojho domova, Baris Yazar sport a cvičenie

Pohybové rituály v prostredí svojho domova, Baris Yazar sport a cvičenie

Začíname…

Pod odborným online dohľadom zefektívnime vaše možnosti správne narábať s vlastnou telesnou hmotnosťou. Pri cvičení sa budeme detailne venovať viacerým technikám (press ups, sit ups, stoj na hlave a mostík).

Spoločne budeme pracovať v obidvoch rovinách (fyzickej a mentálnej) so zreteľom na sebadisciplínu a cieľ, ktorý si stanovíte. Pohybové hry a cielené zostavy rozvinú vlastnú schopnosť koordinácie. Dôležité je naštartovanie „šiesteho zmyslu“ (kinaesthesia). Tieto cvičenia aktivizujú “pohybovú pamäť” a pomôžu kontrolovať pohyb prirodzene a prakticky v každodennom živote. Stane sa z Vás sebavedomý “pohyblivec”; doslova kráľ pohybu, ktorý kompetentne a rýchlo adaptuje jednotlivé pohybové praktiky. Využijete ich prirodzene v živote pri fyzických aktivitách, ako zdvíhanie, cvičenie v malých a obmedzených priestoroch a podobne.

Pohybové rituály v prostredí svojho domova, Baris Yazar sport a cvičenie

Pohybové rituály v prostredí svojho domova, Baris Yazar sport a cvičenie

Vedome kontrolované pohybové cvičenia podporujúce rozvoj Vašej mobility, sily, ohybnosti v súlade s vlastnou vyrovnanosťou a harmóniou

Samotné „rituály“ sú progresívnou a komplexnou pohybovou metodikou, pokrývajúcou širokú škálu pohybových schopností.

 • zvyšujú silu a flexibilitu
 • podporia sebavedomie pohybovať sa uvoľnenejšie a s ľahkosťou
 • sú spoľahlivým indexom flexibility kĺbov, svalov a svalových úponov
 • minimalizujú možnosti zranenia 
 • uvoľňujú svalovú strnulosť
 • zvyšujú športovú výkonnosť
 • výrazne zlepšia fyzickú a duševnú vyrovnanosť a stabilitu
 • podporia prepojenie fyzickej a duševnej kondície so schopnosťou “učiť sa učiť”

Pohybové rituály v prostredí svojho domova, Baris Yazar sport a cvičenie

Zmysel pre rytmus

Rytmika je v každom z nás, narodili sme s ňou a používame ju vedome a podvedome každý deň. Vnútorný a vonkajší rytmus ovláda náš život. Spoločným cvičením objavíme a budeme počuť rytmus vlastného tela a naučíme sa telo správne načúvať a ako ho používať. Pozitívnou správou je, že sa to môžeme naučiť a cieleným cvičením ho môžeme rozvinúť a venovať mu viac pozornosti. Verte, zmysel pre rytmus je veľmi dôležitý.

Pohybové rituály v prostredí svojho domova, Baris Yazar sport a cvičenie

Pohybové rituály v prostredí svojho domova, Baris Yazar sport a cvičenie

Naučme sa uvažovať takto

 • Naše telo je náš dom.
 • Kĺby sú ako pánty na dverách, ktoré sa otvárajú do jednotlivých izieb plných rôznych možností a vynálezov.
 • Keď tieto dvere a pánty nebudeme používať a starať sa o ne, zhrdzavejú a začnú vŕzgať až sa nakoniec zaseknú.
 • Na druhej strane, keď ich používame veľmi často a nevenujeme im dostatočnú pozornosť, tak sa opotrebujú a zničia. Obrazne povedané – kĺby a pánty potrebujú pravidelnú starostlivosť, treba ich ošetrovať. 
 • Spoločne sa naučíme – ako ich používať, akú starostlivosť im venovať, aby Vaše telo a Váš dom zostal miestom, ktoré je pevné a bezpečné.

Neprehliadnite:
Čo môžeme urobiť pre svojich rodičov?

V detstve nás naše mamy dvíhali zo zeme a stavali po páde na nohy. Ony boli prvé, ktoré nás učili prvé kroky a pohybovať sa. Ako tínedžeri sme sa podriadili športovým pravidlám a zamerali sme sa na disciplínu, ktorú nám vštepovali trpezliví učitelia. Potom sme si sami začali určovať vlastné pravidlá ako ovládať pohyb. A práve v tomto veku potrebujeme podporu a odbornú radu viac ako kedykoľvek predtým. Potrebujeme nielen fyzickú, ale aj duševnú rovnováhu pre náš náročný každodenný životný rytmus a životný štýl. Učíme sa na zložitej ceste životom – ako ovládať seba, svoje telo a myseľ. Učíme sa ako cieleným pohybom liečiť a napĺňať každodenné potreby s dôverou v učiteľa, terapeuta a priateľa v jednej osobe. 

Kto je Baris Yazar?

Barisova cesta k Umeniu pohybu  sa začala vo veľmi mladom veku. Podnes úspešne praktizuje Capoeiru a Umenie pohybu v Londýne viac ako 20 rokov. Za jeho dobrovoľnú podporu a prácu s komunitou získal dva roky po sebe svetovo uznávaný titul Najlepší učiteľ tanca. Ako nezávislý umelec vystupoval v prestížnych umeleckých a športových domoch ako The Royal Albert Hall, na otváracom ceremoniáli LOH 2012 v O2 Arene a na Wembley štadióne. Ako učiteľ a perfomer viedol eventy v The Place, Laban, National theatre University of London – Royal School of Speech and Drama, vedie kurzy v mnohých fitness a yoga centrách, pravidelne účinkuje na špecifických podujatiach a festivaloch nielen v Londýne, ale po celej Veľkej Británii i vo svete.

Je držiteľom Urban dance practicioner Ba, prednáša na East London University, ako terapeut praxuje v súkromnej klinike v Londýne a je certifikovaný cvičiteľ yogy.     

                          

Viac sa o Barisovi dozviete na www.barisyazar.com

Morning rituals bambubodies