Haluzická tiesňava, románsky kostolík a bivak na vrchu Hájnica. Aj také je leto turistov po Slovensku!


10130   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:

Koho by nefascinovali zábery obrovských kaňonov zo sveta, pri ktorých sme takí maličkí a bezbranní? Spomínať a vybrať – ako dobre známy – príklad Grand Canyon v USA je vari zbytočné. Kto by ho netúžil vidieť… No argumentov, prečo necestovať cez Veľkú mláku je dnes viac ako dosť. A máme minimálne jeden dôvod navyše – celý rad tiesňav a kaňonov nájdete aj na území Slovenska. Svojou nádhernou scenériou vyrážajú dych; aj Američanov. Také sú rokliny napríklad v Slovenskom raji, Stratenský kaňon, Zádielská dolina s Cukrovou homoľou neďaleko Košíc, Manínska tiesňava. A ešte jedna…

Haluzická tiesňava, známa aj pod názvami Prierva, Haluzický výmoľ, Sprašová súteska.

To je niekoľko charakteristík prírodnej pamiatky v intraviláne obce Haluzice. Vznikla erozívnou činnosťou Haluzického potoka, ktorý sa v prvej fáze zarezal do málo odolných dolomitov a v neskoršej fáze prerazil k ešte menej odolnej vrstve hlinitých bridlíc. Kaňon má dnes dĺžku cca 1 km, hĺbku 50 m a šírku 200 m. Na prvý pohľad pôsobí neškodne, no v skutočnosti možno sledovať unikátnu rýchlosť s akou sa prehlbuje a rozširuje.

Haluzická tiesňava Lesy SR

Neprehliadnite:
Leto na Slovensku vyčarilo zážitok zanieteného turistu na aký sa nezabúda: bivak na vrchu Drža v pohorí Tribeč

Dodnes sa podarilo ako tak zamedziť len jeho prehlbovaniu, do šírky stále a viditeľne mohutnie. Haluzická tiesňava je ukážkovou ilustráciou riečneho pirátstva. V spätnom horizonte niekoľkých storočí bol výmoľ ešte pomerne krátky. Eróziou sa rýchlo prehlboval a predlžoval smerom dozadu. Svojím dnom nakoniec prerezal koryto iného potoka, ktorý pôvodne pretekal cez obec Haluzice.

Kostolík Všetkých svätých v Haluziciach

Haluzická tiesňava, románsky kostolík a bivak na vrchu Hájnica

V roku 1240 v Bošáckej doline, neďaleko Nového Mesta nad Váhom, na okraji dnešnej obce Haluzice, postavili románsky kostolík, ktorého súčasťou bol obranný múr so vstupnou vežou a strieľňami. Samotný kostol mal zvonicu a postupom rokov bol najskôr goticky a neskôr aj renesančne upravený. Haluzický kostol skončil svoju aktívnu éru v roku 1810. Na začiatku 18. storočia z neho odviezli neskorogotickú sochu Madony z konca 15. storočia, ktorá je dnes uložená vo farskom kostole v Beckove;je to pravdepodobne jediný zachovaný artefakt z pôvodného interiéru.

Na kopci Hájnica nad obcou Haluzice stojí ľahko prístupná 7m vysoká drevená rozhľadňa. Ponúka krásny výhľad na okolitú krajinu; osobitne na Biele Karpaty, Považský Inovec a obce Bošáckej doliny.

Príspevok vznikol v spolupráci s Klubom slovenských turistov – KST.

www.kst.sk