Putovanie do praveku. V archeologickej lokalite v Nižnej Myšli nájdete repliku obetnej jamy

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Archeologická lokalita v Košickom kraji, slávnostne odhalia repliku obetnej jamy

V utorok 14. júla sa v obci Nižná Myšľa, v jednej z najvýznamnejších archeologických lokalít európskeho významu, slávnostne odkryje replika obetnej jamy. Projekt, financovaný Košickým samosprávnym krajom cez program Terra Incognita, je súčasťou významnej expozície. Splnil svoj cieľ – priblížiť návštevníkom život a rituály ľudí z doby bronzovej. Významný nález kostier je aktuálne inštalovaný v obecnom múzeu.  Je tu spolu s ďalšími obetami objavený v archeologickej lokalite Nižná Myšľa už v roku 1993. Priamo na ich nálezisku bude slávnostne odkrytá replika obetnej jamy aj s celým jej obsahom. Nadšenci histórie tak získajú ešte autentickejší pocit z návštevy skanzenu.

Archeoskanzen Nižná Myšľa

Obec Nižná Myšľa je vo vedeckých kruhoch známa ako európsky významná archeologická lokalita staršej doby bronzovej. Svoj status získala už v roku 1892 a odvtedy svojimi vykopávkami fascinuje svet. Archeologický ústav SAV tu už 40 rokov realizuje systematický výskum, vďaka ktorému sa podarilo zistiť existenciu niekoľkých osád z rôznych časových úsekov od praveku až včasného stredoveku.

Archeoskanzen Nižná Myšľa

Posledným významným objavom z roku 1993 je dva a pol metra hlboká obetná jama. Nachádzali sa v nej kostry štyroch žien, oddelené od seba vrstvou hliny spolu s väčšou časťou uvarenej detskej lebky. „Zaujímavé je, že každú usmrtenú ženu zasypali zeminou spolu s časťami obetovaných zvierat a keramických nádob, bronzovým prsteňom, hlineným závažím z tkáčskeho stavu a keramickými kolieskami a kameňmi. Dnes sa môžeme len domnievať, čo bolo pravým dôvodom tak nezvyčajne krvavého rituálu. Podobné rituály nie sú v tomto období úplne výnimočné a ich súčasťou neraz bola aj antropofágia alebo nepresne povedané, kanibalizmus,“ vysvetľuje Ján Melich z občianskeho združenia Collegium Myssle, ktoré stojí za realizáciou projektu.

Neprehliadnite:
Jedinečný turistický sprievodca do mobilu: s aplikáciou Košice región máte inšpiráciu vždy poruke!

„Archeologická lokalita Nižná Myšľa je dôkazom, že náš kraj je na historické poklady naozaj bohatý. Práve na tomto území sa našla najstaršia hračka v strednej Európe – kultový vozík. Vidíme veľký význam v podpore takýchto projektov práve cez krajský program Terra Incognita, ktorý vznikol s cieľom podpory kultúrnych a historických hodnôt. Máme sa čím pochváliť a práve teraz, v čase po pandémii, máme vynikajúcu príležitosť spoznať unikáty, ktoré doma máme,“ povedal predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Archeoskanzen Nižná Myšľa

„Replika obetnej jamy je ďalší projekt, ktorý sa nám v lokalite skanzenu podarilo sprístupniť pre verejnosť. Doposiaľ sú v obci vybudované dve repliky pravekých domov. Nájdete tu aj časť obranného valu so vstupnou bránou do mesta z doby bronzovej. Zaujímavosťou sú dve kuchynské pece a tunelová pec na vypaľovanie keramických nádob. Návštevník sa okrem samotnej prehliadky nálezísk môže prejsť náučným chodníkom a dozvedieť sa viac o lokalite a jej histórii,“ uviedol Ján Melich. 

Význam archeologického skanzenu Nižná Myšľa z pohľadu cestovného ruchu vyzdvihuje aj výkonná riaditeľka Košice Región Turizmus Lenka Vargová Jurková: „Mať v regióne tak významnú archeologickú lokalitu, je aj pre nás veľká príležitosť, ako zaujímavým spôsobom prezentovať Košický kraj a prilákať tu aj náročnejších turistov. Spolu s priľahlým parkom, sedením, ohniskami a detským ihriskom vzniká v okolí atrakcie veľmi zaujímavý voľnočasový komplex pre návštevníkov. Zaujímavé fakty a zážitok z poznávania histórie našich predkov sú lákadlom ako pre rodiny s deťmi, tak aj školy v rámci ich výučby dejepisu.“

Archeoskanzen Nižná Myšľa

Slávnostné otvorenie repliky kultovej obetnej jamy v Nižnej Myšli bude spojené s prehliadkou obecného Myšľanského múzea.

Srdečne pozývame všetkých záujemcov o dávnovekú históriu na slávnostné otvorenie tejto – určite veľmi zaujímavej a turisticky lákavej – lokality. Realizáciu projektu podporil Košický samosprávny kraj.

www.kosiceregion.com