Zažili ste lásku cez žalúdok…? Trenčiansky kraj láka po stopách zimných gastronomických zážitkov

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Gastro Trenčiansky kraj

Trenčiansky kraj sa hrdo pýši majestátnymi hradmi, pamiatkami, očarujúcou prírodou a nekonečnými príbehmi z histórie. O tom vie vari každý turista, ktorý sa rozhodol tento kraj spoznať. Viaceré tipy na výlety sú „ušité na mieru“ pre rôzne skupiny výletníkov. Ak však máte chuť na niečo iné, napríklad pravý gurmánsky zážitok, je to o niečo náročnejšie. Predsa len – koľko ľudí, toľko chutí.

Nie je nijakým tajomstvom, že aj vizuálny zážitok z chutného jedla dokáže umocniť výlet a posunúť ho na vyšší level. Nasledujúca pozvánka nie je teda o klasických turistických chodníčkoch. Vydáme sa po cestičkách za gurmánskymi pôžitkami, ktoré ponúka Trenčiansky kraj.

Začíname…

… v samotnom srdci kraja – v Trenčíne. Za posledné roky v meste pribudli podniky a reštaurácie, z ktorých si vyberie aj ten najnáročnejší gastroturista. Ak patríte k milovníkom burgrov, ktorí majú nastavenú latku naozaj vysoko a neuskromnia sa s “lacnou verziou do ruky so sekanou“, vaše kroky bezpodmienečne zamieria do Remy’s bistro & pub (na obr.). Získal prvé miesto v súťaži TOP GASTRO 2017. To, čo dostanete na tanieri, je umelecké dielo, ktoré zdolá aj vaše chuťové poháriky. Majstri používajú len tie najkvalitnejšie, prevažne lokálne suroviny a keď si pozriete fotografie na sociálnych sieťach, už nebude úniku…

Trenčiansky kraj, Remy´s bistro

Foto: Facebook Remy´s Bistro & Pub

Trendom je vegánska ponuka a sushi

Uprednostňujete vegánsku alternatívu? Žiadny problém! Rodinný podnik Vegánsky gazda je ešte stále novinkou na trhu, no bistro sa stalo jedným z najlepšie hodnotených v Trenčíne. Je dokonca možné, že nebudete chcieť veriť tomu, že ide o bezmäsitú alternatívu. K ďalším poctivým a výborne hodnoteným podnikom patrí Fair street food. Pochutíte si na ich špeciálnych burgroch, indických pochúťkach a aj na famóznej pizze, ktorej cesto je hriešne dobré a skvele rozpoznateľné oproti konkurencii.
Ak hľadáte punc perfekcionizmu v spojení s netradičnými chuťami, hľadáte dobre – OYSHI sushi (na obr). Od interiéru, obsluhy až po samotné jedlo je celá návšteva jedným veľkým zážitkom. Navštevujú ho nielen celé rodiny, ale výborne pôsobí aj ako ideálne miesto na získanie priazne svojho potenciálneho biznis partnera.

Trenčiansky kraj, OYSHI sushi

Foto: Facebook OYSHI


Káva a dobrý zákusok vždy patria k sebe…

Tak z ponuky tunajších kaviarničiek sa vám bude možno krútiť hlava, lebo z ponuky je naozaj ťažké vyberať. Na každom kroku nájdete nádherný štýlový priestor, ktorému dominuje známa vôňa lahodnej kávy a čerstvých zákuskov. Kávová kultúra má v Trenčíne veľmi silné zázemie. Azda tou najznámejšou kaviarňou je Café Sládkovič, vhodnou pre romantické duše. Nemenej známou je aj Coffee Sheep v nových priestoroch v holandskom industriálnom štýle – vysoké stropy, veľké okná, industriálny nábytok. Garantujeme, tu sa budete cítiť fantasticky.

Trenčiansky kraj, gastrozážitky

Foto: Facebook Moja šálka kávy

Putovanie po kraji

Z Trenčína to nie je ďaleko do Bánoviec nad Bebravou. Návšteva obľúbeného gurmánskeho príbehu Big story je tou pravou voľbou. Miesto má mladícky duch, oplýva výborným jedlom, kávou i zákuskami, príjemným zariadením. Tunajšie špecialitky zohľadňujú sezónne obdobia a vy ich musíte jednoducho ochutnať!

Cestou do Bojníc nezabudnite na Prievidzu a Handlovú

Bojnice – významné centrum cestovného ruchu – majú čo ponúknuť a je preto škoda venovať im len jeden deň. Odporúčame dlhší výlet. Rozhodne si čas ušetrite na komplex Meridiana. Budete prekvapení nielen krásnym interiérom, ale aj úžasným jedlom a milou obsluhou.

Trenčiansky kraj. gastrozážitky

… a takto vzniká chuť a zážitok v reštaurácii Meridiana, na ktorý nezabudnete… Foto: Radovan Stoklasa


K obľúbeným kaviarňam v Bojniciach patrí Kúpeľná kaviarnička s dominantnou krásnou terasou a Moja šálka kávy, v ktorej vám aj poctivý domáci chlebík napečú.
Na kávu skočte určite aj do Prievidze. Caffettino kaviarnička patrí k tunajším obľúbencom, kde si na chuti a vôni dávajú záležať. 18 km od Prievidze, v Handlovej, sa nachádza ďalší ocenený podnik – Street food kitchen, ktorý získal najvyššie zlaté ocenenie v TOP GASTRO 2020. Viac než slová vám povedia obrázky na sociálnych sieťach, najviac však osobná návšteva… 

Trenčiansky kraj, Moja šálka kávy

Foto: Facebook Moja šálka kávy

Baťove stopy a chuť originálneho piva

Partizánskom stojí za návštevu moderná reštaurácia Azul (na obr.) so štýlovou Pivárňou Baťák, ktorá určite zaujme novodobým dizajnom a jedinečnou atmosférou 700-ročnej tradície varenia piva. Nové Mesto nad Váhom má tiež svoj strieborný ocenený podnik z roku 2019 – Rich Burgers. Neverili by ste, no originálny a veľmi vyhľadávaný gastronomický zážitok dokáže dnes vyčariť aj návšteva našich kopaníc. V Starej Myjave nájdete reštauráciu Na nátoni, kde ochutnáte tradičné myjavské jedlá a potešíte sa výnimočnou atmosférou starej „Margetiackej chalupy“.

Trenčiansky kraj, Azul reštaurácia

Foto: Facebook Azul Hotel & Restaurant

Ako chutí Považie?

Keď pôjdete od Trenčína smerom na Dubnicu nad Váhom, urobte si zastávku v Kubrej. Okrem obľúbenej kubranskej vody si v Penzióne Kyselka pochutíte si na tých najlepších langošoch, aké ste kedy jedli. Sú poetickým dielom cez dve dlane, s mäkučkými okrajmi a chrumkavým stredom. Na plnke a syre nikdy nešetria! A ideme ďalej; smer Trenčianske Teplice, kde v reštaurácii Dedinka je výborná ponuka tradičných jedál. Keď už budete v Tepliciach, za nič na svete nevynechajte čerstvé, ešte teplé Kúpeľné oblátky. Smelo tvrdíme, že sú to tie najlepšie kúpeľné oblátky, aké kedy ochutnáte. Ak chcete niečo len tak do ruky, okrem oblátky to môžu byť výborné domáce palacinky či lokše. Práve tie nájdete v podniku Zemanove lokše. Odporúčame vyskúšať ich domácu huspeninu, čisté mäsko, čistý pôžitok.

Neprehliadnite:

Jeseň v Trenčianskom krajiV Trenčianskom kraji má jeseň svoje čaro. Keď príroda maľuje, je čas ísť von – je čas ísť von, príroda maľuje

Zmrzlina – neodolateľná maškrta po celý rok

Najlepšiu zmrzlinu ochutnáte v Novej Dubnici vo Velice. Chutnejší dôkaz, keď je pre niekoho hlavná ingrediencia láska, nenájdete. Ich sladkému opojeniu neodolali ani porotcovia v TOP GASTRO v roku 2019. V Novej Dubnici sa však aj skvele najete v reštauráciách Dubno a Elite.
Raňajky, obed, večeru, koláč, či pracovné posedenie. V tom prípade odporúčame v Dubnici nad Váhom Čarovnú špajzu (na obr.), ktorú si zamilujete na prvý pohľad a po prvej ochutnávke. Najlepšiu kávu v okolí potom vypijete v obľúbenej kaviarni 7edmička – coffee place. K tomuto osviežujúcemu nápoju tu pristupujú s rešpektom a s láskou a poradia, ktorá káva bude pre vás tá najlepšia.

Trenčiansky kraj, Čarovná špajza

Foto: Facebook Čarovná špajza

Púchovské a Bystrické gastronomické stálice

Púchov sa stal obľúbeným miestom nielen na život. Ak vyhľadávate príjemný retro interiér, kaviareň Štefánka vás privíta ako obývačka starej mamy. Káva, koláč, príjemné prostredie, čo viac si priať…? Náš gastro výlet zakončíme v Považskej Bystrici. Aj toto mesto má svoje hamburgerové centrum, ktoré nesie názov Burger Corner. Objednať si môžete však aj výživné poke bowls, šaláty či šťavnaté steaky. Lokál kútik začal ako čisto bezobalový obchodík, ktorý sa neskôr rozrástol o kaviareň, v ktorej si môžete pochutiť aj na remeselných pivách či dobrom koláči. Tá atmosféra vás fakt dostane!

Láska ide cez žalúdok… aj v kraji Matúša Čáka

O podnikoch, ktoré ponúkajú gastronomické úlety by sa smelo dala napísať vlastná, pomerne hrubá, príručka i kniha. Trenčiansky kraj, každé jeho mesto a obec má svoje čarovné zákutie, ktoré čaká na vaše objavenie. Ak sa však budete inšpirovať našim článkom, garantujeme, že po takýchto zážitkoch budete spokojní. Tak teda – Vitajte a dobrú chuť v Trenčianskom kraji!

Text: M.Tišková, KOCR Trenčín Región
Medzititulky: redakcia
Foto: úvodná fotografia Facebook Moja šálka kávy

Viac na: www.trencinregion.sk