Vedeli ste, že na Kysuciach praskali koľajnice i okenné tabule? Kysucké múzeum pozýva zažiť poriadnu zimu!

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Zima na Kysuciach

Kysucké múzeum, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského kraja, pre návštevníkov sprístupnilo tematickú výstavu Zima na Kysuciach. Až do 27. februára 2022 vám jedinečné vystavené zbierkové predmety priblížia život na dedine i v meste počas náročného zimného obdobia v minulosti.

Z histórie múzea vyberáme…

Múzeum bolo založené 1. októbra 1971 ako Okresné vlastivedné múzeum v Čadci, s účinnosťou od 1. januára 1972. V záujme záchrany a obnovy najcennejších pamiatok ľudového staviteľstva, začali sa už krátko po vzniku múzea prípravy na začatie výstavby expozície ľudového staviteľstva a bývania Kysúc. Za významné prelomové obdobie možno považovať rok 1974, keď došlo k zmene názvu na Kysucké múzeum. V tomto období sa začalo so systematickým vytváraním etnografických zbierok, ich odborným spracovaním a bola pripravená prvá výstava zo zbierkových fondov múzea. Dnes sa inštitúcia venuje pravidelnej vedecko-výskumnej, akvizičnej, výstavnej a expozičnej činnosti. V oblasti obnovy nehnuteľných kultúrnych pamiatok a v oblasti systémového riešenia činnosti patrí k prioritám prevádzka Skanzenu a Historickej lesnej úvraťovej železnice v Novej Bystrici – Vychylovke.

Zimná módna kolekcia na Kysuciach

Pozrieť si môžete napríklad pestrú paletu zimných odevov (od ľudových kožúškov, kabátov, vlniakov až po socialistické kúsky), zateplenej obuvi či doplnkov (baranice, ušianky, zimné čiapky, rukavice). Výstava sa nezameriava len na ukážku dobovej módy. Názorne prezentuje aj ťažkú prácu predkov počas zimného obdobia na príklade sťahovanie dreva na saniach. Práve rôzne typy sánok a lyží plastickým spôsobom ilustrujú trávenie voľného času.

Zima na Kysuciach

Mnohí si takéto korčule ešte pamätáme…

Zimné športy na dennom poriadku

Sánkovačky a lyžovačky boli na Kysuciach v obľube už v minulom storočí. Toto dokumentujú aj unikátne zábery a pohľadnice z obľúbených zimných chát a stredísk na Makove či Veľkej Rači. Okrem toho k zimnej zábavke neodmysliteľne patrilo aj korčuľovanie na zamrznutej Kysuci či zimná turistika. Dúfajme, že takáto zimná idyla neostane už iba na vzácnych dobových pohľadniciach…

 

Neprehliadnite:

Prinášame pár skvelých tipov na príjemnú prechádzku alebo zimnú turistiku, zilinsky turisticky kraj

4 tipy na zimnú turistiku v Žilinskom kraji

Zimy tu boli tuhé a dlhé až drevá praskali…

Celkovú atmosféru výstavy dopĺňajú citáty z obecných kroník, vďaka ktorým zistíte, že jedna z najhorších zím – nielen na Kysuciach – bola na prelome rokov 1928/1929. Vtedy to miestni Kysučania charakterizovali tak, že „od mrazu práskaly okenné tabule, drátové spojky telefónnych a elektrických vedení a koľajnice na trati.“

Zima na Kysuciach

Veríme, že aktuálna výstava vás naladí na tú správnu zimnú náladu. Spoločne si môžete zaspomínať (skôr však asi v mysli predstaviť) ako teda vyzerala tradičná poriadne chladná a dlhotrvajúca zima na Kysuciach. Aká bude tá tohtoročná…?

Text: Mgr. Tomáš Adamčík, PhD., Kysucké múzeum
Foto: archív Kysuckého múzea
Medzititulky: redakcia
Viac na: www.kysuckemuzeum.sk