4 tipy na zimnú turistiku v Žilinskom kraji


18945   -   2
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
4 tipy na zimnú turistiku v žilinskom kraji, Rozprávková krajina Čičmany

Zima je už v plnom prúde a vy neviete, kam by ste vyrazili na zimnú turistiku? Nebaví vás už sedieť pred televízorom a pozerať sa nanajvýš von oknom? Žilinský kraj je známy množstvom atrakcií a je ako stvorený na zimnú turistiku. Tým, že je hornatý a vyššie položený, ponúka množstvo príležitostí na strávenie príjemného oddychového času aj v zime! Rozhodne sa tu nudiť nebudete.

4 tipy na zimnú turistiku v žilinskom kraji, Rozprávková krajina Čičmany

Rozprávková krajina Čičmany

4 tipy na zimnú turistiku v žilinskom kraji, Rozprávková krajina Čičmany

Čičmany sú rozprávkovou malebnou dedinkou v Strážovských vrchoch neďaleko Rajca. Nielen v lete, či na jar, na jeseň, ale aj v zime sa tu môžete dosýtosti poprechádzať medzi maľovanými rozprávkovými chalúpkami a obdivovať týchto nemých svedkov unikátnej ľudovej architektúry. Navštíviť môžete expozície tradičnej ľudovej kultúry a architektúry v Radenovom dome, v Dome č. 42 . Atmosféru tejto jedinečnej chvíle si môžete znásobiť pri voňavom čaji v miestnom pohostinstve. Aktívnejší turisti určite neodolajú možnosti lyžovania. V zime ponúkajú Čičmany bohaté vyžitie pre lyžiarov a snowboardistov, ktorí majú k dispozícii 5 lyžiarskych vlekov  rôznej náročnosti zjazdoviek o celkovej dĺžke 1,2 km.

Zaujímavé: Lyžiarskych Oscarov obhájili Jasná aj Špindlerův Mlýn.

Ak nie je prírodný sneh, svah je umelo zasnežovaný technickým snehom a trate sú upravované. Pre lyžujúce rodiny je k dispozícii aj lyžiarsky servis a požičovňa športových potrieb, úschovňa a veľmi veľa stánkov s občerstvením. Čičmany sú naozaj lákadlom v lete aj v zime. Keď je celá obec zasnežená, pripomína rozprávkovú krajinku pôvodných vymaľovaných domčekov s tradičnými ornamentmi a motívmi, ktoré sa stali námetom viacerých odevných doplnkov, vrátane napríklad slovenských olympijských dresov.

4 tipy na zimnú turistiku v žilinskom kraji, Vyhliadková veža Dubeň

Vyhliadková veža Dubeň má svoje čaro aj v zime

4 tipy na zimnú turistiku v žilinskom kraji, Vyhliadková veža Dubeň

Túžite si Žilinu pozrieť ako na dlani? Jedinečná vyhliadková veža v Dubni je unikátny nápad! Rozhľadňa je vysoká 27,4 metra a ponúka podmanivé výhľady na Žilinu a okolité dediny. Jej výhodou je, že je prístupná aj v zimnom období. Dostať sa k nej môžete po turistických chodníkoch zo Zástrania, Zádubnia (najkratší variant) a Budatína. Ak sa chcete pokochať rozmanitou zimnou prírodou, jednoznačne sa vydajte na rozhľadňu aj počas snehovej pokrývky. Nezabudnite na teplé oblečenie a pevnú teplú obuv.

Vytúžená méta turistov – vrch Straník

4 tipy na zimnú turistiku v žilinskom kraji, Vrch Straník

Straník je veľmi obľúbená turistická méta nielen pre Žilinčanov. Z vrchu je nádherný výhľad na celú Žilinu, Tepličku nad Váhom, rieku Váh a okolité dedinky. Na vrch je možný výstup aj v zimnom období; nie je to náročná turistika. Treba sa iba poriadne obliecť a tiež si treba obuť nepremokavú teplú zimnú obuv. Stúpanie nie je strmé a do hodiny je možné dostať sa zo Zástrania až na vytúžený vrchol Straník. Predstavuje skvelý tip na zimnú turistiku.

Ako v zime žije Jánošíkova Terchová

4 tipy na zimna turistika v žilinskom kraji, Jánošíkova Terchová

Obec Terchová je zaujímavá aj počas zimy. Dôvod je jednoduchý – výborná lyžovačka. Ak ste nadšení turisti, určite oceníte ponuku práve v rázovitej Terchovej. Môžete si pozrieť drevený Betlehem v centre obce, vydať sa po stopách Jánošíka až k jeho nadživotnej soche, navštíviť Jánošíkove diery a lyžiarsky sa vyšantiť na vlekoch vo Vrátnej doline. Najznámejšie lyžiarske strediská sú – v prípade nepriaznivého počasia a nedostatku prírodného snehu – aj umelo zasnežované. Turisti tu môžu lyžovať, snowboardovať, vychutnávať skialpinizmus. Lanovkou sa môžete odviezť na Chleb, kde na premrznutých lyžiarov čaká horúci čaj, a potom sa môžete vrátiť späť do Vrátnej doliny, odiaľ – ak budete mať ešte dosť síl a potrebný čas – môžete skúsiť pešiu turistiku na Poludňový Grúň.

4 tipy na zimna turistika v žilinskom kraji, Jánošíkove diery

Naše tipy z okolia Žiliny sú dôkazom bohatej ponuky a príležitostí na aktívnu turistiku v zime.

Natália Bosáková
www.zilinskyturistickykraj.sk