Zejmarská roklina a Havrania skala – do jesenných krás sa vyfarbí aj malá a nenápadná lokalita v našom Raji

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Zejmarská roklina Slovenský raj

Zejmarská roklina a Havrania skala v Národnom parku Slovenský raj je malá a nenápadná lokalita. Určite však nie je zanedbateľná. Obsahuje totiž všetko, čo má roklina v turistickom raji mať – atraktívne rebríky, lávky, neuveriteľné vodopády a hlavne krásne zákutia, na ktoré len tak ľahko nezabudnete. Pocity a zážitky na nezaplatenie. To sú aj naše osobné poznatky. Ak ste tento kúsok nášho Slovenského raja ešte nenavštívili, príležitosť je tu. Čas jesenných výletov zaklopal aj na bránu Raja.

Čaro blížiacej sa jesene…

Túto krásnu prírodnú rezerváciu vytvoril potok, ktorý vyteká z planiny Geravy a vyformoval tu niekoľkostupňovú sústavu vodopádov. A práve vodopády a vytvorená tiesňava je to najkrajšie, čo tu môžete objaviť. Národná prírodná rezervácia Zejmarská roklina je jediná sprístupnená tiesňava v južnej časti Slovenského raja. Svojou dĺžkou cca 800 metrov je určite najkratšou roklinou v Slovenskom raji. To jej však neuberá na jej kráse. Naopak, je o to príťažlivejšia a sústreďuje na malej ploche nekonečné krásy. Túra do rokliny nepatrí k ťažkým trasám a bez väčších problémov ju zdolajú aj menej zdatní turisti a deti. Bezproblémovo sa dá zvládnuť za dve a pol až tri hodiny, s lepším tempom určite aj skôr. Treba rátať s typickými prvkami, na ktoré sa na území Slovenského raja treba pripraviť – lávky, rebríky, stupačky a vodopády.

Neprehliadnite:
Objavujeme menej známe lokality Slovenska: prírodná rezervácia Holé brehy

Orientácia v prírode

Putovanie začíname v obci Dedinky pri vodnej nádrži Palcmanská Maša. Je tu pomerne veľké parkovisko, odkiaľ vás turistický smerovník navedie na červenú trasu. Cesta po červenej turistickej značke vedie po poľnej cestičke hore nad obec. Vystúpite na kopec, odkiaľ máte krásny výhľad na celú Palcmanskú Mašu. Po pár minútach sa vyberiete smerom dole, prejdete okolo chatiek a po asfaltovej ceste sa dostanete k smerovníku. Ukazuje, že nástup do Zejmarskej rokliny je na ľavej strane a po modrej značke. Nemusíme pripomínať, že ako väčšina roklín v Slovenskom raji, aj Zejmarská roklina je jednosmerná.

Zejmarská roklina Slovenký raj, KST, lexikon

Príjemná prechádzka. Ako v raji…

Spomínané vodopády a vytvorená tiesňava je to najkrajšie, čo tu môžete objaviť. Za zmienku stojí  pomenovanie vodopádov – Nálepkove vodopády.Tieto prírodné kvosty sú pomenované podľa kapitána Jána Nálepku. Ako jediný Slovák bol počas druhej svetovej vojny ocenený vyznamenaním Hrdina Sovietskeho zväzu. Nálepka pôsobil v osade Biele Vody ako učiteľ. Najvyšší vodopád, na ktorý v Zejmarskej rokline narazíte, je práve Nálepkov vodopád s výškou neuveriteľných 22,5 metra.

Neprehliadnite:
Na hranici národného parku sa usadili Včely raja. Budú zabávať, vzdelávať i liečiť… aj vás

Zejmarská roklina, KST, lexikon, turisti, Slovenský raj

Adrenalín nebude chýbať

Najkratšia roklina

Zejmarská roklina je síce najkratšou roklinou Slovenského raja, no “kvantitu” tu výrazne prevyšuje “kvalita” prírody a krajiny s očarujúcimi skalnými útesmi, nádhernými vodopádmi. Toto a ešte viac isto chytí každého poctivého turistu za srdce…
A ak by vám túra roklinou nestačila, je možné v pešej turistike pokračovať ďalej cez dolinu Kyseľa na Kláštorisko alebo cez dolinu Bieleho potoka až na Čingov. A už vám viac neprezradíme, rajskú prírodu si treba na vlastných nohách vychutnať. Treba zohľadniť okolnosti a ročné obdobie. Na jar sa môžete brodiť cez rozvodnené potôčiky cez mokrý blatový a šmykľavý terén, v lete osviežuje príjemná vlhká klíma a na jeseň? O tom sa musíte prevedčiť v najbližších dňoch sami…

Text a foto: Tomáš Grman, KST

Viac na: www.kst.sk