Na hranici národného parku sa usadili Včely raja. Budú zabávať, vzdelávať i liečiť… aj vás

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Na hranici národného parku sa usadili Včely raja. Budú zabávať, vzdelávať i liečiť aj vás

V areáli bývalej lesnej škôlky neďaleko obce Hrabušice v okres Spišská Nová Ves vznikla unikátna ekovčelnica. Turistom a návštevníkom bude plne k dispozícii už toto leto. Zaujímavý projekt s názvom Včely raja vznikol vďaka finančnej podpore Košického samosprávneho kraja a jeho grantovej schémy Terra Incognita.

Včely raja Hrabušice

Ste na správnom mieste. Tu sú Včely raja

Cieľom netradičnej aktivity nadšencov z pozemkového spoločenstva Bývalý urbariát Hrabušice je originálne priblíženie života včiel pre turistov a návštevníkov Slovenského raja. Včely nebudú chovať pre produkciu medu, vytvoria však podmienky pre ich prirodzený spôsob života. Divé včely tak budú mať k dispozícii niekoľko úľov, ktoré vznikli v pňoch stromov. Okrem toho vznikol – vďaka projektu – špeciálny hotel pre tzv. včely samotárky.

Hrabušice v minulosti a dnes

Hrabušice boli významným trhovým mestečkom s tradíciou hámorníctva, mlynárstva i pivovarníctva. Blízkosť lesov Slovenského raja ponúkala príležitosť aj brtníkom, ktorí zabezpečovali med nielen pre samotné Hrabušice, ale aj pre široké okolie. Dnes je obec vstupnou bránou do vyhľadávaného Slovenského raja. „Košický samosprávny kraj sa usiluje realizovať stále viac takzvaných zelených projektov. Verím, že aj táto unikátna ekovčelnica upozorní prichádzajúcich návštevníkov na aktuálnu problematiku ohrozenia života včiel, ktoré sa stali jedným zo symbolov zdravého životného prostredia. Bez týchto opeľovačov by nebol život vo forme, v akej ho dnes poznáme. Prajem si, aby podobných atrakcií v tomto kúte nášho kraja pribúdalo, pretože s každou investíciou oblasť Slovenského raja opäť o čosi vyrastie. Národný park Slovenský raj má v tomto smere obrovský potenciál,“ zdôvodnil význam projektu Rastislav Trnka, predseda Košického samosprávneho kraja.

Včely raja Hrabušice, apidomček

Včely raja Hrabušice, apidomček

Ekovčelnica a stále nové plány

„Ekovčelnica svojim miestom realizácie i zámerom prelína agroturizmus, prírodný a vidiecky turizmus s informačno-edukačným charakterom. V areáli budú návštevníci podrobne informovaní o živote včiel, spôsobe ich chovu i dôležitosti pre celý ekosystém. Celý produkt je naprojektovaný tak, aby návštevník mohol celkom zblízka a úplne bezpečne pozorovať tajomný život včiel. Súčasťou bude samozrejme priestor na oddych, ohnisko, či tzv. apidomček,” povedala Lenka Vargová Jurková, riaditeľka krajskej organizácie cestovného ruchu Košice Región Turizmus.

Neprehliadnite:
Okolie rieky Tisa – neobjavená horúca oblasť prihraničného päťboja plná chutí a vôní

Ekovčelnica funguje na princípe voľného chovu včiel, ktoré si sami budujú príbytok, živia a zazimujú sa pomocou vlastnej potravy. Nadšenci chcú touto modernou formou priblížiť nielen tradičné správanie včelstva, ale aj ekologický spôsob liečenia s blahodarnými účinkami rôznych druhov apiterapie.

Marcel Slivka z pozemkového spoločenstva Bývalý urbariát Hrabušice vysvetľuje, že Včely raja majú slúžiť najmä na pozorovanie prirodzeného spôsobu života včiel s dôrazom na stabilitu včelieho ekosystému. „Počúvanie hukotu včiel, spanie na úľoch a inhalácia včelieho vzduchu priamo z úľa má liečivé účinky pre alergikov alebo ľudí trpiacich vysokým krvným tlakom. Včely samozrejme liečia aj mnoho ďalších ochorení. Návštevníci si vedomosti rozšíria aj vďaka informačným a náučným tabuliam, na ktorých sú podrobné informácie o živote včiel, o ktorých možno dovtedy nikdy ani nepočuli.”

Včely raja Hrabušice

Včely raja Hrabušice, areál je celoročne otvorený

Celý areál ekovčelnice je ohradený a bude prístupný celoročne. Nadšenci sa budú starať o jej údržbu. K dispozícii je atypický veľký altánok s otvoreným ohniskom a výhľadom na dolinu. Svojou atmosférou nadchne návštevníkov všetkých vekových kategórií. Pre malých aj veľkých bude prostredníctvom vyškolených zamestnancov poskytovaná bezplatne lesná pedagogika, vstup do apidomčeka bude spoplatnený prostredníctvom elektronického mincového automatu.

Foto: KOCR Košice Región Turizmus
Viac na: www.kosiceregion.com a na sociálnych sieťach organizácie