Okolie rieky Tisa – neobjavená horúca oblasť prihraničného päťboja plná chutí a vôní

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Horúce tipy Zemplín, Okolie rieky Tisa – neobjavená horúca oblasť prihraničného päťboja plná chutí a vôní

Okolie rieky Tisa – horúca oblasť, kam doteraz noha turistu vstúpila iba málokedy. Leží v najjužnejšej pohraničnej časti východného Slovenska a napriek tomu  –  či práve preto – je to atraktívna, obohacujúca a zaujímavá lokalita, ktorá má čo ponúknuť zvedavcom aj výletníkom. Napokon, ruku na srdce, koľkí z vás už navštívili také dedinky ako Leles, Biel či Veľké Trakany?

Agáty každý rok v máji zakvitnú a zaplnia atmosféru podmanivou medovou vôňou. Veľmi dobre to vedia aj na juhu Slovenska, kde vás milým maďarským prízvukom radi zlákajú na víkendovú exkurziu plnú chutí a zážitkov. Do pestrého výletu primiešajú všehochuť: trochu histórie, remesla, umenia, adrenalínu a na záver pohár kvalitného vínka z domácej vinotéky miestneho vinára. Aj takúto podobu má zážitkový hraničný päťboj chutí a vôní.

Obec Veľké Trakany

Leží iba 4 km od ukrajinskej a iba 2 km od maďarskej hranice. Zachovala sa tu neskorobaroková budova bývalého Soľného a colného úradu, ktorú dnes miestni prezentujú ako Soľný dom. Únikom z uponáhľaného života je atmosféra tohto kraja, ktorú dotvára rieka Tisa. Na jej, dnes už mŕtvom ramene, stál v minulosti prístav pre lode a plte zvážajúce soľ z Východných Karpát, Rumunska a Ukrajiny.

Bohatá história

Okrem etnografickej expozície a tradícií ťažby soli zaujme aj výstava umenia rezby do rohoviny a zmapovaná soľná cesta po Tise. Komentovanú prehliadku si môžete objednať e-mailom, a to aj na ďalšiu zastávku výletu – Sennyeyovský kaštieľ. Čiastočne zrekonštruovaný barokový kaštieľ z roku 1781 stojí v hraničnom trojuholníku v obci Biel. Sú tu zriadené výstavy o rodine Sennyeyovcov a Sándorovi Petőfim na Sibíri. Sándor Petőfi (rod. Alexander Petrovič) sa považuje za najväčšieho maďarského básnika, hoci jeho rodičia boli Slováci. Budovu kaštieľa obklopuje anglický park s rozlohou 3,5 hektára, v ktorom sa nachádzajú sto a viacročné jasene, platany a iné vzácne stromy.

Horúce tipy Zemplín kaštieľ Biel

Čiastočne zrekonštruovaný barokový kaštieľ z roku 1781 v obci Biel

Cestou aj po vzácnom moste

Bielu je to kúsok cesty do Lelesu. Okrem premonštrátskeho kláštora je známy najmä gotickým kamenným mostom sv. Gottharda, považovaným za jeden z najstarších zachovalých na Slovensku. Pochádza zo 14. storočia a kedysi premosťoval rieku Tisu. 70 m dlhá stavba dnes preklenuje už iba suché koryto a dokladuje kadiaľ tiekla rieka v minulosti. Názov dostal podľa sochy svätca sv. Gottharda, ktorú premonštráti na moste umiestnili. Komunisti ju však v druhej polovici 20. storočia dali odstrániť. Most je prechodný len pre peších. Obec Leles je známa aj ako sídlo starobylého premonštrátskeho kláštora, ktorého dominanta neodmysliteľne dotvára tunajšiu podobu kraja. Rozhodne stojí za návštevu spolu s kostolom Sv. Kríža. 

Horúce tipy Zemplín most

gotický kamenný most sv. Gottharda

Neprehliadnite:
Smelo cestujte a spoznávajte nepoznané turistické miesta Košického kraja.
Budete prekvapení

Tipy na výlety v okolí

Ak by mosty nestačili naplniť čašu poznania, inšpirácií k ďalšiemu putovaniu po kraji sveta treba hľadať v 24 km vzdialenom slovensko-ukrajinskom pohraničí. Len tu sa dá pohojdať a prejsť skúškou odvahy na neobyčajnom lanovom moste ponad rieku Latorica vo výške 7 metrov nad hladinou. Visutý lanový most spája obec Ptrukša a Boťany, dlhý je 106 metrov  a v roku 1968 ho postavili robotníci z regiónu, ktorí si ním skracovali cestu do práce na železničnú prekládkovú stanicu v Čiernej nad Tisou. Dnes ho využívajú cykloturisti z Maďarska, Slovenska, Česka aj Ukrajiny. Hoc je most bezpečný, prejsť ním bude stáť istú dávku odvahy. Za ten adrenalín to však stojí… Na záver zaujímavosť, nehľadajte prameň rieky Bodrog, táto rieka totiž vzniká sútokom Latorice a Ondavy.

To najlepšie nakoniec

Malý Horeš – Kisgeres. Vinárska obec s degustáciou u jedného z miestnych vinárov spolku Polyhos, v tesanej tufovej pivničke pri svetle sviečok. Vínko tu majú výnimočné, živé; v obchode také nekúpite. Vo vínnom háji sa nachádza viac ako 340 tufových  pivničiek, umiestnených v malých skupinkách so spoločnými vchodmi.

Horúce tipy Zemplín víno

Vo vínnom háji

Spolu možno do pivničiek vstúpiť až cez 83 portálov. Mimochodom, ide o ojedinelé zoskupenie toľkých pivničiek na Slovensku. Majú viac ako 500 rokov a pravdepodobne boli využívané ako bezpečné útočiská obyvateľov počas mongolských vpádov. Ak bude ešte voľné miesto v žalúdku, rozhodne treba ochutnať aj tradičný koláč, tzv. horešský béleš, alebo si ho poistite vopred a svoju návštevu si dohodnite e-mailom u Spolku Polyhos.
Okolie rieky Tisa – horúca oblasť, kam doteraz noha turistu vstúpila iba málokedy. To sa však čoskoro zmení…

Foto: KOCR Košice Región Turizmus
Viac na: www.kosiceregion.com a na sociálnych sieťach organizácie