7×7 alebo Sedem slobodných úvah o slobodnom umení v Slovenskej národnej galérii

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
7x7 alebo Sedem slobodných úvah o slobodnom umení v Slovenskej národnej galérii

Sedem slobodných úvah o umení je výstavný projekt. Vychádza z úspešného cyklu tematických kurátorských článkov. Je sprevádzaný ukážkami diel „7 vecí o…“ na online platforme Slovenská náhradná galéria. Bola iniciovaná ako alternatíva k fyzickej návšteve zatvorenej Galérie. V širšom zmysle reaguje na rozmach online kultúry počas karanténnych opatrení pre pandémiu a virtuálne prostredie nečakane využíva ako východisko reálnej výstavy, nielen ako jej doplnok.

Digitálna stopa SNG bola pomerne markantná už aj pred pandémiou. Rozšírenie online ponuky v nových podmienkach bolo pre nás teda prirodzené. Radikálny prechod mnohých kultúrnych foriem do virtuálneho prostredia sa však zároveň stal novou výzvou a položil aj celkom nové metodické otázky, na ktoré by sme radi odpovedali,“ vysvetľuje vedúci kurátor zbierok starého umenia SNG Dušan Buran. V prostredí múzeí a galérií ide najmä o problém prezentácie umeleckého diela v origináli verzus v jeho (digitálnej) kópii. Autenticita priameho zážitku diváka stojí proti nekonečnej virtuálnej ponuke projektov na internete. Pre múzeá a galérie je odvrátenou stranou tejto mince veľká konkurencia iných zbierok. Nehovoriac o úzkosti bezradného diváka, ktorú môže vyvolávať množstvo dostupného umenia bez patričného kurátorského rámca.

Inštalovanie výstavy. Foto: Juraj Starovecký, SNG

Neprehliadnite:
SNG | Akcia ZET – o smutne známej komunistickej propagandistickej akcii a zmiznutom obraze

Historicky prierezové skupiny

„Vybratých sedem kolekcií zo spomínaných článkov podrobujeme špeciálnemu „cross-check-u.“ T.j. zostavy známe z internetu rekonštruujeme naživo v kolekciách originálov, dominantne zo zbierok SNG. Keďže kolekcií na internete bolo oveľa viac, než je možné vystaviť, a naďalej pribúdajú nové, vo výbere sme uprednostnili historicky prierezové skupiny,“ popisuje stratégiu pri vytváraní koncepcie výstavy Lucia G. Stach, vedúca kurátorka zbierok moderného a súčasného umenia SNG.

Rudolf Pribiš Operácia

Rudolf Pribiš Operácia

Rôzni autori rôzne témy

V jednotlivých výstavných miestnostiach budú mať návštevníci možnosť vidieť diela komentujúce rôzne témy či aspekty – Iba oči (Katarína Bajcurová), O zdravotníkoch medzi umelcami (Vladimíra Büngerová), O jedle v galérii (Katarína Kolbiarz Chmelinová), Sedem grafických pohľadov na divadlo (Martin Čičo), Sedem (vz)rúšok o zložitých vzťahoch duše, tela a látky (Lucia G. Stach), Zlato & umenie (Dušan Buran), O uzdravujúcej sile prírody (Lucia Almášiová).

Pavel Janek Chlieb

Pavel Janek Chlieb

Sedem mikrovýstav 7×7 Sedem slobodných úvah o umení poukazuje na možnosti, ako aj na limity online kurátorskej práce. Zároveň však obsahovo do veľkej miery reflektuje aktuálny stav inštitúcie a spoločnosti. Za priaznivých okolností sa niektoré kolekcie budú priebežne meniť a výstava Sedem slobodných úvah sa tak prispôsobí dynamike jej virtuálneho východiska na platforme Slovenskej náhradnej galérie. Články „7 vecí o…“ spojené s výstavou si môžete prečítať na platforme Slovenskej náhradnej galérie v časti Výstava Sedmičky.

Viac na: www.sng.sk