Hrad Beckov – dominanta Považia


7798   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Hrad Beckov

Na Považí nad obcou Beckov sa vypína ešte aj teraz majestátny hrad Beckov, opradený mnohými povesťami. Akoby vyrastal zo skaly, je s ňou spätý. Nedobytný Beckov bol hradom kráľov, veľmožov a rytierov, svedkom kratochvíľ mocných i utrpenia slabých.

Hrad Beckov

Hrad Beckov bol pravdepodobne postavený v polovici 13. storočia a mal slúžiť na obranu severozápadných hraníc Uhorského kráľovstva. Pôvodne bol majetkom uhorských kráľov, neskôr sa jeho majiteľom stal Matúš Čák Trenčiansky, ktorý sa zaslúžil o jeho zveľadenie. Beckov bol v tom období významným centrom obchodu a remesiel. Najväčší rozvoj však hrad zaznamenal v časoch, keď bol jeho pánom Stibor za Stiboríc. Hrad sa stal honosným gotickým sídlom s krásne zdobenou kaplnkou.

Neprehliadni:
Trenčiansky hrad

Neskôr sa Stiborova vnučka Katarína vďaka sobášu s rytierom Pavlom Bánfim stala hradnou paňou a rod Bánfiovcov vybudoval na hrade nové opevnenia a „Delovú baštu“. Stavebné úpravy na hrade pomohli čeliť a odolať útokom Tatárov i Turkov. Rod Bánfiovcov vymrel po meči a nezhody medzi viacerými dedičmi mali za následok postupný úpadok hradu, ktorý zavŕšil ničivý požiar v roku 1729. Z majestátneho Beckova zostali ruiny. V súčasnosti vďaka uskutočneným a aj prebiehajúcim rekonštrukciám môžu návštevníci hradu preniknúť do magického sveta stredoveku v útrobách nedobytného strážcu Považia.

Hrad Beckov

Hrad Beckov

Beckovské múzeum ponúka záujemcom prehliadku exponátov zobrazujúcich históriu obce i hradu. Dôležitou súčasťou sú materiály o významných rodákoch Beckova, ukážky tradičných remesiel a historického zariadenia interiérov okolitých kaštieľov a kúrií.

Neďaleko hradu v chránenom území Beckovských Skaliciach v prírodnej rezervácii Sychrov a v Skalke pri Beckove sa dajú obdivovať zvláštne prírodné vytvorí.

Výlet na hrad a do jeho okolia je naozaj zaujímavým zážitkom.

Zdroj: www.trencinregion.sk