Trenčiansky hrad


7948   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Trenčiansky hrad

 

Nad krajským mestom Trenčín sa vypína hrad, lákadlo pre domácich i zahraničných turistov. Dnes v ňom sídli Trenčianske múzeum.

V období Veľkej Moravy stalo na hradnej skale hradisko ako správne centrum priľahlého regiónu. Dnešný hrad vznikol v 11. storočí ako pohraničná pevnosť, ktorá strážila dôležité vážske brody a karpatské priesmyky, cez ktoré prechádzali obchodné cesty spájajúce oblasť severného Uhorska a stredoslovenských banských miest s Čechami, Moravou, Sliezskom a Poľskom. V ďalších storočiach sa stal sídlom pohraničného komitátu, kráľovskej a neskôr šľachtickej župy. Najznámejším panovníkom a majiteľom hradu bol Matúš Čák Trenčiansky, ktorý z neho urobil centrum svojich rozsiahlych dŕžav s vlastným dvorom. Trenčiansky hrad bohatstvom a nádherou prevyšoval kráľovský dvor.

Trenčiansky hrad

 

Povesť o studni lásky

Turecký paša Omar sa rozhodol za každú cenu oslobodiť svoju milú Fatimu. Krásku zajal po jednej z vojnových výprav na Trenčianskom hrade najbohatší magnát Uhorska Štefan Zápoľský. Vykúpiť jej slobodu Omar mohol iba splnením ťažkej úlohy – mal vykopať do hradnej skaly hlbokú studňu. Zaľúbený a vytrvalý Omar rúbal tvrdú skalu so svojimi tristo druhmi celé tri roky. Studňa lásky urobila Trenčiansky hrad sebestačným a nedobytným. Turek si svoju milú potom odviedol domov so slovami „Zápoľský, vodu máš, ale srdce nie!“. Pri odchode sa vraj závoj mladej devy zachytil o krovie na zákrute cesty na hrad. Hostinec, ktorý vznikol asi v 16. storočí na tomto mieste, niesol preto meno „Závoj“, dnes sa volá Fatima.

 

Bude sa ti páčiť: Ľubovnianske múzeum – hrad

Cesta k hradu

Na hradné bralo sa dostane kľukatou kamennou uličkou okolo Katovho domu a Fatimy až k hradnej bráne. Ešte predtým, než sa dostanete hore do starobylých priestorov hradu s úžasnými exponátmi Trenčianskeho múzea by ste si mohli prezrieť z terasy hotela Elizabeth jedinečný písomný unikát – rímsky nápis z roku 179 po Kr. vytesaný do hradného brala, ktorý predstavuje jednu z mála rímskych písomných zmienok na sever od Dunaja.

Farské schody, Trenčiansky hrad

K hradu sa dá dostať aj cestou spod mestskej veže po výnimočných krytých Farských schodoch. Stúpanie po deväťdesiatich deviatich renesančných schodoch z roku 1568 vám umožní vypočuť si aj ďalšie povesti a legendy viažuce sa k hradu…

www.trencinregion.sk