Na minútku do múzea, do fondu numizmatiky. Podtatranské múzeum o histórii športu pod Tatrami

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Na minútku do múzea z fondu numizmatiky vyberáme plaketu

Pozývame vás na minútku do múzea, do fondu numizmatiky. Podtatranské múzeum v Poprade predstavuje plaketu, ktorá je naoko možno menej pútavá ako iné predmety vo fonde, miesto pri dokumentovaní diania v regióne medzi exponátmi jej však určite právom patrí.

Najskôr si zadefinujme pojem “plaketa”. Ide o tabuľku z kovu alebo iného materiálu, jednostranne zdobená umeleckým reliéfom, môže slúžiť ako vyznamenanie, odmena alebo spomienka.Táto konkrétna a doslova ojedinelá plaketa je v zbierkovom fonde Podtatranského múzea v Poprade evidovaná pod evidenčným číslom N-05933.
Ústredný nápis prezrádza pomerne málo:

Plaketa z fondu numizmatiky, lexikon.sk

Plaketa v plnej kráse

Pátranie ako v detektívke

Skúsme pátrať v archívoch a strohý nápis 30 LS POPRAD rozobrať. Vieme, že plaketa sa do Múzea dostala v apríli 1981. Nebola teda vytvorená pri príležitosti možného 30. výročia založenia klubu Lokomotíva Štart Poprad, pretože ten v roku 1951 ešte neexistoval. Motív na plakete zobrazuje basketbalistku v pohybe, ktorá hádže loptu do koša. Ženský basketbal sa v Poprade začal hrať v roku 1947 a teda tridsiate výročie tohto športu vychádza na rok 1977. To by zapadalo do logického predpokladu, že plaketa bola vyrobená pri príležitosti 30. výročia založenia ženského basketbalu v Poprade.

Nezodpovedaných otázok je viac…

Ďalšou otázkou zostáva napríklad kto plaketu vyrobil a pre koho? Ako darca je v našich záznamoch uvedený ONV Poprad (Okresný národný výbor). Meno výrobcu a ani autora návrhu však nepoznáme, ba ani nevieme koľko kusov bolo vyrobených. Môžeme však predpokladať, že plaketa bola vyrobená vo veľmi nízkom náklade, pretože sa nám nedarí nájsť paralelu či ďalšie kusy vo vlastníctve niekoho iného. Je dokonca možné, že je unikátna a teda jediný vyrobený kus. Keď sa lepšie prizrieme na zadnú stranu dreveného podkladu, na ktorom je plaketa umiestnená, zbadáme stopy po upevnení (pravdepodobne lepidlom) na zrejme vertikálnu plochu (napr. stena, trofej, tablo).

Plaketa z fondu numizmatiky, lexikon.sk,

Drevený podklad, na ktorom je plaketa umiestnená

Neprehliadnite:

Podtatranské múzeum Poprad, lexikon.skNa minútku do múzea:
vzácny bronzový náramenník s nevšednou históriou a odhadovaným vekom

Aký je výsledok pátrania?

Táto plaketa bola navrhnutá a vyrobená neznámym autorom vo veľmi nízkom náklade pre ONV Poprad, ktorý sa rozhodol takýmto spôsobom uctiť si  30. výročie založenia ženského basketbalu v Poprade. Ten v čase výročia a vyrobenia plakety hrával pod hlavičkou LŠ Poprad. Plaketa bola možno súčasťou väčšieho celku (trofej, väčšia plaketa).
Na záver je nutné podotknúť, že klub Lokomotíva Štart v Poprade zastrešoval, okrem ženského basketbalu a hokeja, aj iné športy; napríklad šach. Ten sa dokonca v Poprade hráva pod hlavičkou tohto klubu dodnes a svoje A-družstvo má v 2. lige D.

A ešte dovetok k ženskému basketbalu v Poprade

Ako ústredný motív tejto plakety jasne ukazuje, prioritou v 80. rokoch 20. storočia medzi športmi v Poprade bol aj ženský basketbal. Tento šport stojí tak trochu v tieni mužského seniorského hokeja v meste. Je však nutné dodať, že vychoval veľké množstvo elitných basketbalistiek pre potreby slovenskej extraligy a národnej reprezentácie. To platí dodnes, keď nepriamy nástupnícky klub Basketbalová akadémia mládeže – BAM Poprad aj naďalej vychováva basketbalové talenty.

Autor: kurátor fondu numizmatiky Mgr. Pavol Minarčák, PhD.
Medzititulky: redakcia
Foto: archív Podtatranského múzea v Poprade

Viac na: www.muzeumpp.sk