Železnicou do histórie: 150 rokov Košicko-bohumínskej železnice je nostalgia a listovanie v pamäti

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Košicko-bohumínska železnica

150 rokov Košicko-bohumínskej železnice je aktuálna výstava v Podtatranskom múzeu v Poprade. Je realizovaná v spolupráci s Považským múzeom v Žiline pri príležitosti jubilea výstavby tejto významnej dopravnej tepny, ktorá priniesla na východ krajiny rozvoj a prosperitu. Naša pozvánka je určená pre všetkých milovníkov vláčikov a železníc.

Železnica má v histórii Popradu nezastupiteľné miesto. 8. decembra 2021 si mesto pripomenulo významné výročie – 150 rokov od vzniku a realizácie Košicko-bohumínskej železnice. Bol to kľúčový impulz pre rozvoj mesta a celého regiónu. Práve vďaka železnici sa dovtedy málo rozvinutý Poprad začal prudko rozvíjať a meniť na významné centrum hospodárskeho a spoločenského života v regióne a tiež vyhľadávanú východiskovú destináciu rozvíjajúceho sa cestovného ruchu v Tatrách.

Zima v Tatrách, Košicko-bohumínska železnica, rozvoj cestovného ruchu

Končistá v zime

150 rokov po železnici

Návštevníci môžu nahliadnuť do histórie budovania trate. Na výstave je možné vidieť vzácne historické fotografie, reprodukcie či modely, ktoré dokumentujú výstavbu tejto významnej železničnej trate a jej ďalší rozvoj. Vznik železnice bol to kľúčový impulz pre rozvoj mesta a celého regiónu. Návštevníci sa s touto zaujímavou etapou rozvoja dopravy a celého podtatranského regiónu môžu oboznámiť do 30.1.2022Výstava 150 rokov Košicko-bohumínskej železnice  je sprístupnená v priestoroch múzea na Vajanského 72/4 v Poprade. 

Košicko-bohumínska železnica

Vianoce v múzeu 2021

Vianoce v múzeu sa tradične nesú v duchu vianočných zvykov našich predkov. Dozvieme sa aké rituály sa konali vo vianočnom čase v minulosti. V tvorivej dielničke na internete si vyrobíme originálne ozdoby na stromček zo surových cestovín.
Vianočné pásmo s fotografickým postupom je zverejnené na webovom sídle múzea a na sociálnych sieťach

Neprehliadnite:

Anjel Vianoc Tatranská galériaAnjel Vianoc 2021 je v Tatranskej galérii. Celoslovenská výtvarná súťaž pre mladých výtvarníkov

Do múzea v každom ročnom období

Séria výstav láka do priestorov Múzea v každom ročnom období. Aj aktuálna zima vie prekvapiť… pri návšteve tunajších expozícií. Z nich vyberáme a určite si vyberiete aj vy…

Poprad a okolie v zrkadle vekov
Informácie o spoločenskom, politickom, hospodárskom, duchovnom, kultúrnom živote a prírodnom prostredí mesta Poprad a okolia od praveku po súčasnosť.

Cechy a remeslá na hornom Spiši
Prezentuje zbierky cechového charakteru (vývesné štíty, cechové truhlice, listiny, pečatidlá) i samostatné výrobky remeselníkov.

Meštianske bývanie
Expozícia prezentuje pracovňu (prezidentský salónik), spálňu, bytové a odevné doplnky meštianskej rodiny.

Vznešenosť a pokora
Predstavuje verejnosti sakrálne historicko-umelecké pamiatky zo 17. – 19. storočia, ktoré tvorili súčasť interiérov niektorých spišských kostolov.

Osobnosti Spišskej Soboty
Stála výstava predstavuje významné osobnosti, ktoré pochádzali, žili a tvorili v Spišskej Sobote.

Program Podtatranského múzea v Poprade je závislý od aktuálnej epidemiologickej situácie, aktuálneho uznesenia Vlády SR a vyhlášok Úradu verejného zdravotníctva SR. 

Medzitituly: redakcia
Foto: archív

Viac na: www.muzeumpp.sk