V tieni Einsteina – knižná novinka a príbeh výnimočnej ženy od obľúbenej autorky Marie Benedictovej


2370   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
V tieni Einsteina, Lindeni

V tieni Einsteina je knižná novinka z vydavateľstva Lindeni v preklade Denisy Ghaniovej. Americká spisovateľka Marie Benedict si získala srdcia čitateliek na celom svete príbehmi silných a zaujímavých žien. Po herečke a vynálezkyni Hede Lamarrovej a autorke geniálnych detektívok Agate Christie tentoraz prináša slovenskému publiku portrét životnej partnerky najznámejšieho vedca histórie Milevy Marićovej.

Rovnako, ako v bestselleroch Jediná žena v miestnosti či Tajomstvo Agathy Christie, ktoré tiež vyšli vo vydavateľstve Lindeni, vychádza autorka z reálnych historických faktov. Ako sama tvrdí, inšpiráciu na písanie nachádza práve v čítaní a historickom výskume. „Keďže ma bavia a zameriavam sa na nevypovedané príbehy žien v celej histórii, výskumu sa venujem naozaj pravidelne. Keď sa ponorím do hľadania, pracujem takmer ako archeológ. Odhaľujem príbeh z trosiek histórie, medzi ktorými bol pochovaný,“ hovorí Marie Benedict (na obr.).

Marie Benedict, Lindeni

Strhujúci príbeh ženy vedľa génia

V tieni Einsteina je strhujúci a dojímavý román o žene, ktorá bola nielen manželkou, ale aj spolupracovníčkou jedného z najväčších vedcov a géniov v histórii. Mileva „Mitza“ Marićová bola odmalička iná ako ostatné dievčatá. Kým väčšina z nich videla svoju budúcnosť v domácnosti a pri deťoch, ona študovala fyziku na elitnej univerzite v Zürichu. Napriek mnohým predsudkom bojovala o úspech v odbore, v ktorom dominovali muži. Matematika pre ňu bola vždy jednoduchšia cesta ako manželstvo. Lenže keď sa o ňu začal zaujímať spolužiak Albert Einstein, jej svet sa otočil hore nohami. Stali sa z nich priatelia, partneri vo vede a neskôr aj rodičia a manželia.

Neprehliadnite:

Kráľovná Paríža, LindeniCoco Chanel
– život módnej ikony vo výnimočnom historickom trileri Kráľovná Paríža z čias okupácie

Prevrátil dovtedajší svet hore nohami

Albert Einstein svojimi veľkými teóriami spôsobil revolúciu vo vede a vo svete. Aký bol však skutočný prínos jeho prvej manželky, vynikajúcej matematičky a fyzičky, pri formulovaní teórie relativity? Mal sa s ňou Einstein podeliť o Nobelovu cenu, ktorú mu udelili? Žiaľ, v ich rodine bolo miesto len pre jedného génia. A tak sa Mileva, napriek svojmu talentu a brilantnému mysleniu, stala takmer neviditeľnou v tieni svojho muža.

V Tieni Einsteina , Lindeni

To musíte čítať…

„Román starostlivo sleduje život Milevy – od usilovnej školáčky po zronenú matku. Zameriava sa najmä na silný konflikt medzi osobnými ambíciami a spoločenskými konvenciami. Je to naozaj pútavé prerozprávanie jedného z najsilnejších intelektuálnych partnerstiev 19. storočia,” napísali v rešpektovanom Kirkus Reviews. „Mnohých určite potešia Benedictovej feministické názory a budú fascinovaní životom takmer neznámej ženy,” doplnili v Romantic Book Review.

Text a foto: Albatrosmedia
Úvodná fotografia: archív pixabay
Medzititulky: redakcia

Viac na: www.albatrosmedia.sk