Možno sa aj vy rozhodujete – ako si vybrať interiérové dvere do domácnosti? Dobrá rada sa zíde


2326   -   1
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Dvere, lexikon.sk, sťahujete sa

Viete aké dvere máte na výber do svojej domácnosti? Aké všetky možné materiály sú na trhu? Interiérové dvere sú dôležitým doplnkom v domácnosti, preto by sme si mali na ich výbere dať poriadne záležať. V dnešnom článku si ukážeme aké máte možnosti, ako sa správne rozhodnúť a ako si správne vybrať.

Materiál

Materiál je pri rozhodovaní veľmi dôleźitý. Pri výbere najčastejšie ľudia riešia, z čoho je povrchová úprava a výplň. Výplň býva najčastejšie z polystyrénu, papierovej voštiny, smreková ľatovka, masív (drevo), MDF doska, odľahčená drevotriesková doska. Povrchová úprava je najčastejšie z laminátu, dýhy alebo nejakej fólie. Ak vám žiadne spomenuté materiály nevyhovujú, v poslednej dobe je trendové dávať do domácnosti sklenené dvere na mieru. Tie pridajú do vášho domova moderný vzhľad a presvetlia viac celý priestor. Okrem klasických čírych sklenených dverí máte na výber aj rôzne farebné motívy, prípadne môžu byť nepriehľadné alebo matné. Sú vyrábané z bezpečnostného skla. Ak rozmýšľate o takomto type, neváhajte kontaktovať špecialistov na sklo – Sklobau.sk

Typy dverí

Na trhu je naozaj veľký a pestrý výber rôznych typov dverí. Najčastejšie sa používajú tie so štandardným otváraním. Na výber máte však napríklad aj posuvné, prípadne s nefalcovým a falcovým vyhotovením. 
Falcové dvere – priznané pánty a vyčnievajú do priestoru izby.
Bezfalcové dvere – nepriznané pánty, dvere sú v jednej rovine so zárubňou.
Okrem toho máte na výber, či to budú klasické dvere alebo napríklad kyvné (budú sa dať otvárať na obidve strany). Používajú sa aj dvojkrídlové alebo skladacie dvere (ideálne do úzkych priestorov).

Neprehliadnite:

Dvere, Rolety a žalúzie, lexikon.skRolety alebo závesy?
Rozlúštili sme dilemu – čo vás ochráni pred slnkom a zvedavými pohľadmi lepšie?

Farba

Je to veľmi dôležitý prvok pri výbere tohto interiérového doplnku. Farba dverí by mala ladiť k celému priestoru a hlavne k podlahe. Ak sa volí ich rovnaká alebo podobná farba ako je farba podlahy, odporúča sa mať farbu aspoň o jeden stupeň tmavšiu. Prípadne si zvoľte neutrálne farby, ktoré sa väčšinou hodia ku všetkému. Je to napríklad farba čierna, biela a šedá.

Špeciálne dvere

Na výber máte ešte špeciálne bezpečnostné alebo protipožiarne dvere
Protipožiarne dvere vedia odolávať požiarom, plameňom a teplu. Bezpečnostné sú zase odolnejšie proti vylomeniu alebo prerezaniu. 
Voľba materiálu, druhu dverí a farba je naozaj len na vás. Ich výber si treba poriadne premyslieť, keďže ide o výrazný a veľmi dôležitý prvok domácnosti, dominantne ovplyvňujúci jej celkový vzhľad.