Je práca z domu stále aktuálna aj pre vás? Vytvorte si príjemné a produktívne miesto na home office

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
práca z domu a zdravie

Pandémia priniesla home office viacerým. Práca z domu – mnohí, ktorí dovtedy neboli zvyknutí na tento spôsob, si museli zrazu vytvoriť svoj vlastný pracovný kútik. Je to aj váš prípad? Občas však s prácou z domu bojujete? Ak vás zaujíma, čo je potrebné na to, aby ste čo najlepšie prácu z domu zvládli, vedeli sa sústrediť a dosahovali skvelé výsledky, prečítajte si naše šikovné tipy.

Vytvorte si súkromie

Pri práci potrebujete pokoj a súkromie, aby ste sa mohli sústrediť a podávať výkon. Nájdite si vo svojom byte miesto, kde budete môcť mať počítač alebo notebook, monitor, myš, stolík vhodných rozmerov a kvalitnú stoličku. Nie je vhodné pracovať celý deň napríklad v spálni – táto miestnosť by mala byť určená iba na oddych. Ak by ste v nej pracovali, vaše telo by si spálňu začalo spájať s pracovnými úlohami či stresom, ktorý v práci zažívate. To by mohlo spôsobiť, že by ste v noci mohli mať problém s kvalitným spánkom. Oddeľujte jednotlivé miestnosti počas dňa a majte ich striktne rozdelené na oddych, prácu a voľný čas.

zdravie a práca z domu, pohybove aktivity pri home office

Práca z domu si vyžaduje zásadu – šetrite chrbticu aj oči

Ak aj u vás dominuje práca z domu, je nevyhnutné vytvoriť si plnohodnotnú kanceláriu, v ktorej by malo byť zabezpečené všetko pre to, aby sa vám dobre pracovalo a zároveň neutrpelo vaše zdravie. Dostatočne veľký monitor na úrovni očí je absolútnym základom. Vaša chrbtica aj zrak sa vám poďakujú. Pracovať na notebooku s malým displejom je totiž veľmi zlý nápad, ktorým si koledujete o nepekné zdravotné problémy. Veľmi častým problémom pri práci z domu je aj to, že mnohí pracujú neskoro do noci. V tomto prípade určite nezabudnite na správne osvetlenie. Pracujte v dostatočne osvetlenej miestnosti, aby oči neboli také namáhané.

zdravie a práca z domu, pohybové aktivity pri home office

Nezabúdajte na pohyb

Ak pracujete z domu už dlhé obdobie, určite viete, aké je občas ťažké nezabudnúť sa hýbať. Dlhé hodiny presedené za počítačom vaše telo určite netešia. Usilujte sa dopriať si čo najviac pohybu. Popri pracovných povinnostiach na to človek dokáže ľahko zabudnúť, preto sa oplatí napríklad si nastaviť upozornenie na to, aby ste vstali a prešli sa. Pomôcť vám s tým môžu aj šikovné smart hodinky. Tie sú skvelé v tom, že vám dokážu merať tep, sledovať spánok a nechýba ani obľúbená funkcia krokomer. Vďaka tomu budete vedieť, či máte dostatok pohybu a ak zistíte, že ste pohyb v daný deň zanedbávali, môžete to rýchlo napraviť.

Neprehliadnite:
Viete byť kreatívni a inšpiratívni? 5 aktivít ako dobré námety pre rodičov proti nude a nečinnosti detí

Rastliny vás upokoja

Ak výhľad z vášho pracovného kútika nesmeruje priamo na les či záhradu, urobíte dobre, ak si na stolík položíte rastliny. Zelená farba je totiž známa svojimi upokojujúcimi účinkami. Táto farba prírody prispieva k pocitu pohody a harmónii. A ak máte toho v práci naozaj veľa, stačí sa zahľadieť na zeleň na vašom pracovnom stolíku a stres pri z vás opadne a práca z domu bude efektívnejšia a najmä zdravšia.

Zdroj foto: freepik.com