Čo robí filter pevných častíc a aká je jeho údržba? Aká je jeho úloha a ako sa oň starať?


440   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
filter pevných častíc

Čo robí filter pevných častíc a aká je jeho údržba? Otázka je nanajvýš aktuálna, ak sa chystáte prvýkrát si zaobstarať auto s dieselovým motorom alebo ste doteraz diesel mali, no starší ročník, zrejme ste sa ešte „v praxi“ nestretli s filtrom pevných častíc (DPF). Aká je jeho úloha a ako sa oň starať?
 

Zanesený filter pevných častíc sa dokáže regenerovať

Ako už vyplýva z jeho názvu, DPF zachytáva pevné častice vo výfukových plynoch. Logické tiež je, že ako každý druh filtra aj DPF sa časom zanesie. Znamená to, že ho treba pravidelne vymieňať? Našťastie nie. Automobily, ktoré sú vybavené filtrom pevných častíc, majú aj funkciu jeho regenerácie. Tá funguje tak, že pri zanesenom DPF upraví moderná riadiaca jednotka chod motora spôsobom, ktorý zvýši teplotu výfukových plynov na viac ako 500 °C. Takto horúce výfukové plyny dokážu zachytené častice vypáliť. Regenerácia filtra pevných častíc však nedokáže prebehnúť bez súčinnosti vodiča. Aby prebehla v plnom rozsahu, je potrebná zhruba 15 min. plynulá jazda v stredných otáčkach. A každý vodič vie, že situácia v premávke nie vždy umožňuje takúto jazdu absolvovať.

 

Čo robiť, keď regenerácia filtra pevných častíc opakovane neprebehne v celom rozsahu?

Keď sa vám výnimočne nepodarí absolvovať kompletnú regeneráciu filtra pevných častíc, nie je to nič vážne. Problém nastáva, ak je potreba regenerácie DPF zanedbávaná opakovane. DPF sa vtedy môže zaniesť tak, že akákoľvek ďalšia regenerácia by už bola neúčinná. Horšie však je, čo jazda so zaneseným filtrom pevných častíc môže spôsobiť motoru vášho vozidla. Určite sa môžete pripraviť na nižšiu výkonnosť vozidla a hrozí aj poškodenie motora.

Neprehliadnite:

zdravý domov
Drevené stavby a výrobky z dreva patria k najobľúbenejším.
Prečo je drevo také obľúbené po celé stáročia?

 

Aké sú riešenia?  

Riešenia tohto stavu sú dve. Buď si zaobstaráte nový DPF, čo bude nákladná oprava, alebo si ten svoj zanesený dáte repasovať, resp. profesionálne vyčistiť. Najlepšie certifikovaným zariadením fungujúcim na báze kvapaliny, keďže táto metóda dokáže filter pevných častíc zbaviť až 98% zachytených častíc. (FU)

 Foto: 4 PM production / Shutterstock.com