Aj malá kúpeľňa môže byť praktická a štýlová. Ako to dosiahnuť? Naše odporúčania isto prídu vhod…


461   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
kúpeľňa

Kúpeľňa. Ako ju zariadiť tak, aby bola nielen praktická, ale aj dobre vyzerala? Často je to výzva. A obzvlášť v bytoch, v ktorých sú kúpeľne naozaj malé. Ani tu však nemusí byť kúpeľňa len o kompromisoch. Ako teda zariadiť malú kúpeľňu, aby bola praktická a štýlová zároveň?

Správny obklad, sprchový kút namiesto vane a praktické riešenia úložného priestoru

Veľký vplyv na to, ako vo výsledku kúpeľňa vyzerá, má výber obkladu. Do malých kúpeľní sú ideálne veľkoformátové obklady svetlých farieb, ktoré dokážu malú kúpeľňu opticky zväčšiť. Rovnako je dobré sa vyhnúť prílišnému miešaniu farieb a veľkým výrazným vzorom. Okrem trikov na optické zväčšovanie kúpeľne však v malej kúpeľni potrebujete aj skutočne šetriť miesto. Najúčinnejšie je z tohto hľadiska uprednostniť sprchový kút pred vaňou. Ak to naviac bude sprchový kút so zástenami z priehľadného skla, pomôže to kúpeľni aj opticky.

Úložný priestor má cenu zlata

Prejdime na úložný priestor. Keď už sme spomínali sprchový kút, určite sa v ňom hodí mať murovanú poličku. Samozrejmosťou by mali byť aj praktické úložné priestory ako skrinka pod umývadlom, prípadne aj zrkadlová skrinka. Pre malé kúpeľne sa hodia aj závesné skrinky, ktoré neuberajú z plochy na zemi a aj opticky zväčšujú malú kúpeľňu. Treba sa však zmieriť s tým, že v malej kúpeľni nebudete môcť mať odložené všetky veci, ktoré by ste tam v ideálnom stave chceli mať. Pomôcť vám však môže aj praktický nábytok do chodby. Jednoducho umiestnite na chodbu (k dverám do kúpeľne) menšiu skrinku či komodu, v ktorej budete môcť mať napríklad čisté uteráky a pod. Tieto veci síce nebudú priamo v kúpeľni, ale stále ich budete mať nablízku.

Neprehliadnite:

Dom alebo byt?
Dom alebo byt? Tri výhody domov a tri výhody bytov.
Pre ktorú možnosť sa rozhodnete? Tu sú naše rady…


Zrkadlo, osvetlenie a profesionálna pomoc

Zrkadlo sme už spomínali pri zrkadlových skrinkách, ale ešte sa k nemu vrátime. Ak by ste sa predsa len rozhodli za zrkadlo bez skrinky, vyberte si čo najväčšie. Aj veľké zrkadlo totiž dokáže opticky zväčšiť malú kúpeľňu. Väčší význam, ako mu mnohí prikladajú, má aj osvetlenie. Jediné hlavné svetlo vám neosvetlí všetky zákutia kúpeľne, preto sú lepšou voľbou bodové svetlá, ktoré dostatočne presvetlia celú kúpeľňu a tá bude pôsobiť priestrannejšie. Pomôcť môže aj dodatočné osvetlenie zrkadla.

A rada na záver?

Ak si netrúfate na svojpomocné navrhovanie svojej novej kúpeľne, dajte si vypracovať profesionálny návrh kúpeľne. Skúsený dizajnér vám aj na malom priestore dokáže navrhnúť kúpeľňu, ktorá bude vyzerať skvelo a bude aj praktická. (FU)

Foto: voronaman / Shutterstock.com