Dobré rady pred odletom, alebo čo (ne)pobaliť do príručnej a podanej batožiny


3436   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
rady odletom

Letisko M. R. Štefánika upozorňuje dovolenkárov na zakázané predmety, ktoré si nemožno vziať do príručnej či podanej batožiny. Počas letnej sezóny sa stále nájde dosť takých cestujúcich, pre ktorých pravidlá prepravy tekutín či zakázaných predmetov nie sú zrejmé, preto vám prinášame rady pred odletom.

Všetky cennosti patria do príručnej batožiny

POZOR! Všetky cenné predmety si treba vždy ukladať do príručnej batožiny a mať príručnú batožinu po celý čas na letisku alebo v lietadle pod dohľadom. Ak umiestni cestujúci cenné predmety do podanej batožiny, letecká spoločnosť, ani letisko, nezodpovedajú za stratu alebo poškodenie takýchto vecí.

rady odletom

Do podanej batožiny nesmie cestujúci umiestniť peniaze, šperky, cenné kovy, kľúče, lieky, dioptrické a slnečné okuliare, kontaktné šošovky, hodinky, cenné papiere, cigarety, tabak alebo tabakové výrobky, obchodné dokumenty, pasy a iné identifikačné dokumenty. Taktiež žiadne krehké veci, akými sú parfémy, toaletné vody, fľaše, sklo, porcelán, vodná fajka a žiadne elektronické prístroje vrátane príslušenstva (walkman, CD prehrávač, fotoaparát, videokamera, MP3, mobilný telefón, prenosný počítač, čítačka kníh atď).

Zakázané predmety v príručnej batožine

Zoznam zakázaných predmetov stanovuje vykonávacie nariadenie komisie (EÚ) 2015/1998 z 5. novembra 2015, ktorým sa stanovujú podrobné opatrenia na vykonávanie spoločných základných noriem bezpečnostnej ochrany civilného letectva.

Zaujímavé: Dramaticky sa u nás mení spôsob zabezpečovania dovolenky

Podľa tohto nariadenie v celej EÚ platí, že cestujúcim sa nepovoľuje mať pri sebe vo vyhradených bezpečnostných priestoroch a na palube lietadla tieto predmety:

a, palné a strelné zbrane a iné prostriedky na vystrelenie náboja vrátane:
– všetkých druhov strelných zbraní, ako sú pištole, revolvery, pušky, brokovnice,
– hračkárskych zbraní, replík a napodobenín strelných zbraní, ktoré si možno pomýliť so skutočnými zbraňami,
– súčiastok strelných zbraní s výnimkou teleskopických zameriavacích zariadení,
– zbraní na stlačený vzduch a CO2, ako sú pištole a pušky, do ktorých sa používajú ako náboje plastové či kovové diabolky či broky,
– signálnych pištolí a štartovacích pištolí,
– lukov, kuší a šípov,
– zbraní vystreľujúcich harpúny a oštepy, prakov a katapultov,

b, omračujúce zariadenie vrátane:
– zariadení spôsobujúcich šoky, ako sú napr. omračujúce pištole, tasery a omračujúce obušky,
– zariadení na omráčenie zvierat a jatočných pištolí,
– ochromujúcich a znehybňujúcich chemických látok, plynov a sprejov, ako sú koreninové spreje, slzný plyn, chemické spreje a spreje na odpudzovanie zvierat,

c, predmety s ostrým hrotom alebo ostrou hranou, ktoré môžu spôsobiť vážne zranenie, vrátane:
– predmetov určených na sekanie, ako sú sekery, sekerky a sekáčiky,
– nástrojov na drvenie a sekanie ľadu,
– žiletiek,
– orezávacích nožov,
– nožov s čepeľou dlhšou ako 6 cm,
– nožníc s ostrím dlhším ako 6 cm meraným od čapu,
– nástrojov bojových umení s hrotom alebo ostrím,
– mečov a šablí,

d, pracovné nástroje, ktoré môžu spôsobiť zranenie, vrátane:
– sochorov,
– vrtákov a vŕtacích koruniek vrátane prenosných vŕtačiek na batérie,
– nástrojov s ostrím alebo vretenom dlhším ako 6 cm, ktoré sa môžu použiť ako zbraň, ako sú skrutkovače a dláta,
– píl vrátane prenosných píl na batérie,
– spájkovacích lámp,
– svorkovačiek a klincovačiek,

e, tupé nástroje, ktoré môžu spôsobiť zranenie, vrátane:
– bejzbalových a softbalových pálok,
– palíc a obuškov ako sú napr. kyjaky, obušky s olovenou hlavicou a policajné obušky,
– nástrojov bojových umení,
– hokejky, biliardové tága, rybárske prúty, skateboardy, akékoľvek príslušenstvá k stanom (napr. stanové kolíky, skladacie stanové tyče, tenisové rakety, kolobežky, odrážadlá, chodecké palice, lopty v mäkkom obale, balóny

f, výbušniny a zápalné látky a zariadenia, vrátane:
– munície,
– výbušných hlavíc,
– detonátorov a rozbušiek,
– replík alebo napodobenín výbušných zariadení,
– mín, granátov a iných vojenských výbušných materiálov,
– ohňostrojov a inej pyrotechniky,
– dymotvorných nádob a zásobníkov,
– dynamitu, pušného prachu a plastických trhavín.

rady odletom

Tekutiny, pasty, gély

Cestujúci smie v príručnej batožine prevážať látky tekutej, pastovej a gélovej povahy len:
– v samostatných nádobách s objemom maximálne 100 ml (alebo 100 gramov),
– ktoré musia byť umiestnené v priehľadnom a opätovne uzatvárateľnom plastovom vrecku (spolu s aerosólmi a gélmi) s kapacitou do 1 litra, pričom obsah tohto plastového vrecka sa doň bez problémov zmestí a vrecko je úplne zatvorené.

Všetky tekutiny musia byť vybrané z príručnej batožiny a deklarované samostatne pred detekčnou kontrolou umiestením v prepravke mimo batožiny.

Do skupiny patria:
– šampóny, sprchové gély,
– parfémy, kozmetika (maskara, tekutý make up, balzamy)
– nealkoholické a alkoholické nápoje,
– iné látky pastovej povahy (bryndza, treska, med, džem, paštéty, nutella, arašidové maslo, cottage cheese, horčica, kečup, majonéza, maslo, tvaroh, nátierky),
– zubné pasty,
– gély na vlasy,
– spreje na vlasy,
– podpažné spreje a iné.

Pri tekutých látkach nerozhoduje aktuálny obsah balenia, ale ten, ktorý je uvedený na predajnom obale!

Tekutiny pre potreby diabetikov, inzulínové perá, tekuté lieky – kvapky, sirup proti kašľu, roztok na kontaktné šošovky a pod., môžu byť prepravené v príručnej batožine aj vo väčšom množstve ako 100 ml, nie je potrebné predložiť lekárske potvrdenie.

rady odletom

Zakázané predmety v podanej batožine

Cestujúcim sa nepovoľuje, aby vo svojej podanej batožine prepravovali tieto predmety:
výbušniny a zápalné látky a zariadenia, vrátane:
– munície,
– výbušných hlavíc,
– detonátorov a rozbušiek,
– mín, granátov a iných vojenských výbušných materiálov,
– ohňostrojov a inej pyrotechniky,
– dymotvorných nádob a zásobníkov,
– dynamitu, pušného prachu a plastických trhavín.

Nadrozmerná batožina

Ak potrebuje cestujúci na dovolenku prepraviť väčšie predmety, ktoré sa nezmestia do podanej batožiny, podá ich pri check-in pulte s nápisom Nadrozmerná batožina. Tie sa potom prepravia v nákladnom priestore lietadla. Prepravu takýchto predmetov treba nahlásiť leteckej spoločnosti vopred, ideálne pri rezervácii letenky, a zaplatiť za ňu poplatok podľa cenníka leteckej spoločnosti, ak 1 kus športovej potreby neprepravuje spoločnosť bezplatne. Ako nadrozmerná batožina sa prepravujú športové potreby či hudobné nástroje.

Preprava športových potrieb

Na letisku odovzdáte náčinie pri check-in pulte s nápisom Nadrozmerná batožina. Patria sem veľké rybárske prúty, golfové palice, bicykle do hmotnosti 30 kg, skútre, bejzbalové pálky, hokejky, biliardové tága, šermiarske potreby, latky na skok o žrdi, surfy, bodyboardy, skateboardy, snowboardy, lyže a lyžiarky, akékoľvek príslušenstvo k stanom (napr. stanové kolíky, skladacie stanové tyče), kolobežky, profesionálny potápačský výstroj (tlaková fľaša, plutvy, oblek, hĺbkomer), windsurfingové vybavenie (doska, stožiar), kiteboardy, padák, paraglider, kajak.

Bicykle musia byť zabalené v ochrannom obale alebo vo vreci. Je potrebné vyfučať kolesá, zložiť pedále a otočiť riadidlá súbežne s kostrou bicykla. Preprava elektrických bicyklov nie je možná.

Vyššie spomínané športové potreby nemožno vziať na palubu lietadla ako príručnú batožinu. Letecké spoločnosti si môžu stanoviť hmotnostný limit na prepravu športového náčinia, napr. 15 či 20 kg, a za hmotnosť navyše môžu vyžadovať doplatok. Rovnako môžu určiť aj maximálne povolené rozmery.

Preprava hudobných nástrojov

Malý hudobný nástroj, ktorý by sa inak nezmestil do príručnej batožiny (napríklad gitara, klarinet, husle, viola či violončelo), možno vziať spravidla na palubu lietadla, ak je zabalený v ochrannom obale, bolo preň zarezervované extra sedadlo a bol zaň zaplatený príslušný poplatok.

Cestujúci si musí minimálne 48 hodín vopred, ideálne však už hneď pri kúpe letenky, zarezervovať pre hudobný nástroj samostatné sedadlo (EXTRA ITEM SEAT), keďže takýto hudobný nástroj sa nemusí vmestiť do úložného priestoru nad cestujúcimi v lietadle.

Hmotnosť hudobného nástroja umiestneného na samostatnom sedadle by nemala presiahnuť 20 kg a niektoré letecké spoločnosti si udávajú aj rozmerové limity, ktoré by hudobný nástroj nemal presiahnuť.

V prípade, že potrebujete prepraviť väčšie hudobné nástroje ako sú bicie, basa, harfa, tie sa prepravujú v nákladnom batožinovom priestore lietadla. Na letisku ich preto odovzdáte pri check-in pulte s nápisom Nadrozmerná batožina. Nástroje by mali byť označené menom a priezviskom cestujúceho, adresou. Aj za takto prepravené nástroje si letecká spoločnosť účtuje poplatok, pričom si môže stanoviť hmotnostný limit a pri jeho prekročení žiadať doplatok. Rovnako si spoločnosti stanovujú aj rozmerové maximum na výšku, šírku či hĺbku nástroja.

Foto: Pixabay