Parkety a drevené podlahy. Dobrá rada domácim majstrom: lepenie parkiet moderným spôsobom

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
parkety a drevená podlaha

Parkety a drevené podlahy. Pri výbere sa často zameriavame na ich vzhľad. Pozornosť by sme však mali venovať aj ich mechanickým a izolačným vlastnostiam či záťažovej triede. Tam, kde bude povrch extrémne namáhaný, musíme vyberať čo najkvalitnejšie parkety, inde stačí takzvaná zlatá stredná cesta.


Dôležité je, samozrejme, dodržanie odporúčaného pracovného postupu a technologických prestávok. A v neposlednom rade, je jedným z kľúčových faktorov výber vhodného lepidla, ktoré zabezpečí ich stabilné uloženie.

Na čo si dávať pozor pri výbere lepidla na parkety?

Skôr ako sa rozhodnete pre konkrétne lepidlo na parkety je dobré vedieť, na akú podlahu lepidlo potrebujete. V ponuke väčšinou nájdete univerzálne lepidlá, pri použití ktorých je jedno z akého druhu drevín vaše parkety sú a je jedno koľko vrstiev majú. Čo je však pri voľbe lepidla na parkety dôležité, je podklad. Najmä ak plánujete lepiť parkety drevené podlahy na neštandardný podklad, použite špeciálne lepidlo presne na to určené.

parkety a drevená podlaha

Je dôležité …

Pamätajte, že okrem počiatočnej prídržnosti je dôležitá aj konečná pevnosť. Počiatočná prídržnosť hovorí o tom, ako rýchlo začne lepidlo účinkovať, a či dokáže udržať materiál v spojení s podkladom hneď po nalepení. Ak je nízka, je potrebné spoj po realizácii dostatočne zaťažiť. Takže ak budete mať lepidlo s vysokou počiatočnou prídržnosťou, ušetrí vám to nielen čas, ale aj námahu pri zaťažovaní či fixácii parkiet.

Neprehliadnite:

Dôraz na hygienu JIKA
Dôraz na hygienu nesmieme podceňovať:
moderné toalety a bidety ako súčasť bytovej kultúry

Parkety a drevené podlahy – lepenie včera…

V minulosti sa na lepenie používali prevažne lepidlá na báze syntetických živíc, ktoré častokrát obsahovali organické rozpúšťadlá. Išlo väčšinou o dvojzložkové produkty, ktoré bolo potrebné pred aplikáciou zmiešať a po zmiešaní bol relatívne krátky čas na ich spracovanie. To viedlo k dlhšej a komplikovanejšej príprave a náročnejšiemu spracovaniu. Navyše z ekologického hľadiska išlo o lepidlá, ktoré zaťažovali životné prostredie a boli zdravotne závadné.

parkety a drevená podlaha

 

… a lepenie dnes

V súčasnosti sa hlavne pri lepení drevených parkiet preferujú trvalo pružné MS lepidlá, ktorých hlavnou zložkou sú modifikované silany. Tieto lepidlá neobsahujú zmäkčovadlá, izokyanáty, silikóny a vodu. Skutočnosť, že neobsahujú žiadne škodlivé rozpúšťadlá, z nich robí lepidlá šetrné k životnému prostrediu, a zároveň sa tým vylučujú chyby, ktoré vznikali pri lakovaných drevených parketách. Fakt, že neobsahujú vodu prináša benefit v podobe eliminácie napúčania dreva a následného vzniku nežiaducich škár v podlahe.

parkety a drevená podlaha

Široké uplatnenie

MS lepidlá majú široké uplatnenie. Sú použiteľné bez obmedzenia na všetky typy parkiet, aj pri zaťažení kolieskovým nábytkom či pri lepení parkiet na podlahové vykurovanie. Priľnú na takmer všetky podklady – dajú sa použiť aj na sklenené, kovové, nesavé podklady ako sú dlaždice či obľúbené terrazzo). Zo spracovateľského hľadiska MS lepidlá predstavujú obľúbenú jednozložkovú formu materiálov, ktoré sú pripravené na okamžité použitie. Majú krátky čas schnutia a tvrdnutia, čím sa skrátili technologické prestávky, ktoré predlžovali celkovú dobu realizácie podlahy. Nanášajú sa jednoducho ozubenou stierkou a optimálna konzistencia zabezpečuje, že lepidlo dobre drží tvar ozubenia. Podľa podmienok počas spracovania je možné vynechať penetrovanie podkladu. Pri väčších nerovnostiach podkladu odporúčame použiť systémové riešenia MUREXIN, vhodne zvolený penetračný náter a nivelačnú hmotu.

Ilustračné foto: pixabay