Hydroizolácia počas výstavby domu. Na ktoré oblasti sa treba zamerať? Ponúkame niekoľko užitočných rád.


25   -   0
Share:
Hydroizolácia

Hydroizolácia patrí k významným “stavebným kameňom” pri výstavbe domu. Stavba nového domu môže byť vaším splneným snom, no nie je to len o jeho estetike. Aj tá je nepochybne dôležitá, ešte dôležitejšie je však premýšľať o dlhodobej životnosti a ochrane vašej investície. A práve kvalitná hydroizolácia je kľúčovou súčasťou každej stavby.

Najskôr, čo je hydroizolácia?

Hydroizolácia je nevyhnutná pre ochranu vašej nehnuteľnosti pred vodou a vlhkosťou. Ide o súbor opatrení, ktoré zabezpečujú, že rôzne časti budovy (základy, strechy, steny…) zostanú suché a odolné voči poškodeniu vodou. Zohráva kľúčovú úlohu nielen pri ochrane pred vonkajšími vplyvmi, ako sú dážď a sneh, ale aj v extrémnejších prípadoch, napr. pri povodniach.

Bez tejto technológie by bol dom vystavený riziku. Voda môže preniknúť dnu a spôsobiť napríklad poškodenie základov, vznik plesní a koróziu materiálov. To môže mať vážnejšie dôsledky. Nielenže sa zníži životnosť stavby, ale môže tiež dôjsť k narušeniu jej stability a ohroziť tak zdravie jej obyvateľov.

Neprehliadnite:

Predaj nehnuteľnosti

Predaj nehnuteľnosti.
Ako určiť jej cenu, aby prilákala kupujúcich a maximalizovala zisk?

 

Poznáte 5 kľúčových oblastí hydroizolácie?

Hydroizolácia základov – základy sú najviac náchylné na prenikanie podzemných vôd, preto je hydroizolácia základov prioritou. Ak sa voda dostane do základov, môže naraziť na steny pivnice, čo môže viesť k zvýšenej vlhkosti, plesniam a poškodeniu stavebných materiálov.

Hydroizolácia strechy – ak nemá strecha dostatočnú hydroizoláciu, pravidelné zatekanie cez strechu dovnútra stavby môže viesť k vlhkým stenám a poškodeniu interiéru. Dôležitý je navyše aj správny sklon strechy, aby dažďová voda dobre odtekala.

Hydroizolácia fasády – pre ochranu pred vlhkosťou je kľúčová izolácia fasády a stien pomocou izolačných náterov, omietok alebo fólií, ktoré zabraňujú prenikaniu vody do stien. Rovnako dôležité je však aj správne utesnenie okien a dverí.

hydroizolácia

Hydroizolácia kúpeľne – nedostatočná izolácia vo vlhkých priestoroch, akými kúpeľne sú, vytvára ideálne podmienky na rast plesní. Medzi najobľúbenejšie hydroizolačné materiály v kúpeľni patria aktuálne tekuté membrány, ktoré sa aplikujú priamo na povrch stien alebo podlahy bez škár. Minimalizuje sa tak riziko úniku vody cez spoje.

Hydroizolácia podzemnej nádrže na vodu – nielenže zabraňuje úniku vody, ale tiež chráni uskladnenú vodu pred kontamináciou, keďže táto voda sa používa na spotrebu. Používajte len certifikované produkty pre nádrže s pitnou vodou. (FU)

Foto: pixabay