Dom alebo byt? Tri výhody domov a tri výhody bytov. Pre ktorú možnosť sa rozhodnete? Tu sú naše rady…


404   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Dom alebo byt?

Dom alebo byt? Veľa ľudí má v tejto otázke jasno, no pre niektorých ide o skutočnú dilemu. Ak je to dilema aj pre vás a rozhodujete sa, či vaše nové bývanie bude rodinný dom, alebo byt, zhrnieme vám niekoľko výhod oboch variantov. Môžu vám pomôcť pri rozhodovaní. Takže – dom alebo byt?

V čom je lepšie bývanie v dome?

Jednou z najväčších výhod bývania v dome je maximálna miera jeho prispôsobiteľnosti. Obzvlášť, ak nekúpite už hotový dom, ale postavíte (alebo si dáte postaviť) vlastný. Vtedy si môžete v podstate všetko prispôsobiť svojim predstavám o ideálnom bývaní. Samozrejme aj byt si môžete prispôsobiť, čo sa však týka spoločných priestorov, tam už musíte veci riešiť so susedmi a so spoločnosťou, ktorá má na starosti komplexnú správu budov vrátane bytového domu, v ktorom bývate.

Viac výhod…

Ďalšou výhodou domu je viac priestoru. Iste, našli by sa aj výnimky, no vo všeobecnosti to platí. Nehovoriac o tom, že ak sa rozhodnete pre bývanie v dome, budete mať k dispozícii aj dvor, ktorý má sám o sebe viacero využití. Do tretice, v prospech domu tu máme väčšie súkromie a pokoj. Od susedov vás bude deliť nielen stena, ale aj dvor, takže nebudete žiť v takej bezprostrednej blízkosti ako v bytových domoch. Cez stenu tak nebudete počuť všetko, čo sa u vašich susedov bude diať (a naopak).

Neprehliadnite:

smart home
Staviate dom a chcete, aby bol naozaj moderný? Tieto smart prvky v ňom nesmú chýbať

 

A v čom sú lepšie byty?

Pozrime sa teraz na niekoľko výhod bytov. Tie v prvom rade zaujmú nižšími nákladmi. Jednak počiatočnými, keďže k bytu nekupujete aj pozemok, ktorý je často tým, čo cenu bývania v dome vystrelí nahor. Ale aj náklady na údržbu bytu sú nižšie.
Pri domoch sme ako výhodu spomenuli súkromie. Teraz to trochu „otočíme“. Bývanie v byte je spoločenskejšie. Ak pred dokonalým súkromím oceňujete socializáciu a spoznávanie nových ľudí, v tomto vám bude viac vyhovovať bývanie v byte.

Väčší komfort

Na záver výhod bytov tu máme ešte väčší komfort. Staráte sa totiž len o svoj byt a nie aj o exteriér. Rovnako nemusíte riešiť ani také záležitosti, akými sú absencia kanalizačného systému vo vašej lokalite, či chýbajúci obecný vodovod. Takže žiadne riešenie žumpy alebo jej alternatívy na odpadovú vodu a vlastnej studne na pitnú vodu a spoľahlivého bojlera Tatramat na jej ohrev. A ani ďalších podobných záležitostí. (FU)

Foto: Andrii Yalanskyi / Stock.adobe.com