O rezervácie a ubytovanie v slovenských hoteloch je malý záujem. A vraj bude ešte horšie!


5790   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
O ubytovanie a rezervácie v slovenských hoteloch je malý záujem

Je potvrdené, že rezervácie a vyťaženosť hotelových zariadení turistami – počas tohtoročnej letnej turistickej sezóny na Slovensku – je výrazne nižšia ako v minulom roku. V pobytových hoteloch je pokles počas leta od 30% do 40%. Oveľa horšie sú na tom mestské hotely, kde priemerná vyťaženosť nedosahuje ani 20% kapacít. Znamená to zníženie počtu prenocovaní oproti roku 2019 až o 70%. Viacero mestských hotelov pritom zostáva v lete zatvorených a zlepšenie sa neočakáva ani v septembri. Vtedy zrejme prudko klesne záujem aj o pobytové hotely.

Neprehliadnite:
Situácia v gastronómii a hotelierstve je mimoriadne kritická. Prečo je slabá a absolútne nedostatočná pomoc štátu pre podnikateľov?

Tieto zistenia vyplynuli z prieskumu, ktorý realizovala Asociácia hotelov a reštaurácií Slovenska od 8. do 12. júla 2020. Údaje o stave rezervácií a svojej vyťaženosti poskytlo celkovo 165 hotelov, čo je približne 25% z ich celkového počtu na Slovensku. Cieľom prieskumu bolo zistiť dopad pandémie na záujem turistov o ubytovacie služby v hoteloch. Turisti využívajúci ubytovacie služby – v rámci svojich dovoleniek alebo krátkodobých pobytov – tvoria až 80% tržieb v službách cestovného ruchu. Rezervácie a celkové využitie ubytovacích kapacít hotelového typu sú preto dôležitým indikátorom o očakávanom vývoji v odvetví počas letnej turistickej sezóny.

O ubytovanie a rezervácie v slovenských hoteloch je malý záujem

V júni dosiahla priemerná vyťaženosť hotelov necelých 21%, pričom časť hotelových kapacít bola stále zatvorená (odhaduje sa až 1/3). Hlavným dôvodom bol nízky dopyt po ich ubytovaní. Výrazne sa prejavoval v hoteloch v mestách, ktoré sú počas roka využívané biznis klientami, účastníkmi kongresov, konferencií a podujatí. V letných mesiacoch sú vyhľadávané aj zahraničnými a domácimi turistami. Mestské hotely boli v júni vyťažené iba na 14%, v Bratislave to bolo 14,9%. V prípade pobytových hotelov (zariadenia so službami wellness, bazénov, či iných športových a relaxačných služieb) to bolo 24,4%. Vyšší dopyt po týchto službách bol však spôsobený aj čerpaním pobytov, ktoré boli preložené z marca, apríla a mája.

V júli stúpla obsadenosť hotelov a dosiahla priemernú hodnotu takmer 38%. Ale v rovnakom období roka 2019 to bolo až 72%. Dôvodom je výrazný prepad zahraničných návštevníkov a pokles domácich klientov.

Foto: Pixabay
www.ahrs.sk