Situácia v gastronómii a hotelierstve je mimoriadne kritická. Prečo je slabá a absolútne nedostatočná pomoc štátu pre podnikateľov?


4954   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Situácia v gastronómii a hotelierstve je mimoriadne kritická – dôvodom je slabá a absolútne nedostatočná pomoc

Dôvody, prečo je tomu tak, sú dva a za oba nesie zodpovednosť štát a vláda. Prvým sú škody, ktoré vznikli zamestnávateľom a podnikateľom zatvorením ich prevádzok. Podobne výraznými obmedzeniami, ktoré im neumožnili podnikať a zarábať si na živobytie, čo je príčinou vzniku obrovských dlhov. Druhým dôvodom je slabá a absolútne nedostatočná pomoc, ktorá je pre veľkú časť najviac ohrozených malých a stredných podnikov takmer úplne nedostupná.

To, ako sú na tom zamestnávatelia a podnikatelia v gastronómii a hotelierstve, sa nedá posúdiť podľa počtu ľudí v nákupných centrách, či návšteve kúpalísk počas teplých víkendov. O skutočnej situácii hovoria neúprosné údaje: tretina hotelov a reštaurácií ešte stále neotvorila svoje prevádzky. V marci a apríli prišlo o prácu viac ako 10 000 zamestnancov – kuchárov a kuchárok, čašníkov, chyžných, či recepčných. Toto číslo ani zďaleka nie je konečné a rastie každý deň. Obrovský pokles všetkých prevádzok v cestovnom ruchu z marca pokračoval v máji. Podľa prepočtov sa nezastaví ani v letných mesiacoch. Podľa prieskumu Asociácie hotelov a reštaurácií Slovenska (AHRS) medzi zamestnávateľmi je možné očakávať, že po lete sa toto číslo vyšplhá až na 38 000 prepustených zamestnancov. Tento stav však nemusí byť konečný.

Situácia v gastronómii a hotelierstve je mimoriadne kritická – dôvodom je slabá a absolútne nedostatočná pomoc

Vláda SR – napriek upozorneniam, požiadavkám a analýzam najviac postihnutého odvetvia cestovného ruchu – nereaguje. Pritom v kritickej situácii je už v tomto čase zhruba 20 000 prevažne drobných zamestnávateľov a podnikateľov v gastronómii a hotelierstve. Malí zamestnávatelia tvoria viac ako 90% všetkých podnikov. Práve oni – a k tomu viac ako 100 000 zamestnancov – chce od vlády v týchto dňoch počuť zásadné vyjadrenia a opatrenia. Pomôže im napríklad znížením sadzby DPH pre gastro prevádzky, alebo preplácaním príspevku na rekreáciu namiesto zamestnávateľa? Potrebovali to počuť už pred letnou sezónou, nie po skončení letnej sezóny, alebo o rok o dva.

Neprehliadnite:
Prvá pomoc podnikateľom nezabráni prepúšťaniu v cestovnom ruchu

Rýchlu pomoc odvetviu cestovného ruchu rôznymi masívnymi opatreniami poskytla väčšine krajín EÚ. Napríklad nižšou sadzbou DPH na stravovacie služby, ktorú od dnešného dňa majú gastro prevádzky v 20 krajinách EÚ. Aj v susednom Rakúsku vedia, čo skutočne pomôže odvetviu, kde aktuálne včera schválili rapídne zníženie sadzieb DPH na 5% pre služby cestovného ruchu. Na rozdiel od našich susedných krajín – a bezprostredných konkurentov – na Slovensku nebola prijatá žiadna špecifická pomoc, ktorá by pomohla naštartovať gastro prevádzky, hotely a penzióny. Desiatky tisíc nezamestnaných kuchárov, čašníkov, recepčné a chyžné sa tak pridajú k ďalším tisícom pracovníkov. Tí budú odchádzať od svojich rodín a hľadať prácu tam, kde sa štát lepšie postaral o zamestnávateľov a zamestnancov v Rakúsku, susednom Česku, alebo v Nemecku.

Pred koronakrízou pracovalo v gastronómii a hotelierstve takmer 108 000 zamestnancov. Najmä v penziónoch, v menších hoteloch, v reštauráciách, kaviarňach, či kolibách po celom Slovensku. Radikálny obrat nastal v polovici marca, keď nariadeniami a opatreniami vlády došlo prakticky k zatvoreniu všetkých ubytovacích kapacít. Došlo k výraznému obmedzeniu pre gastro prevádzky. Len v mesiaci marec a apríl sme stratili takmer 1,5 milióna prenocovaní, čo je obrovská a nenahraditeľná strata pre všetkých ubytovateľov. Znamená napríklad 1,5 milióna uvarených raňajok kuchárkami a kuchármi, 1,5 milióna obslúžených hostí servírkami a čašníkmi…

Ak Vláda SR nepomôže odvetviu masívnymi cielenými a efektívnymi opatreniami, počet krachujúcich zariadení a nezamestnanosť sa nezastaví ani v nasledujúcich letných mesiacoch. Okamžité racionálne opatrenia by mohli odvetviu aspoň čiastočne pomôcť.

www.ahrs.sk