Vlastný rodinný dom. Uvažujete o ňom? Je dobré poznať trojicu základných stavebných materiálov


401   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
vlastný dom

Rodinný dom. Ak si človek chce od základu navrhnúť, postaviť a zariadiť si vlastný dom, čaká ho veľa rôznych rozhodnutí. A v mnohých prípadoch pôjde o rozhodovanie sa medzi rôznymi materiálovými variantmi. Aké sú základné rozhodnutia, ktoré budete musieť pri stavbe domu urobiť?

Sú lepšie granitové, či nerezové drezy? A z akého materiálu by mala byť posteľ? A čo poťah sedacej súpravy? To sú len niektoré z rozhodnutí, ktoré bude potrebné urobiť. A tieto otázky sú príklady týkajúce sa zariaďovania interiéru. Na úplnom začiatku však bude nutné urobiť rozhodnutie týkajúce sa výberu materiálu, z ktorého bude samotný dom postavený. Aké sú možnosti? Dalo by sa povedať, že v súčasnosti sa najčastejšie používajú 3 stavebné materiály: pórobetónové tvárnice, pálené keramické tehly a drevo. Poďme si ich v stručnosti opísať. Možno to aj vám pomôže v budúcnosti pri rozhodovaní.

Ktorý materiál si vyberiete?

Pórobetónové tvárnice patria k lacnejším materiálom, aj tak sa však vyznačujú dlhou životnosťou. Pridajte k tomu výborné zvukovoizolačné a akumulačné vlastnosti a rýchlo nadobudnete pocit, že vzhľadom na svoju cenu ide o naozaj výborný materiál. Pórobetónové tvárnice však nie sú bez nevýhod. Z dôvodu slabej difúznej priepustnosti je v interiéri takéhoto domu vyššia vlhkosť, čo zvyšuje riziko tvorby plesní. A pórobetónové tvárnice sa nemajú čím chváliť ani v otázke tepelnoizolačných vlastností. Poriadne zateplenie takéhoto domu je tak nutnosťou.

Neprehliadnite:

novú kuchyňu
Rozhodli ste sa riešiť novú kuchyňu? Aj sektorové kuchyne majú svoje výhody. Aké sú to?


Rodinný dom a jeho tepelnoizolačné vlastnosti

Práve v tepelnoizolačných vlastnostiach je asi najväčší rozdiel medzi pórobetónovými tvárnicami a pálenými keramickými tehlami. Obyčajné pálené keramické tehly síce tiež majú ďaleko do ideálu, ale sú na tom lepšie. Zásadný rozdiel však prinášajú pálené keramické tehly vyplnené tepelnoizolačným materiálom. Dom z takýchto tehiel dokáže splniť požiadavky na pasívnu stavbu aj bez zateplenia.

Drevo je veľmi obľúbené a je žiadané

Do tretice sme si nechali drevo a to v podobe montovaných domov, ktorých jednotlivé časti sa vyrábajú v hale a na mieste výstavby sa už hotové montujú. Okrem výhod takejto „suchej“ výstavby má výhody aj samotné drevo. Ide o dostupný materiál a montované drevodomy majú tiež dlhú životnosť aj keď niektorí ľudia majú voči nim predsudky. Vynikajú v udržiavaní ideálnej vlhkosti v interiéri a v závislosti od použitej izolačnej vrstvy (alebo vrstiev) aj v tepelnej izolácii. (FU)

Foto: makibestphoto / Stock.adobe.com