Zimná obloha má svoje čaro. Okno do nekonečného Sveta a do nekonečnej ľudskej mysle…


512   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:

Vedeli ste, že zimná obloha má aj svoj Atlas oblohy? Jedinečný súbor máp, príbehov, malieb a artefaktov, ktoré odrážajú predstavivosť ľudstva a objavovanie nebeskej klenby i Svetov za ňou. Táto ilustrovaná pokladnica nebeskej kartografie je plná prekvapujúcich faktov a obrázkov, spája najväčšie astronomické objavy s najpodivnejšími mýtmi a so zabudnutými epizódami dejín.

Čo vieme o počiatkoch vesmíru?

To závisí od toho, na koho sa s touto otázkou obrátite, koho sa pýtate. Vedec, ktorý sa vesmírom zaoberá, bude, samozrejme, hovoriť o Veľkom tresku. Je to teória, ktorú v roku 1927 vytvoril belgický kňaz Georges Lemaître. Ten sformuloval myšlienku, že muselo existovať kozmické vajce, respektíve praatóm, z ktorého explodoval vesmír…

nočná obloha


Kto by výlet do ďalekých svetov odmietol…?

Vydajte sa na dych zatajujúcu prehliadku kultúr, ktoré boli posadnuté hviezdami. Od kostí drakov v Číne a nebeských pohrebov v Tibete po sibírske tanečné odevy a mongolských veštcov z hviezd. Toto je nebo, ako ho ešte nikto nikdy nezobrazil: ríša hviezd a planét. Ale aj bohov, diablov, čarodejníkov s počasím, lietajúcich námorníkov, stredovekých mimozemšťanov, mýtických zvierat a zúrivých duchov. Dnes, keď sa odvažujeme prenikať čoraz hlbšie do srdca vesmíru, nemôže byť lepší čas na knihu, ktorá je nádherná ako samotná nočná obloha a ktorá ilustruje rozsah dosiahnutých úspechov a pripravuje scénu pre objavy, ktoré nás ešte len čakajú. 

Neprehliadnite:

Trávenie času v prírode

Trávenie času v prírode. Motivujte sa benefitmi, ktoré vám to môže priniesť.

 

Putovanie nekonečnou oblohou je veľké dobrodružstvo; v našej fantázii…

Atlas oblohy ponúka príbehy o dávnych pozorovaniach UFO, o okrídlených mesačných tvoroch, o pretrvávajúcej viere v existenciu mora nad oblakmi a kuriózny príbeh aristokrata, ktorý zobrazoval mimozemský život na Marse. Pozoruhodné knižné diela s touto tematikou a napínavými príbehmi a krásnymi ilustráciami skúmajú fascináciu ľudstva oblohou v rôznych časoch a kultúrach. Predstavuje mimoriadnu kroniku obrazotvornosti a objavovania kozmu.

kozmos


Zimná obloha, ľudská fantázia a jej
nekonečný rozmer

„Naša vedecká a filozofická predstavivosť zostane naším najužitočnejším nástrojom tak, ako to bolo aj u tých, ktorí vymysleli šošovky pre prvý ďalekohľad, usporiadali planéty alebo zhrnuli majestátnosť vesmíru na tabuľu s rovnicami.“ Napísal autor výnimočnej knihy o zázrakoch nočnej oblohy  Atlas oblohy Edward Brooke-Hitching. Ďalšou istotou je nesmrteľný život astronomických máp. Obrázky v tejto knihe napríklad ukazujú, ako odlišne sme mapovali oblohu v rôznych časoch a kultúrach. Ich existencia dokazuje, že naše odhodlanie bolo vždy podobné. Akúkoľvek pokročilú astrofotografickú formu bude kartografia v budúcnosti nadobúdať, do hocakej miery sa vzdialime od pravekého predka načrtávajúceho prvé hviezdne mapy na steny jaskýň. Vždy to bude s mapami, na ktoré nakreslíme záznamy o našich úspechoch a vyznačíme cestu, ktorú môžu ostatní nasledovať.

V čase sa posúvame…

…opäť o rok. A v našich mysliach víria myšlienky ako naša Zem putuje nekonečným vesmírom v nekonečnom čase. V takýchto prelomových chvíľach nám často napadne idea napríklad o nesmrteľnosti. A pominuteľnosti zároveň, lebo ľudia sú pominuteľní…
Prajeme všetkým našim čitateľom spokojný a úspešný nový rok, veľa čitateľských podnetov do každodenných aktivít, sviežu myseľ a pevné zdravie! 

redakcia

Ilustračné úvodné foto: pixabay a archív redakcie