Mestská veža v Trnave a jej stroj času… Ako odbíjajú vežové hodiny po stáročia čas, ktorý nezastavíš?

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Výstupy s hodinárom na Mestskú vežu v Trnave

Mestská veža v Trnave a jej hodiny. Každý Trnavčan s ich zvukom vstáva i usína. Zvuk ikonickej časomiery v Malom Ríme odmeriava čas už 293 rokov! Len máloktorý turista premárni príležitosť vystúpiť na vrchol veže. Mimochodom, vedeli ste, že o túto nemeškajúcu mestskú časomieru sa stará už viac ako 100 rokov rodina Nemčekovcov? 

Návrat do histórie

Písal sa rok 1574, keď murársky majster Jakub písomne vyhlásil, že vežu, ktorú začal stavať na rohu námestia, dokončí. Prvé hodiny v nich osadili už v roku 1590. Tie sa však nezachovali. Druhý hodinový stroj zostrojili v roku 1729 a pochádzal z dielne významného hodinového majstra Franza Langa. Fungujú dodnes bez akéhokoľvek elektrického pohonu. Jeho hnacou silou sú už generácie ruky pánov trnavského času z rodu Nemčekovcov (na obr. z rodinného archívu p. Nemček).

Mestská veža Trnava a jej hodiny


Pohľad na mesto z výšky, kde iba vtáci poletujú…

Mnohí návštevníci mesta využili príležitosť a absolvovali komentované výstupy na Mestskú vežu. Zážitkom je napríklad ručné natáčanie hodín a poznanie tajomstva, ako citlivý hodinový stroj času funguje. Za vyše stáročie sa nazbierali aj neuveriteľné historky zo života tejto rodiny hodinových majstrov. „Hodinový stroj môžeme v podstate rozdeliť na tri časti. Každú z nich poháňa závažie. Starajú sa oň dvaja ľudia. V minulosti túto dvojicu tvorili vždy otec so synom, a tak je tomu aj teraz. Tým, že hodiny idú nepretržite 24 hodín, je nevyhnutné, aby bol jeden z hodinárov vždy prítomný v meste,“ spomenul pred časom hodinár Karol Nemček, ktorý svoj život zasvätil hodinovým strojom.

Neprehliadnite:

Historický exkurz

Historický exkurz do minulosti v Trebišovskom kaštieli a osudové stretnutie v r. 1856


Čas aj jemu odbíjali tunajšie hodiny…

Pán K. Nemček začal chodť do Mestskej veže už ako šesťročný. O stroj sa stará uplynulých osem rokov spoločne so svojím otcom. Rodina Nemčekovcov je s dejinami Mestskej veže úzko spojená a určitou atrakciou sú originálne komentované výstupy p. Nemčeka na Mestskú vežu. Výstup s prehliadkou trvá zhruba 1,5 hodiny a počet miest je limitovaný na 15 osôb. Preto je potrebné si v predstihu rezervovať svoje miesto v tamojšom turistickom informačnom centre.

Prehliadky mesta so sprievodcom v Trnave


Otváracie hodiny Mestskej veže sú v zimnom období od októbra do apríla od 10.00 do 17.00 hod.

Foto: archív redakcie

Viac na: www.regiontrnava.sk