Noc múzeí a galérií nielen v online podobe a pod záštitou hlavy štátu


3551   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Noc múzeí a galérií

Noc múzeí a galérií sa tohto roku 15. mája vracia (no našťatie, nie iba) v online podobe. Aj tentokrát pripravili mnohé múzeá a galérie pre svojich návštevníkov pestrý program na celý deň. Ak však máte chuť na chvíľu „vypnúť“, prehľad niektorých aktuálnych výstav vám – ako ochutnávku – ponúkame už teraz. Nepochybne si tú “svoju” expozíciu počas Noci plnej umenia dokonale a v pokoji vychutnáte.

Za týmto skvelým počinom v ústrety hľadania pravdy a krásy v histórii a umení stojí Zväz múzeí na Slovensku (ZMS) v spolupráci so Slovenským národným múzeom (SNM). Keďže súčasná situácia stále neumožňuje uskutočniť masové akcie za prítomnosti viacerých návštevníkov, odporúčame všetkým, ktorí sa chcú zapojiť do Noci múzeí a galérií, aby využili všetky dostupné online aj prezenčné aktivity pre vytvorenie jedinečnej atmosféry nočných múzeí a galérií v rámci Slovenska. Tohto roku prevzala nad podujatím záštitu prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová.

Noc múzeí a galérií v hlavnom meste

SNG – online
16. hod. – Zbieram, triedim, vytváram – ako zo svojej zbierky vytrieskať čo najviac?
Článok s tvorivými aktivitami vás prevedie svetom zberateľskej vášne, ktorá je typická pre múzeá a galérie, ale je blízka aj mnohým z nás. Inšpirujte sa umením, hľadajte nové kontexty vašich zozbieraných predmetov a ukážte ich svetu v novom svetle.
17. hod. – Vo výklade
Nový výstavný cyklus SNG Vo výklade bude vo verejnom priestore predstavovať diela vizuálneho umenia reagujúce na aktuálne otázky súčasného spoločenského života. Projekt a prvé vystavené dielo Petra Bartoša venujúce sa téme bratislavského podhradia vám predstaví kurátorka Katarína Bajcurová. Príďte nazrieť do okna Esterházyho paláca! | video

SNG – offline
Máš umelecké črevo? – Výstava finálových projektov Idol
Ide o medzinárodnú platformu, ktorá sa venuje edukácii v oblasti umenia. Každý rok organizuje umeleckú súťaž pre tímy stredných škôl a gymnázií. Výstava predstavuje najlepšie slovenské projekty tohto ročníka súťaže na tému Idol. Súťaž podnecuje k prebudeniu kreatívnych schopností a odvahe experimentovať s tvorivými prístupmi v rámci každodenných tém a takisto ponúka aj ich pedagógom príležitosť hlbšie sa oboznámiť so súčasnou umeleckou scénou a s prostredím galérií doma, ako aj v susedných krajinách. Výstava je aktuálna do 7.6. 2021 v Esterházyho paláci.

Neprehliadnite:
Za umením do Galérie Danubiana: Michal Černušák CORPO-RATIO expozícia

Noc múzeí a galérií na južnom Zemplíne

Keďže ešte stále platia protipandemické opatrenia, základom podujatia bude video zverejnené na Facebookovom profile – Múzeum Trebišov o 19. hod. Múzeum v ňom ukáže prierez svojich expozícií. Návštevníci si budú môcť vychutnať atmosféru kaštieľa pohodlne z priestoru vlastnej obývačky. Základom podujatia bude video zverejnené na Facebookovom profile – Múzeum Trebišov. Sprístupnená bude aj unikátna výstava Terakotová armáda, ktorá bude tentokrát pre verejnosť otvorená až do 20. hodiny, teda o 2 hodiny dlhšie ako zvyčajne.

Noc múzeí a galérií

Noc múzeí a galérií na Kysuciach

Program bude bohatý. Už o 15. hod. si môžete na FB stránke Kysuckého múzeu zahrať zaujímavý vedomostný kvíz. Nebude chýbať ani pexeso, či skladačka. O 16. hod. sa na stránke Kaštieľa Radoľa dozviete z prezentácie našej odbornej pracovníčky niečo o histórii kaštieľa, ako aj o jeho majiteľoch, či rôznych zaujímavostiach, ktoré sa s kaštieľom spájajú. O 17. hod. sa virtuálne prenesieme do Múzea kysuckej dediny vo Vychylovke. Prostredníctvom videa, nazrieme do vybraných objektov v skanzene. Video bude doplnené aj o komentár. No a na záver o 18. hod. vám priblížime obnovenú expozíciu Kysucká odysea vo Vlastivednom múzeu v Krásne nad Kysucou.

Dozinky Múzeum slovenskej dediny, SNM

Múzeum slovenskej dediny

Ak sa teda rozhodnete pre Kysuce, otvorené budú brány Múzea kysuckej dediny, kde sa do 21. hodiny budú konať individuálne prehliadky a predĺžili sme aj časy jázd na Historickej lesnej úvraťovej železnici. Vláčik pôjde zo Stanice Skanzen v časoch o 17., 18., 19., a 20. hodine.  

Neprehliadnite:
Galéria M. Medveckej v Tvrdošíne – expozícia Oravskej galérie v Dolnom Kubíne konečne otvorená!

Noc múzeí a galérií pod Tatrami

Podujatia sa nesú v duchu osláv 90. výročia Múzea v Kežmarku. O jeho bohatej histórii a medzníkoch je pripravená napríklad atraktívna prednáška. Uvidíte unikátne fotografie a zbierky múzea pod vedením historika Mgr. Vladimíra Ševca
v konferenčnej miestnosti v podkroví na Kežmarskom hrade o 15,30 hod.

 

Noc múzeí a galérií na Hrade Ľubovňa

Aj na severovýchode Slovenka je pre návštevníkov pripravený bohatý program. Napríklad nočná prehliadka hradu do 21. hodine, premietanie projektu HUMANUM – zrodenie človeka z piesku a príbeh zbierky – predstavenie portrétu Juraja Félixa Raisza.

Online program od 20.00 h

Hrad a skanzen – dokumentárny film o hrade a skanzene v Starej Ľubovni.
Autor: Štefan Dlugolinský
Diablova skala – záznam z II. ročníka hradných divadelných predstavení, ktoré sa každoročne konajú na hrade Ľubovňa.
Legenda o vzniku hradu vraví, že starému šľachticovi Ľubovenskému, ktorému učaroval kraj na rieke Poprad, pomohla hrad postaviť stará čarodejnica. Keď sa do života zapojí čierna mágia, nikdy sa to neskončí dobre. Ako to všetko dopadne, sa dozviete v našej hradnej rozprávke.
Autor, scenár: Mgr. Peter Karpinský, hudba: PaedDr. Eva Kollárová, hudba: Mgr. Ján Sivuľka, spev: Mgr. Marcela Petriľáková
Spomíname – dokumentárny film pri príležitosti 60. výročia Ľubovnianskeho múzea.
Autor: Štefan Dlugolinský, odborná spolupráca: PhDr. Dalibor Mikulík
Zem spieva v ľubovnianskom skanzene – účinkujúci známej slovenskej televíznej šou Zem spieva, ktorí pochádzajú z okresu Stará Ľubovňa sa v roku 2018 predstavili aj v ľubovnianskom skanzene.
Sisa Sklovská na hrade Ľubovňa – benefičný koncert známej slovenskej speváčky. Výťažok z tohto koncertu putoval na reštaurovanie portrétu Uhorskej panovníčky Márie Terezie, ktorý je v zbierkovom fonde Ľubovnianskeho múzea.

Carovne Vianoce hrad Stara Lubovna

Hrad Ľubovňa

ZMS v spolupráci so SNM aj v tomto roku poskytuje všetkým múzeám a galériám možnosť prezentácie na jedinom oficiálnom webovom sídle Noci múzeí a galérií na Slovensku www.nmag.sk

Pripravené v spolupráci so Zväzom múzeí na Slovensku.