Románsky kostolík svätého Michala v Klížskom Hradišti


9235   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Románsky kostolík svätého Michala

V regióne Hornej Nitry v obci Klížske Hradište, dnes súčasť obce Veľký Klíž, sa akoby zázrakom zachoval osamotený na vyvýšenine uprostred cintorína románsky kostolík sv. Michala. Bol postavený približne v druhej tretine 12. storočia a zachoval sa dodnes bez neskorších prestavieb. Jeho archaickosť je zvýraznená neomietnutým kamenným murivom.

GPS: 48.55759939, 18.373737931

Klížske Hradište – malá dedinka ukrytá v lesoch pohoria Tribeč v regióne Horná Nitra je vzdialené 22 km od Partizánskeho. V obci bol benediktínsky kláštor a kostolík sv. Michala by mohol byť podľa niektorých odborníkov pôvodným kláštorným kostolom. Benediktínske opátstvo tu existovalo do roku 1562. Kláštor neskôr využívali dominikáni aj klarisky. Z kláštorných budov sa zachovali už len zvyšky múrov vo farskej záhrade. Ostal iba osamelý kostolík.

Romanský kostolík sv. Michala

Románsky kostolík svätého Michala

Klížske Hradište interiér, foto: Peter Maťašeje

Pochádza približne z druhej tretiny 12. storočia. Zachoval sa dodnes bez neskorších prestavieb. Jeho archaickosť je zvýraznená neomietnutým kamenným murivom. Skladá sa z pozdĺžnej lode, východnej apsidy a asymetricky pripojenej valcovej veže, v ktorej je vretenové schodisko na emporu. Na kostolíku sa zachovali pôvodné štrbinové okná. Apsida je zaklenutá pôvodnou konchou, na ktorej sa zachovali nepatrné zvyšky fresiek. Je v nej pôvodná oltárna menza. Pod strechou na všetkých nárožiach sú osadené kamenné konzoly zdobené reliéfom kríža. V roku 1801 v obci postavili nový väčší kostol a menší kostolík sa asi prestal používať. Do polovice 19. storočia bol ešte v dobrom stave, ale potom začal chátrať. V 30. rokoch 20. storočia už stál bez strechy. V roku 1936 sa jeho obnovy ujal historik architektúry a pamiatkar Václav Mencl. Vďaka nemu bol kostolík kompletne obnovený, dostal novú strechu, plochý strop i drevenú emporu.

Románsky kostolík svätého Michala

Klížske Hradište spredu s vežou, foto: Peter Maťašeje

Zaujímavosti v okolí

Obec Klížske Hradište a jej okolie sú bohaté aj na ďalšie pozoruhodnosti. Na kóte Michalov vrch stál hrad z 11. storočia, založený na mieste pravekého hradiska, na Vrchhore dodnes stojí zrúcanina renesančného pútnického kostola z roku 1706 a baroková kaplnka z roku 1740.

Klížske Hradište je miestom posledného odpočinku popredného slovenského spisovateľa Ladislava Ťažkého. V areáli OZ Starý Klíž je postavená krásna voňavá drevenica – replika rodného domu L. Ťažkého (narodil sa v Čiernom Balogu).

Mohlo by vás zaujímať: Záhadné lesy pohoria Tribeč

Neďaleko odtiaľ, v obci Klátová Nová Ves, v časti Sádok je románsky kostolík; v Turčiankach, Krnči a Krásne archeológovia vykopali základy románskych kostolov, pričom v Krásne sú zakonzervované a odkryté.

V blízkosti obce, v pohorí Tribeč je záhadné a nebezpečné územie, kde nevysvetliteľne zmizlo niekoľko ľudí. Z nich niektorí sa po čase znova objavili, ale zmätení, duševne poznamenaní. Toto územie sa stalo známym aj vďaka románu a filmu Jozefa Kariku – Trhlina.

Syma