Výlety po Slovensku a tipy na dovolenku: lesy, doliny, vodné plochy aj výhľady na tatranské štíty

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Výlety po Slovensku

adať najkrajšie výlety po Slovensku vyznieva ako „klišé“, no v každom prípade, ak ste milovníkmi turistiky a prírody, naša domovina má zaručene čo ponúknuť. Vybrali sme zopár tipov v niektorých lokalitách…Možno ste ich ešte neabsolvovali, určite preto stoja za pozornosť i za poznanie.

Ponúkame vám zároveň odpoveď na otázku, či vnímate Slovensko ako dovolenkovú destináciu? Krásne hory, príroda, národné parky, historické hrady či zámky a často nepoznané miesta, ktoré sú zárukou vašich nezabudnuteľných zážitkov.

1. Haluzická tiesňava

Výlety po Slovensku

Nenáročná túra, pre niekoho prechádzka, ktorej dĺžka je len 1,4 km. No napriek tomu trasa cez túto tiesňavu človeka očarí. Haluzická tiesňava má svoje špecifiká, a to predovšetkým hlavne svojou flórou a neustále sa meniacim reliéfom. Od roku 1963 je tiesňava národnou prírodnou pamiatkou. Oficiálne cez ňu nevedie žiadna turistická trasa a jej súčasťou je len náučný chodník. Tiesňava má šírku okolo 200 m a hĺbku približne 50 m. Po trase vás nečaká žiadne náročné stúpanie ani neprístupný terén. Naskytne sa vám výhľad na starú hrádzu obrastenú machom v obkľúčení prírody i malé vodopády. Tento prírodný úkaz je situovaný neďaleko obce Haluzice, ktorá je východiskovým bodom pre toto dobrodružstvo.

2. Veľký Choč

rodinný výlet po Slovensku

Známejší kopec, ktorému sa často pripisuje jeden z najkrajších výhľadov. Najvyšší bod je vo výške 1 611 m n.m. a súčasne ide o najvyšší vrch Chočských vrchov. Turistika je stredne náročná a celkový čas túry aj so zostupom činí okolo 5 – 6 hodín. Chodníky sú v dobrom stave. Po dažďoch sú kamenisté pasáže pomerne šmykľavé. Počiatočným bodom je obec Valaská Dubová. Spočiatku je terén charakteristický miernym stúpaním, ktoré sa postupne navyšuje. Náročnejšie časti prichádzajú na rad až v pasáži smerom k Drapáču a následne na vrchol, kde sa objavia pomocné reťaze a oceľové skoby.

Neprehliadnite:

Vrch Kohút, Stolické vrchy, KST
Spoznávame menej známe lokality:
Stolické vrchy a vrch Kohút ako tip aj pre turistov – seniorov

3. Sivý vrch

Dovolenky na Slovensku

Ak si chcete vyskúšať, ako je na tom vaša kondícia a nastúpať nejaké výškové metre, túra na Sivý vrch (1 805 m n.m.) je to pravé. V prvom rade nezabudnite na kvalitnú obuv pre turistiku, pretože samotný terén je miestami pomerne náročný a skalnatým častiam i nejakým tým skalným stenám s reťazami sa nevyhnete. Na úvod stojí za zmienku, že túra trvá 7 až 8 hodín a celkovo nachodíte cez 20 km. Východiskovým bodom je obec Bobrovecká Vápenica. Odtiaľ sa po modro-zelenej trase vyberiete na Babky a pokračujete do sedla Predúvratie. V ceste vám stoja kopce Veľká Kopa i Ostrá, ktoré však môžete obísť. Inak sa vám túra natiahne o ďalšie 2 hodiny.

4. Jánošikove diery

Turistika na Slovensku

Výlety po Slovensku odhaľujú vidieť každému turistovi na vlastné oči taje prírody. Čo príroda dokáže odhalí napríklad očarujúca sústava potokov, vodopádov, tiesňav a kaňonov. Lesné chodníčky striedajú krásne skalnaté pasáže, úzke priechody cez tiesňavy i zurčiace vodopády. Dĺžka trvania túry je približne 3 až 5 hodín v závislosti od toho, aký okruh zvolíte. Celkovo sú Jánošíkove diery zložené z Horných, Dolných a Nových dier. Veľmi často je trasa využívaná turistami, ktorí sa chcú kochať výhľadmi z Malého či Veľkého Rozsutca. Túra nie je príliš vhodná pre tých, ktorý sa obávajú rebríkov, mostov, výšok či schodov alebo oceľových skôb. Zaručene však ide o zážitkový výlet vhodný aj pre zdatnejšie deti.

5. Čutkovská dolina

Výlety po Slovensku

Názov tejto „neznámej“ doliny mnohým veľa nepovie. Na Slovensku je množstvo krásnych dolín, ktorých názvy sú zvučnejšie – Žiarska, Demänovská, Kvačianska, Mengusovská či Vrátna. Čutkovská dolina sa nachádza v blízkosti mesta Ružomberok. Celá dolina má po trase tam aj späť 13 km. Hlavná trasa je nenáročná, vhodná aj pre mamičky s kočíkmi, invalidné vozíky, bicykle či kolobežky. Náročnejšia trasa vás čaká len, ak budete chcieť uzrieť Jelení vodopád. Jamišný vodopád na konci trasy je prístupný taktiež. Túru začnete od Koliby u dobrého pastiera, kde sa nachádza aj minizoo s domácimi zvieratami.

Text: redakcia
Foto: archív redakcie