Spoznávame menej známe lokality: Stolické vrchy a vrch Kohút ako tip aj pre turistov – seniorov

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Vrch Kohút, Stolické vrchy, KST

Vrch Kohút patrí medzi menej frekventované turistické lokality, ktoré však vedia očariť a hlavne prekvapiť. K takým vo všeobecnosti patrí aj okolie Revúcej na juhu stredného Slovenska. Mesto je obklopené viacerými vrchmi, ktoré lákajú a sú na turistiku predurčené. A dobre to vedia všetky turistické kategórie, od najmenších až po seniorov. Najsilnejším magnetom z okolitých kopcov je určite vrch Kohút, ktorý je zároveň aj druhým najvyšším vrchom pohoria Stolické vrchy.

Kohút (1409 m n.m.) je pomerne málo navštevovaný vrch, hoci domáci ho majú dozaista veľmi dobre prechodený a nachádzajú v ňom zdroj nových síl. Určite preto nesklame ani turistov z bližšieho či vzdialenejšieho okolia. Svahy Kohúta pokrýva hustý les s bohatou flórou, početnými čučoriedkovými porastmi a menšími čistinkami posiatymi na jar šafranom. Striedajú sa tu útle rastlinky i mohutnejšie kry a stromy. Napriek všeobecnému šetreniu, jeseň na farbách teraz vôbec nešetrí a jej bohatú predstavu o farebnosti si môžete osobne a naplno vychutnať.

vrch Kohút, Stolické vrchy, KST

Muránsky Kohút

Je to Kohút, ktorý leží na pomedzí revúckeho a rožňavského okresu neďaleko obce Muránska Zdychava. Jeho vrchol je úplne bez výhľadov a označuje ho len malá informačná tabuľka. Vrch je prístupný po značkovaných turistických chodníkoch. No o unikátne výhľady neprídete. 

 

… a z Kohúta rovno na Stolicu…

Vrch Kohút síce neoplýva možnosťami na unikátne vyhliadky do okolia, na aké sme zvyknutí z mnohých iných túr po slovenskej zemi. Má však iné prednosti. Fotogenické sú v tomto období najmä jesenné inverzie. Keď sa rozhodnete na turistický výlet do Stolických vrchov a na vrch Kohút, najčastejšími východiskami túr sú osada Revúčka (časť Revúcej), samotné mesto Revúca i obce Muránska Zdychava a Čierna Lehota. Túra nie je náročná, je však potrebné počítať so stúpaním.

vrch Kohút, Stlické vrchy, KST

Po dosiahnutí vrcholu je možné pokračovať na neďaleký vrch Stolica.S pribúdajúcimi výškovými metrami sa mení a strieda plejáda scenérií. Bolo by nosením dreva do lesa, keby sme opakovali, že natrafíte na tunajšiu divočinu, prekrásne čistinky a očarujúce zákutia. Hotový balzam na dušu a pastva pre oči. Ostáva iba prísť a zažiť!

Neprehliadnite:

Malé Karpaty, KST
Malé Karpaty odkryli prekvapivé zákutia
alebo dva dni nenáročného putovania za zdravím a romantikou

Pri objavovaní nových zážitkov vám pajeme dobré počasie a veselú myseľ!

KST

 

 


Námet na turistické zážitky pripravil a na opatrnosť vyzýva Tomáš Grman, Klub slovenských turistov – KST.

Text, foto a video: Tomáš Grman
Medzititulky: redakcia
Viac na: www.kst.sk