Krása Slovenského krasu – kaňon Zádielska tiesňava, Hájske vodopády a Turniansky hrad


7506   -   1
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:

Zádielska dolina sa nachádza vo východnej časti Slovenského krasu hneď za malebnou a turistickou obcou Zádiel. Vytvoril ju Chotárny potok nazývaný aj ako Blatnica alebo Blatný potok v mohutných vápencových vrstvách. Tento potok tu vytvára malé vodopády a kaskády. Monumentálne krasová tiesňava je dlhá priblížne 3.3 km a je miestami len 10 m široká. Jej vápencové steny dosahujú výšku cez 310 m.

Zádielska dolina je najhlbšiou tiesňavou na Slovensku a je orientovaná od severu na juh. V členitej tiesňave sú pozoruhodné bralá, kolmé steny a skalné útesy. Svojimi tvarmi, bizarnosťou a mohutnosťou tvoria neopakovaeľnú scenériu. V jej horných častiach vidíme silne zvetrané a utvárajúce početné vežičky, medzi ktorými sa nachádzajú úžľabiny. Dolina je horných častiach zarastená lesným porastom a v dolnej časti prechádza lesný porast do suťovísk.

Ako z cukru

Z kamenných útvarov v kaňone zaujme svojim tvarom hlavne 105 metrov vysoká Cukrová homoľa. Vymodelovaná bola erozívnou činnosťou vody. Tento výnimočný prírodný úkaz je najvyšší vežovitý skalný útvar na Slovensku.Lokalita je ešte niečim výnimočná. V súčasnosti evidujeme v Zádielskej doline asi 120 jaskýň. Nachádza sa tu chránená a vzácna fauna a flóra.

Neprehliadnite:
Topoľčiansky hrad dýcha históriou.
Turistický výstup odhalí jeho tajomstvá a mnohých prekvapí.

Hájske vodopády

Čarovné vodopády ukryté v lesoch Hájskej doliny (neďaleko cesty medzi obcami Háj a Hačava) patria k najkrajším prírodným výtvorom v Slovenskom krase. Najvyšší z týchto vodopádov meria viac ako 6,5 metra, okrem neho sa tu nachádzajú ešte tri veľké – asi 5-metrové – a niekoľko menších vodopádov.

Turniansky hrad

Na vrchole kužeľovitého kopca strážiaceho obec Turňa nad Bodvou stojí zrúcanina hradu s prebohatou a často nie práve pokojnou históriou. Turniansky hrad pamätá množstvo bojov, bitiek a dejinných zvratov. Často bol dobytý Turkami, protihabsburskými povstalcami i cisárskymi vojskami. Hrad má však i pestrú mýtickú minulosť. Jedna z početných povestí napríklad vraví o šľachtičnej, ktorá zo žiarlivosti skántrila nápadníka vlastnej sestry, pretože ho sama bezhlavo milovala. Keď na to nešťastnú sestru verejne obvinila zo svojho zločinu, zlomila sa pod ťarchou výčitiek svedomia. Dýkou namočenou v krvi nevinného mládenca ukončila i svoj vlastný život. Vytúžený pokoj však nenašla. Jej duch vraj blúdi pod mesačným svitom postriebrených hradbách Turnianskeho hradu do dnešného dňa.

Odporúčaná trasa za skvelým zážitkom

Ak vás motivovali predošlé riadky, isto sa vydajte tým správnym smerom: Zádiel – Zádielska tiesňava – Na skale – Hačava – Hájske vodopády – Háj – Turniansky hrad – Turňa nad Bodvou. Celá trasa meria 22 km a pri dobrej časovej osi ju zdolajú aj menej zdatní turisti.