Za novými zážitkami na konci leta! Ľadový expres vozí turistov po neprebádaných miestach Košického kraja


4472   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Mimoriadny turistický vlak Ľadový expres turistov opäť previezol zážitkami

Mimoriadny turistický vlak Ľadový expres sa aj počas tohto leta opäť vrátil na trať z Košíc až k Dobšinskej ľadovej jaskyni a Telgártu. Pre veľký záujem a obľúbenosť u cestujúcich ho vypravil Košický samosprávny kraj a Krajská organizácia cestovného ruchu Košice Región Turizmus v spolupráci so Železničnou spoločnosťou Slovensko.

Ľadový expres priniesol – v rámci jednej zo zastávok počas mesiaca júl – príjemné schladenie spojené s množstvom ďalších zážitkov. Záujem o produkty v cestovnom ruchu v kraji neustála narastá a teší sa čoraz väčšej obľube. Vďaka úspešnej spolupráci Košického samosprávneho kraja, Krajskej organizácie cestovného ruchu Košice Región Turizmus a Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) je aj niekoľko rokov po sebe úspešným turistickým vlakom.

Kde hľadať námety?

Mimoriadny turistický vlak Ľadový expres turistov opäť previezol zážitkami

„Toto leto je to už tretíkrát, čo Ľadový expres priniesol návštevníkom a turistom množstvo zážitkov z oblastí, ktoré možno doposiaľ neboli v takej výraznej miere navštevované. Po rokoch aktívneho odkrývania neprebádaných atrakcií v južnej časti Slovenského raja sa ukazuje, že záujem o tento turistický vlak neustála narastá. V porovnaní s predošlým rokom a mesiacom júl, počas ktorého vlak premával, počty cestujúcich opäť stúpli. Kým v minulom roku celkový počet cestujúcich prekročil hranicu 900 osôb za mesiac, v aktuálnej sezóne sa rozhodlo za dobrodružstvami cestovať Ľadovým expresom vyše 960 návštevníkov,“ povedal predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Cesta za novými zážitkami

„Výnimočnosť a obľúbenosť turistického vlaku neustále rastie aj vďaka tomu, že sa nejde len o klasický spôsob dopravy. Ponúka súčasne zážitky a sprievodné aktivity v rámci jednotlivých zastávok,“ vysvetľuje jedinečnosť projektu výkonná riaditeľka Košice Región Turizmus Lenka Vargová Jurková. V aktuálnej sezóne mali cestujúci možnosť zúčastniť sa skupinovej turistiky, nordic walking alebo trail running. Väčšia časť návštevníkov sa rozhodla využiť Ľadový expres s cieľom navštíviť najväčšie lákadlo celej trasy – Dobšinskú ľadovú jaskyňu.

Neprehliadnite:
Vynovený turistický chodník spája obec Ochtiná s unikátnou aragonitovou jaskyňou

No takmer rovnaký počet návštevníkov využilo aj možnosť spomínanej spoločnej turistiky, či severskú chôdzu – nordic walking. Účastníci dobrodružnej cesty hodnotili vysoko pozitívne najmä to, že urobili niečo pre svoje zdravie. Atraktívnejšou spoločnou aktivitou z uvedených, bola rozhodne turistika, ktorej sa zúčastnilo takmer 100 osôb. Spoločne odkrývali prírodné krásy Rajských rebríkov, Dediniek, Stratenej alebo Telgártskych topiek.

9 zastávok zvolenej trasy umožnilo vystúpiť na ktorejkoľvek z nich a naplánovať si tak dobrodružstvo podľa vlastných preferencií a individuálne v kruhu najbližších. Zabezpečením skvelej dostupnosti južnej časti Slovenského raja mimoriadnym turistickým vlakovým spojením stúpa prirodzený záujem návštevníkov o miestne služby a produkty. Napomáha to zároveň rozvoju podnikateľského prostredia v týchto regiónoch, ktoré majú pre rozvoj turizmu veľký potenciál.

Mimoriadny turistický vlak Ľadový expres turistov opäť previezol zážitkami

Výkonná riaditeľka Košice Región Turizmus, Lenka Vargová Jurková spomína zvyšujúci sa záujem a radosť návštevníkov: “Rozvoj menej prebádaných regiónov potvrdzuje, že projekt Ľadového expresu s doplnením sprievodných aktivít má zmysel a svoju spoločenskú hodnotu.“ V úspešnej tradícií mimoriadnych turistických vlakov pokračuje Železničná spoločnosť Slovensko v spolupráci s Ministerstvom dopravy SR. 

Kedy nastúpite?

Obľúbené turistické miesta Slovenského raja sú takto aktuálne dostupné aj pre návštevníkov severne od Košíc, z Prešova. Odchod vlaku je o 8:11 h. každú nedeľu. Mimoriadny turistický vlak bude v Košickom kraji premávať aj v nasledujúcich týždňoch až do 12. septembra. Turisticky dostupnejšou oblasťou sa stane Gemer. Turisti sa môžu vydať na návštevu za Železným grófom, prípadne formou skupinovej turistiky navštíviť počas jedného dňa až tri jaskyne. Vlak na Gemer prepraví komfortne cestujúcich zážitkami na trasách Košice – Rožňava – Dobšiná, Košice – Plešivec – Slavošovce a Košice – Plešivec – Muráň.