Vynovený turistický chodník spája obec Ochtiná s unikátnou aragonitovou jaskyňou. Pamiatka v Zozname UNESCO je nadosah

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Ochtinska aragonitova jaskyna, Turistický sprievodca, aplikácia do mobilu, Košice region

Takmer 3 kilometre dlhý turistický chodník, spájajúci obec Ochtiná s Ochtinskou aragonitovou jaskyňou, sa po rokoch dočkal svojej revitalizácie. Ide o ďalší úspešný projekt podporený Košickým samosprávnym krajom (KSK) cez program Terra Incognita, ktorý bol slávnostne predstavený verejnosti.

Ochtiná otvorenie 2020

Obec Ochtiná bola spojená so vzácnou aragonitovou jaskyňou iba jedinou turistickou cestou. Jej terén bol ešte donedávna neudržiavaný a pre návštevníkov menej atraktívny. Potrebu niečo urobiť v prospech rozvoja cestovného ruchu a zlepšiť nevyhovujúci stav si uvedomili aj v samotnej obci. V roku 2019 sa Ochtinská samospráva prihlásila do výzvy na podporu cestovného ruchu vyhlásenou KSK. Ako úspešný žiadateľ mohli svoj zámer zrealizovať.

Nevyhnutné opatrenia v prospech cestovného ruchu

„Ochtiná má veľký turistický potenciál, čo bolo jedným z mnohých dôvodov, prečo projekt získal podporu z krajského dotačného programu Terra Incognita. V rámci projektu sa podarilo vyrovnať terén. Pribudla oddychová zóna s prístreškom a miestami na sedenie, lavičky, relaxačné siete, informačné tabule, odpadkové koše, stojany na bicykle a detské preliezačky. Sme radi, že sme mohli prispieť k tomu, aby sme spríjemnili čas pre návštevníkov obce, ktorí sem prichádzajú, aby navštívili unikátnu jaskyňu či goticko-románsky kostol s jedinečnými freskami,“ povedal predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Neprehliadnite:
Jedinečný turistický sprievodca do mobilu: s aplikáciou Košice región máte inšpiráciu vždy poruke!

Chodník má dve vynovené trasy – turistickú a cyklistickú. Ako doplnil starosta obce Ochtiná Július Rusnák:,,Pri revitalizácii chodníka pre peších bola znížená jeho náročnosť, aby slúžil skôr turistom, ktorí chcú v lese relaxovať a oddychovať. Pribudlo niekoľko oddychových zón. Vynovené je aj jeho značenie, a to už od autobusovej zastávky v obci, čo uľahčí orientovať sa aj menej skúseným turistom.”


 
Dôležitosť pamiatok v Zozname UNESCO a ich okolia vyzdvihla aj výkonná riaditeľka Košice Región Turizmus Lenka Vargová Jurková:,,Ochtinská aragonitová jaskyňa patrí medzi 18 pamiatok v Zozname UNESCO dostupných do 100 minút autom z Košíc. Predstavuje unikátny prírodný fenomén a je jedinou svojho druhu v Európe. Atraktivita samotných pamiatok je veľmi dôležitá, no rovnako dôležité je aj ich okolie. Realizácia projektov, akým je obnova chodníka z Ochtinej, je preto aj z našej strany veľmi vítaná.”

Obyčajný lesný chodník sa zmenil na príjemný zážitok. Cestička za poznaním v kraji, kde je všetko nadosah, je konečne pripravená… Tešiť sa môžu peší turisti i nedočkaví cyklisti.

www.kosiceregion.com