Dobšinská ľadová jaskyňa je svetový unikát. Toto kráľovstvo ľadu sa v zime “pripravuje” na letnú sezónu

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
svetový unikát Dobšinská ľadová jaskyňa (UNESCO)

Svetový unikát je z pohľadu cestovnéího ruchu niečo, čo inde nenájdete. Je tak aj vzácnym cieľom turistov z domova i zo zahraničia. K takým nesporne patrí prírodný klenot – Dobšinská ľadová jaskyňa. Doslova slovenský skvost svetového významu a súčasť Zoznamu prírodného dedičstva UNESCO.

Zimné obdobie je pre jej výzdobu jaskyne rozhodujúce. Preto aj z pohľadu návštevníkov môže byť tajomstvo vzniku ľadu veľmi zaujímavé. Osobné návštevy nie sú však v tomto ročnom období možné. A tak pozývame na malú prechádzku podzemným kráľovstvom snehu a ľadu aspoň touto pozvánkou, keďže januárová príroda je zatiaľ svojej povesti dlžná. Do začiatku jaskyniarskej sezóny sa môžete tešiť na nové zážitky s novými očakávaniami.

Najskôr pár raritných informácií

  • Až do roku 1946 bolo v jaskyni povolené korčuľovanie pre verejnosť
  • Do spodných častí jaskyne prvý raz prenikol v roku 1870 kráľovský banský radca Eugen Ruffínyi
  • V roku 1871 bola expresne sprístupnená verejnosti. Dokonca v roku 1890 sa v jej Veľkej sieni konal koncert na počesť Karola Ľudovíta Habsburského.

svetový unikát Dobšinská ľadová jaskyňa

Prírodný klenot

Svojimi parametrami – hĺbkou a dĺžkou – patrí medzi najväčšie ľadové jaskyne na svete. Jej poloha umožňuje, aby sa v jaskyni celoročne udržiavala teplota pod bodom mrazu. A práve táto skutočnosť zohrala z dlhodobého hľadiska kľúčovú úlohu pri vytvorení ľadovej výzdoby. Zaľadnenie vzniká v priestoroch, kde sa v zime hromadí klesajúci studený vzduch. Ten jaskyňu prechladzuje a udržiava mínusovú teplotu. Pre tvorenie ľadu je tiež dôležitý dostatok priesakovej vody, ktorá v jaskyni zamŕza. Celkový objem ľadu sa odhaduje na 110-tisíc m3, čo sú asi dva milióny plne natankovaných nádrží priemerného auta.

Neprehliadnite:

Zimná turistika, Bardejovské kúpele, Šariš
Zimný relax v Bardejovských Kúpeľoch –
dobrý tip na prekonanie mnohých zdravotných neduhov

Naozaj ako v rozprávke

Dobšinská ľadová jaskyňa poskytla neopakovateľné kulisy v realizácii filmovej rozprávky Popolvár najväčší na svete. Vznikla v slovensko-nemeckej koprodukcii v roku 1982 na motívy slovenskej ľudovej rozprávky Pavla Dobšinského. Leitmotívom príbehu je tradične súboj lásky a dobra so zlom, ktoré musí byť – a ako ináč vždy aj bolo – na konci porazené.
Teplota v zaľadnených častiach jaskyne sa pohybuje v rozpätí -3,9 °C až -0,2 °C. V nezaľadnených častiach je o čosi “teplejšie”, tesne nad bodom mrazu – od 0,8 °C až do 3,5 °C.
 
svetový unikát Dobšinská ľadová jaskyňa

Dobšinská ľadová jaskyňa sa nachádza na juhozápadnom okraji Národného parku Slovenský raj. Do jaskyne je prístup zo severného svahu vrchu Duča v nadmorskej výške 969 metrov. K jaskyni sa dostanete napríklad aj z osady Dobšinská ľadová jaskyňa v Slovenskom raji. Výstup k jaskyni od parkoviska trvá asi 25 minút, počas ktorých prekonáte prevýšenie 130 metrov. Túto cestu si však treba odložiť až na príhodnejší čas. Leto je ideálne, keď tento svetový unikát ponúkne vo svojich útrobách príjemné osvieženie každému návštevníkovi.

Text: redakcia
Foto: archív redakcie a pixabay