Prechádzky spiacou prírodou ponúka legendami opradené Sitno. Sú atraktívne aj v tomto období

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
05-vrchol Sitno s rozhľadňou, Sitno

Sitno je lákadlom aj v zime. Nemusíte vôbec patriť medzi zdatnejších turistov, aby ste prežili krásne vychádzky v tomto zimnom období a práve tu. Medzi nezabudnuteľné môže patriť napríklad aj celodenný výlet na túto povesťami opradenú horu. Počúvadlianske jazero, vrch Sitno – najvyššia hora Štiavnických vrchov, zrúcanina hradu a fascinujúca pokojná spiaca príroda. A ak k tomu počasie pridá aj výhľady do krajiny poznačenej stredovekou banskou činnosťou, bude to pre každého turistu relax s ďalšou pridanou hodnotou.

Východiskovým bodom našej turistickej trasy je konečná zastávka autobusu v obci na Kopaniciach pri kostole. Treba prejsť na Kopanice Domky a odtiaľ po červenej turistickej značke sa asi po hodine a štvrť dostanete na Sedlo Pleso. Odtiaľ po modrej značke okolo Richnavského jazera, potom Sedlom Peciny, Sedlom Krížna a Tatárskou lúkou.

Počúvadlianske jazero

Putovanie za krásou

Asi po 2 hodinách sa dostanete až na vrch Sitno a k zrúcaninám hradu Sitno. Existencia hradu je doložená z roku 1548, keď ho kráľovské vojská odňali lúpežnému rytierovi Melicharovi Balassovi. Iste bol postavený dávno predtým. Chránil prístupové cesty k banským mestám a bol súčasťou protitureckej obrannej línie.

Hrad Sitno

Od roku 1629 patril Koháriovskemu rodu, neskôr šľachtickému rodu Coburgovcov. V roku 1703 ho obsadili rákociho vojská a pri ústupe ho celkom zničili. Odvtedy je ruinou. 

Neprehliadnite:

Zimná turistikaZimná turistika v Bardejovských Kúpeľoch a okolí!
To sú aj obľúbené sánkarské a bežkárske trate

 

Schody na Sitne

Sitno uspokojí hlad po zážitkoch

Zaujímavosťou medzi Tatárskou lúkou a vrcholom Sitna je 289 drevených schodov. Ale pozor, v zime bývajú často zľadovatelé. Tesne pod vrcholom Sitna (1009 m n. m.) sa zastavíme v Chate Andreja Kmeťa, zohrejeme sa a pochutnáme si na guláši či kapustnici. Tunajšie recepty sú výborné. Ak budete mať so sebou tínedžerov, môžete im dať lekciu z histórie o neúnavnom národovcovi, etnografovi a zberateľovi, podľa ktorého je chata pomenovaná.

K chate A. Kmeťa

Plní zážitkov sa vraciame domov…

Cesta späť z vrcholu vedie po modrej značke smerom na Tatársku lúku. Odtiaľ po zelenej značke k Počúvadlianskému jazeru, kde sa nachádza najväčšie turistické stredisko regiónu. Od jazera treba prejsť po žltej značke späť na modrú značku na Sedlo Krížna a Sedlo Pleso, potom po červenej značke na Kopanice Domky. Táto trasa sa dá prejsť za 6 až 7 hodín, preto sa na výlet treba vybrať ráno, nanajvýš predpoludním a s dobrým turistickým vybavením, aby ste včas stihli bezpečný návrat. 

Text a foto: archív redakcie