Jedinečné antioxidanty pomáhajú telu zbaviť sa toxínov. Proces ich odbúravania nepočká…


2178   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
antioxidanty

Či chceme alebo nie, do nášho tela sa dostávajú aj škodlivé látky – toxíny. Dôležité je, ako sa s nimi dokáže náš organizmus vysporiadať. Môžeme mu v tom dopomôcť tým, že budeme pravidelne prijímať špeciálne látky – antioxidanty.

Odkiaľ sa berú toxíny?

Aj keď patríte k ľuďom, ktorí sa o seba a svoje zdravie príkladne starajú, nevyhnete sa škodlivým látkam. Zhoršujúce sa životné prostredie, civilizačné choroby či prekonanie rôznych infekcií bakteriálneho alebo vírusového pôvodu – to všetko sú zdroje, odkiaľ pochádzajú škodlivé látky. Samozrejme, netreba špeciálne zdôrazňovať, že ľudia, ktorí fajčia, konzumujú väčšie množstvo alkoholu, nadmerne sa opaľujú, majú vysokú hladinu cukru v krvi alebo uprednostňujú stravu bez dostatku plnohodnotných živín, vedome prispievajú k zvýšenému množstvu toxínov vo svojom tele.

V zdravom tele…

Naše telo si s nimi do veľkej miery dokáže poradiť aj samo. Ale môžeme mu v tom pomôcť a posilniť náš imunitný systém – či už správnou životosprávou alebo pravidelným pohybom. Stane sa tak odolnejšie a ľahšie zvládne všetky negatívne vplyvy okolia. Významným a nevyhnutným zdrojom na boj voči toxínom sú špeciálne látky – už spomínané antioxidanty.

Čo sú antioxidanty?

Pravdepodobne ste už počuli o antioxidantoch, ale možno neviete, čo to presne je alebo prečo ich potrebujeme. Zjednodušene povedané, antioxidanty sú zlúčeniny nachádzajúce sa v potravinách rastlinného pôvodu, ale produkuje ich aj naše telo (napríklad známy koenzým Q10). Antioxidanty zabraňujú alebo odďaľujú poškodenie / starnutie buniek. Bojujú proti toxickým látkam, tzv. voľným radikálom. Najznámejšie sú vitamín A, E, C, selén, zinok a betakarotény. Hladina antioxidantov závisí do veľkej miery od našej životosprávy. V neposlednom rade aj od pohybu a aktivít v prírode v zime či v lete.

antioxidanty

Aká je úloha antioxidantov?

Ich základnou funkciou je bojovať proti tzv. voľným radikálom. Sú to malé častice, ktoré spôsobujú oxidáciu organizmu. Voľné radikály sú toxíny, páchajú v našom tele veľké škody, urýchľujú negatívne procesy v organizme a výrazne zaťažujú imunitný systém. A práve v boji s nimi pomáhajú antioxidanty. Voľné radikály a antioxidanty musia byť v rovnováhe. V momente, keď dôjde k poklesu antioxidantov, voľné radikály vyhrávajú a spúšťajú vážne ochorenia, akými sú cukrovka, neplodnosť, rôzne zápaly, nádorové ochorenia, starnutie buniek, Alzheimerova choroba atď. Preto je životne dôležité neustále dbať na dostatok antioxidantov v našej strave a pravidelne ich dopĺňať.

Čo patrí medzi antioxidanty?

Medzi najznámejšie látky s antioxidačným účinkom patria: vitamíny A, E, C, betakarotény, selén a zinok. Môžete ich prijímať v prirodzenej podobe – v rastlinnej strave, teda prostredníctvom konzumácie ovocia a zeleniny. Alebo si ich doplníte vo forme výživových doplnkov.

Neprehliadnite:

NFI protokol, antioxidanty
NFI protokol, zdravý spôsob stravovania a ďalšie recepty,
kde kľúčový význam má chemická reakcia

Kde hľadať zdroje vitality?

Významným zdrojom vyššie spomínaných antioxidačných látok v prirodzenej podobe sú: artičoky, brokolica, cesnak, citrusy, cvikla, čaj (čierny, zelený a bylinkový), černice, červená kapusta, čučoriedky, fazuľa, granátové jablko, jahody, kel, kustovnica (goji), maliny, paradajky, paprika (červená), semienka a jadierka, orechy (ideálne pekanové a vlašské orechy), špenát, tekvica a zemiaky.
A aby sme vás namotivovali, patrí medzi ne aj káva a horká čokoláda s vysokým percentom kakaa.

antioxidanty

Antioxidačná rada na záver

Najjednoduchší spôsob, ako získať antioxidanty, je servírovať každé jedlo na tanieri tak, aby polovicu porcie tvorila „dúha“ vyskladaná z prirodzených farieb ovocia a zeleniny. Vlastným pričinením tak vo výraznej miere pomôžete svojmu telu udržiavať dobrý zrak, mentálne zdravie, spomalíte odumieranie mozgových buniek a zabránite celkovému starnutiu buniek. Vyváženou stravou máte kvalitu svojho života vo svojich rukách. (WP)