Viete, že nordic walking ovládol milióny? Je to životná filozofia a cesta za zdravím aj pre vás


3775   -   2
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Nordic walking v zime – severská chôdza proti pandémii

Už pomaly niet toho, kto by nepočul o životnej filozofii nordic walking. Pravidelné lekcie tohto športu vydláždili cestu k zdravému životnému štýlu mnohým jeho dnešným vyznávačom. Táto športová disciplína si získala už aj na Slovensku mnoho obdivovateľov a aktívnych vyznávačov. Počet pravidelne praktizujúcich “nordic walkerov” stále narastá. A nezáleží na ročnom období a pred zimou sa možno zíde pár dôkazov o blahodarnom účinku napríklad pri znižovaní nadmernej hmotnosti, či pri chorobách dýchacích ciest, či problémoch obehového systému.

Pravidelné lekcie nordic walkingu znižujú nadváhu. Cooper Institute v Texase porovnával fyziologické reakcie ľudí pri praktizovaní nordic walkingu a chôdze bez palíc. Nordic walking je aeróbna aktivita, čo znamená aktivita strednej intenzity. Priaznivo vplýva nielen na fyzickú kondíciu jedinca, ale aj na zdatnosť srdcovo-cievneho systému, funkčnosť dýchacieho systému a elimináciu negatívnych účinkov stresu. Veľmi obľúbený je tiež pre redukčnú schopnosť. Predstavuje totiž najlepší prostriedok na spaľovanie prebytočného tuku, ktorý sa primárne spaľuje pri tepe stodesať až stotridsať úderov za minútu.

Zopár faktov

Kalorický výdaj a zvýšenie kyslíkovej spotreby v priemere o 20 % a zvýšenie srdcovej frekvencie asi 10 tepov za minútu bolo dosiahnuté pri použití nordic walkingových (NW) palíc a správnej techniky. Zaujímavosťou je, že aj keď telo pracuje s väčšou námahou pri použití NW palíc, vnímaná námaha nebola vyššia ako pri chôdzi bez palíc. Použitie NW palíc je obzvlášť výhodné, nakoľko zaisťujú stabilitu. Tá môže podporovať fyzickú aktivitu starších osôb a osôb s ortopedickými a koordinačnými problémami.

Palice nordic, správne a nesprávne pomôcky

Choroby dolných dýchacích ciest

Pri kráčaní s paličkami v aktívnom postoji sa otvárajú a prekrvujú aj dolné dýchacie cesty a výrazne sa aktivizujú dýchacie svaly. Zvyšuje sa tým činnosť pľúc a zapája sa tiež prsné svalstvo a svaly hrudníka. K moru či na hory si pribaľte NW paličky, ich pravidelné používanie pripeje k prečisteniu dýchacích ciest.

Neprehliadnite:

Beh na lyžiach
Beh na lyžiach. Ako s ním začať? Príprava na zimnú sezónu sa rozbieha. Pridáte sa?

Alergie, astma, nízka imunita

Pacienti pravidelným pohybom v tepovej frekvencii 110 – 140 tepov za minútu využívajú nordic walking na zmiernenie svojich problémov. Nordic walking je aktivita vhodná do každého počasia, aj počas dažďa i vetra. Tým sa imunitný systém a jeho funkcie zlepšia a telo sa začne prispôsobovať poveternostným zmenám a vyzbrojí sa proti prechladnutiu.

Diabetes 2. typu

Cukrovka sa častejšie vyskytuje u dospelých ľudí vyššieho veku. Čoraz viac sa však diagnostikuje už aj u mladých ľudí a detí. Vzniká v dôsledku nedostatočnej tvorby inzulínu v beta bunkách pankreasu. Nordic walking napomáha vyrovnaniu nerovnováhy medzi produkciou inzulínu v betabunkách pankreasu a účinkom inzulínu v cieľových tkanivách. Walkeri, ktorí pravidelne a správnou technikou praktizovali NW, sa z diabetu druhého typu úplne vyliečili.

Nordic walking v zime – severská chôdza proti pandémii

Depresie na ústupe

Funkcia imunitného systému veľmi súvisí s celkovým psychickým stavom, takže pravidelný pohyb v každom prípade posilní imunitu!

Na odstránení všetkých spomenutých neduhov sa významne podieľajú lekcie nordic walkingu. Ak sú realizované správnou technikou a pravidelne, prinášajú nespochybniteľné a dokázateľné benefity pre riešenie zdravotných problémov.
Neváhajte, pridajte a k nám už dnes!

Slovakia Nordic Walking Academy logo

 

 

 

 

 

Text a foto: SNWA, upravené
Viac na: www.snwa.sk