Sign in / Join

Erwin Wurm – prosiaci o milosť. Aktuálna výstava multimediálneho umelca v Pálffyho paláci GMB

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Erwin Wurm, GMB

Erwin Wurm a jeho výnimočné miesto v 32. ročníku Mesiaca fotografie. Ide o autora, ktorý slobodne prekračuje hranice fotografie a sochárstva. Jeho vtipné, no aj štipľavo ironické komentáre k stavu civilizácie, sú vizuálne neobyčajne príťažlivé. Pritom otvárajú priestor na diskusiu o hodnotách, umení a kultúre. Už dávno Bratislava nemala možnosť organizovať rozsiahlu výstavu takejto hviezdy svetového umenia. Výstava tohto výnimočného umelca je usporiadaná v spolupráci s Galériou mesta Bratislavy.

Erwin Wurm (na obr.), rakúsky multimediálny umelec, predstaví v Galérii mesta Bratislavy výstavu, ktorej ťažiskom bude jeho najrozsiahlejšia a vo svete najznámejšia séria One Minute Sculptures. Dnes je v umení doba prekračovania hraníc všetkými smermi, ale Wurmovi sa podarilo niečo jedinečné – silné umelecké gesto, ktoré pritom dokáže osloviť široké publikum do tej miery, že chvíľami preniká až do sveta popkultúry. Spoluvytvára tak vizuálny horizont našej civilizácie.

Erwin Wurm, GMB

Svojrázna verzia endurance artu

Erwin Wurm vychádzal z konceptuálneho prieskumu sochárstva, ktoré v jeho umeleckom prístupe expandovalo viacerými smermi. Najčastejšie dochádzalo k prieniku, k fúzii sochárstva a performatívneho umenia – on sám užíva pojem performatívna skulptúra. Patrí sem aj jeho najväčšia, doteraz pokračujúca séria One minute sculpture. Performatívna skulptúra si vyžaduje nejaký druh záznamu a pre tento účel je najvhodnejšia fotografia. Fotografie sú záznamom performancií, tie sú však chvíľkovým zhmotnením živých sôch. Teda ľudí s príležitostnými rekvizitami, ktoré sa menia od projektu k projektu a vytvárajú vždy nové významové konfigurácie. Vzniká vlastne svojrázna verzia endurance artu. Ľudia sa podľa návodov, kreslených a písaných inštrukcií, stávajú súčasťou hry, ktorá ich na krátky čas, jednu minútu, plne zamestná a zároveň zabáva – ich samých aj ľudí navôkol.

Neprehliadnite:

Krajina za mapou, SNG
Experimentálne expozície v SNG. Krajina za mapou odkrýva tajomstvá Kornela a Nade Földváriovcov

Keď zdanie klame…

Zdalo by sa, že po tom, čo umelec rozdal úlohy, sa môže zabávať tiež. Ale zdanie klame. On sám sa z tohto procesu nevyníma, ba dokonca niekedy je to on, s ústami upchatými, kto prosí o milosť. Až pri pohľade z odstupu vzniká z týchto chvíľkových živých sôch znepokojivý obraz súčasnej civilizácie – interakcia ľudí a vecí z ich bezprostredného okolia, ktoré však nie sú disponibilné, nie sú plne v ich moci a prestávajú ich ovládať, prípadne sú schopní ich zvládnuť tak na jednu minútu.

Erwin Wurm, GMB

Polotekutý stav sveta…

Wurmova predstava sveta s neistými roztavenými obrysmi, v nestálom polotekutom stave sa prejavuje aj v trojrozmerných dielach. Zväčšené odliatky tzv. výdobytkov súčasnej civilizácie neudržia svoju tvarovú konzistenciu a prestávajú byť použiteľné, mäknú, sú akoby roztavené, alebo napúchajú, priberajú, doslova tučnejú pred našimi očami. Wurm prichádza s víziou umelca, ktorý prehltol svet. Preto výstavnú kolekciu fotografických záznamov, kreslených a písaných výziev k akcii dopĺňajú plastiky, väčšinou z najnovšej série Concrete/Betón.

Text a foto: GMB

Viac na: www.gmb.sk


Aktivujte si

Prihlásením k odberu noviniek súhlasíte so zasielaním marketingových e-mailov a potvrdzujete súhlas so zásadami ochrany osobných údajov.