Esterházyho palác a dve novinky v znovuotvorenom priestore Slovenskej národnej galérie

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Spomienky Premostenia, SNG

Esterházyho palác – aktuálne jediný výstavný priestor Slovenskej národnej galérie v Bratislave – je po letnom uzavretí opäť otvorený pre verejnosť. Návštevníkov a návštevníčky v ňom prekvapí nová expozícia venovaná Júliusovi Kollerovi a digitálna inštalácia odkrývajúca spomienky Premostenia Slovenskej národnej galérie (SNG).  

Aktuálne je na prvom poschodí Esterházyho paláca SNG sprístupnená ďalšia experimentálna expozícia Antimúzeum J.K. Vďaka nej môže verejnosť spoznať osobu a dielo jedného z našich najznámejších konceptuálnych umelcov, ktorých meno dlhodobo rezonuje aj v zahraničí. Expozícia vznikla presťahovaním súkromnej zbierky Kollerových diel z Antimúzea J.K., ktoré doteraz sídlilo na Zámočníckej ulici v Bratislave, do priestorov SNG s cieľom posilniť význam kľúčového slovenského autora.

Antimúzeum, Esterházyho palác, SNG

Nová inštalácia…

Zapĺňa tri sály, zachováva to najlepšie z ducha pôvodného múzea spolu s exponátmi a zároveň je doplnená o Kollerove diela z fondu SNG. „Ponechali sme v nej pôvodnú vizuálnu identitu od Braňa Matisa, niektoré aranžérske prvky či časť anti-ihriska. T.j. interaktívneho priestoru s ilustráciami autorskej dvojice Fuczik – Kakalík, ktorý reflektuje ,športovú‘ stránku Júliusa Kollera. Neopustili sme ani pôvodný kurátorský zámer – vysvetliť Kollerovo dielo s prihliadnutím na jeho maliarsky prínos, ktorým je konceptuálny komentár k ,socialistickému obrazu‘,“ vysvetľuje kurátorka expozície Alexandra Kusá.

… a to nie je všetko

Druhou výstavnou novinkou je digitálna inštalácia s názvom Heterotopia na 3. poschodí Galérie. Cez ňu môžu návštevníci a návštevníčky nahliadnuť do spomienok Premostenia – pravdepodobne najvýraznejšej a najdiskutovanejšej časti galerijného komplexu – ešte predtým, než SNG otvorí nielen túto časť, ale aj celý nový zrekonštruovaný areál.

Neprehliadnite:

Tekuté územia, SNG
SNG a SNM pozývajú na výstavu – Tekuté územia.
 Ako vyzerali územia pri Dunaji na mapách z r. 1650 – 1800?

O premostení v Premostení

„Budova SNG a miesto, na ktorom sa nachádza, si prešli mnohými radikálnymi transformáciami. Táto digitálna inštalácia dáva priestor samotnému Premosteniu povedať, ako vidí seba a svet. To, čo o sebe počulo, ako ho formovala predstava architekta, dejiny a aura miesta, na ktorom sa nachádza. Všetko, čo sa do Premostenia zapísalo, sa zjaví aj človeku, ktorý sa naň pozrie alebo ním prejde,“ hovorí Samuel Chovanec, autor inštalácie.

esterházyho palác SNG

Okrem spomínaných noviniek návštevníci a návštevníčky v Esterházyho paláci opäť nájdu príjemnú Knižnicu Kornela a Nade Földváriovcov s vyše 11 000 titulmi, obľúbenú interaktívnu projekciu pre deti aj dospelých Podivuhodné dejiny umenia s profesorom Škrečkom, výstavný cyklus Vo výklade a, samozrejme, kníhkupectvo Ex Libris v SNG, plné kníh a pekných maličkostí nielen z produkcie SNG.

Text a foto: SNG
Medzitulky: redakcia

Viac na: www.sng.sk