Sign in / Join

Eric Clapton – autobiografia ikony hudobnej scény plná úprimných spovedí a odhalení vlastného života


1362   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:

Ikona hudobnej scény Eric Clapton v dojímavom životopise otvorene a úprimne rozpráva o svojom dobrodružnom a inšpiratívnom živote a po prvý raz mapuje svoju profesionálnu kariéru. Vynikajúca autobiografia hudobnej legendy určite pripúta aj vás.

Eric Clapton sa narodil v roku 1945 ako nemanželské dieťa. Vychovávali ho starí rodičia. Eric nevedel, kto je jeho otcom. Až ako deväťročný sa dozvedel, že žena, ktorú dosiaľ pokladal za sestru, je jeho matka. V puberte mu bola útechou gitara a vďaka mimoriadnemu talentu sa stal kultovou postavou britských klubov. Podieľal sa na vzniku formácie Cream a po jej vyhlásení za „superskupinu“ sa stal celosvetovo uznávanou hudobnou hviezdou. Po dvoch rokoch sa kapela pre konfliktné egá svojich členov rozpadla.

Roky spolupráce, roky búrlivé

Koncom šesťdesiatych rokov si ako hosť zahral s Jimim Hendrixom, Bobom Dylanom, ale aj s Beatles, Rolling Stones a s dlhoročným priateľom Georgom Harrisonom. Práve v čase spolupráce s Georgom sa Clapton zaľúbil do jeho manželky Pattie Boydovej. Táto zdanlivo neopätovaná láska ho uvrhla do hlbokého zúfalstva, dobrovoľnej izolácie a časom prepadol drogám. Začiatkom sedemdesiatych rokov sa mu podarilo závislosť prekonať a zároveň vydal mimoriadne úspešný album 461 Ocean Boulevard s ohromným hitom I Shot the Sheriff. Po ňom nasledoval platinový album Slowhand s dojemnou srdcovkou Wonderful Tonight. Tú zložil pre Pattie, s ktorou sa napokon koncom roka 1979 oženil. No netrvalo dlho a Eric vymenil heroín za alkohol, čo uškodilo nielen jeho hudbe, ale prispelo aj k definitívnemu rozpadu manželstva.

Eric Clapton

Osobná tragédia

V osemdesiatych rokoch sa vzchopil, postupne sa zotavil z alkoholizmu a stal sa otcom. No zakrátko mu život uštedril ďalší úder – pri nehode prišiel o život jeho štvorročný syn Conor. Keby sa to stalo v inom období, asi by sa vrátil k drogám. V tom čase však už bol omnoho silnejší, hľadal útechu v hudbe a zložil bolestne nádhernú pieseň Tears in Heaven.

Neprehliadnite:

Toto je Island
Vzdialený Island má prívlastok “krajina ohňa a ľadu”.
Oba živly túto ostrovnú krajinu vystihujú

Eric Clapton a jeho vlastnoručne sumarizovaný životopis

V knihe Eric Clapton sa vraciame do Claptonovho detstva, ako začínal hrať na gitare. Spomína zvučné mená ako Rolling Stones, Beatles, Bob Dylan, koncerty, hudobné podujatia… Chvíľami to bola doslova prehliadka histórie hudby, samé veľké a známe mená, ako sa rodili skupiny, slávne piesne…a vy máte okamžite chuť zapnúť Youtube alebo Spotify a vypočuť si pár jeho skladieb. Zaujímavé sú jeho začiatky – napríklad ako si spieval doma na schodisku, lebo tam bol dobrý zvuk, alebo ako nasával hudbu najmä z rádia. „Mal som rád každú hudbu nabitú emóciami…a hudba sa stala mojím liekom,“ tvrdí Clapton v knihe, ktorá vyšla vo vydavateľstve Ikar.  

Eric Clapton

Svetové legendy ožívajú v spomienkach

Výborná je časť o Jimim Hendrixovi, ktorého Clapton vnímal naozaj silno a jeho smrť znamenala pre Claptona veľký úder. Alebo ako mu raz večer zavolal John Lennon, že poď si zahrať do Toronta s Plastic Ono Band. Clapton si povedal prečo nie a bol z toho úžasný zážitok.
Ak ste netrpezliví,
úryvok z knihy vám už teraz prečíta Kamil Mikulčík a viac o tejto vynikajúcej autobiografii prezradí hudobný publicista Juraj Čurný.

Aktuálne knižné tipy pre vás pravidelne vyberá a príjemné chvíle s knihou praje Milan Buno, knižný publicista

Text a foto: Ikar
Medzititulky: redakcia
Knižné hity a bestsellery nájdete na: www.bux.sk 


Aktivujte si

Prihlásením k odberu noviniek súhlasíte so zasielaním marketingových e-mailov a potvrdzujete súhlas so zásadami ochrany osobných údajov.